Menu Zavřít

Nefalšovaný zlatý Ďolíček

29. 9. 2014
Autor: Euro.cz

Stadion ve Vršovicích opět promluví do komunálních voleb, hraje se o klokany i development

Příběh slavného vršovického stadionu Ďolíček má několik dějových linek a o klokany jde až v té nejslabší. Právě jménem fotbalistů a početné rodiny fanoušků klubu s klokanem ve znaku přitom starosta Prahy 10 Bohumil Zoufalík (dříve ODS, dnes hnutí Nezávislí pro Prahu) před koncem května psal historii desítky. A Milan Richter, bývalý starosta a učenlivý žák politického podnikatele Tomáše Hrdličky, byl za ně ochoten položit život. Nádavkem si ovšem vymínil náhrobek na stadionu, který konečně bude patřit městské části.

Jenže všechno ještě musí schválit pražský magistrát. Radní pro majetek Eva Vorlíčková (TOP 09) to před dvěma týdny odmítla s tím, že než posvětit takovou lumpárnu, město raději vykoupí stadion samo. Jenomže politici z desítky jaksi nezaplesali, že ušetří, když si zchátralý stadion vezme na starost někdo jiný. Naopak obvinili město ze sabotáže a rozhodli se obchod do voleb dotáhnout i bez jeho souhlasu.

Směníme a doplatíme Radnici Prahy 10 se po letech usilovného snažení podařilo vyjednat s majitelem stadionu – společností Bohemians Real – podmínky, za kterých byl ochoten Ďolíček prodat. Zřejmě jen náhodou se stal devět dní před klíčovým hlasováním zastupitelstva jediným akcionářem firmy advokát Lukáš Eichinger. Konstrukce transakce byla následující: městská část smění s firmou Bohemians Real stadion za sousední parkoviště a v hotovosti ještě doplatí 49 milionů korun.

Znalecký posudek ocenil stadion tzv. reziduální metodou. Ta kalkuluje s výnosem z pozemků pod ním, kterého by mohl majitel dosáhnout, kdyby stadion zboural. Parcely jsou totiž stavební a územní plán na nich připouští výstavbu v podstatě čehokoli. Parcelu o velikosti 1,4 hektaru znalec ohodnotil na 93 milionů, což je prozatím nejvíc. Jiný posudek městské části z roku 2012 hovoří o 84 milionech. V roce 2009 měl stadion koupit Ján Šťastný a Jaroslav Dyntr dokonce jen za 50 milionů korun. Protože ale nezaplatili, kupní smlouva v roce 2010 zanikla.

Městská část ovšem nechala navíc ocenit vytápěný trávník a kotelnu na 16 milionů korun, takže se cena za stadion nakonec vyšplhala na 109 milionů. „Pokud znalec použije výnosovou metodu, která počítá se zbouráním stadionu, není možné k ceně jen tak přičíst část technického vybavení stadionu oceněnou nákladovou metodou,“ namítá stavební inženýr Tomáš Pek, který na to přišel zastupitele upozornit. Bez odezvy.

Pozemek za pět a půl tisíce Ještě větší pochybnosti ovšem budí ocenění směňované sousední parcely. Stavební pozemek o velikosti 1,1 hektaru znalec ohodnotil na 60 milionů. Metr v centru Vršovic u tramvaje tak vychází na necelých 5,5 tisíce korun, tedy cenu, za kterou se prodávají parcely pro domky ve Slivenci na okraji Prahy. Na pozemek bylo přitom v roce 1998 vydáno územní rozhodnutí, které tam umožňovalo postavit dva šestipodlažní bytové domy a přes šest tisíc metrů obchodů a administrativy.

Soudě dle současného usnesení zastupitelstva, na pozemek je dokonce vydáno stavební povolení. S tím ovšem posudek vůbec nepracuje, přestože by to cenu pozemku výrazně zvedlo.

„Pokud se budeme držet obvyklé ceny, tak cenu 5,5 tisíce za metr vnímám jako enormně nízkou pro jakoukoli transakci. Otázkou zůstává, jaké podklady dostal znalec a jaké bylo zadání posudku,“ říká Miroslav Duda, právník a odborník na realitní transakce.

Pokud podle něho nebylo možné uskutečnit výběrové řízení a prodej za nejvyšší cenu, pak by v otázce směny pozemků měly být posudky minimálně dva. „V pochybnostech raději směnu nerealizovat,“ doporučuje Duda.

Kontrolní posudky si chce nechat zpracovat i město. To je totiž vlastníkem parkoviště oceněného na 60 milionů korun. Městská část jej má pouze svěřené. Odkývat transakci se ale Vorlíčkové nechce i z toho důvodu, že posudek na stadion počítá s jeho zbouráním.

To jen posiluje podezření, která se okolo Ďolíčku a jeho bezprostředního okolí vznášejí už roky: že jde především o development, ze kterého mají mít prospěch šedé eminence desítky. Ostatně už v roce 2005 řekl týdeníku Euro Tomáš Hrdlička, tehdy ještě radní za ODS, že pokud se Bohemians domluví se slávisty a půjdou hrát do Edenu, úřad připraví v místech stadionu a parkoviště projekt s 250 byty, kancelářemi a obchoďákem. Jenže v roce 2010 uspěla ve volbách Desítka pro domácí s jediným programem: záchranou Ďolíčku.

MM25_AI

Fantasmagorie „Praha 10 ani nikdo z jejích zástupců na místě stadionu žádnou komerční výstavbu neplánuje a nikdy neplánoval. Jedná se o magistrátní fantasmagorii,“ rozčiluje se starosta Zoufalík. Skutečně? Rada začala o prázdninách jednat o vstupu do stadionu Eden, který potřebuje kapitál, v referendu teď mají na popud starosty občané odpovědět, zda si přejí rekonstrukci Ďolíčku zastropenou 150 miliony, což považují někteří odborníci za příliš málo, a stadion je pomalu v havarijním stavu… Kde bude mít tedy jednou Milan Richter náhrobek, není úplně jasné. Zlí jazykové tvrdí, že patrně v shopping mallu.

O autorovi| Hana Boříková, borikova@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?