Výběrové řízení na procesní audit byl zpochybněn
Tendr na vypracování procesního auditu na ministerstva zahraničích věcí, do nějž se přihlásili čtyři zájemci, vyhrála poradenská firma Deloitte. Nabídla cenu 19,3 milionu korun. Týdeník EURO má však informaci, že proti rozhodnutí jeden z uchazečů, konsorcium BDO IT/S&K Management Systems, podal námitky. Důvodem je podezření, že nabídky nebyly hodnoceny transparentním způsobem, který by byl v souladu se zákonem.
Další vítězství.
Pro Deloitte je to již druhý úspěšný tendr u státní instituce v posledních dvou týdnech. Česká konsolidační agentura po výběrovém řízení souvisejícím s prodejem aktiv podniku Aero Vodochody vybrala rovněž Deloitte (za finančního poradce) s nejnižší cenovou nabídkou 4,7 miliony korun (EURO 41/2005).
Na druhém místě v soutěži ministerstva zahraničí se umístnilo s nabídkou 18,3 miliony korun konsorcium české BDO IT a slovenské S&K Management Systems. Ta získala výborné reference zejména díky práci, kterou loni odvedla pro Ministerstvo financí Slovenské republiky. Třetí skončila IBM s nabídkou 23,6 milionu. V hodnocení desetičlenné úřednické komise, které velel první náměstek ministra Jaroslav Bašta, nejhůře dopadlo konsorcium firem Arthur D. Little, Facility, Hexpert a Helika, ač nabízelo druhou nejnižší cenu, a to 19 milionů. Cena však v soutěži měla jen padesátiprocentní váhu, stejnou jako technické a kvalitativní vlastnosti nabídek, které se hodnotily na základě devatenácti subkritérií.
Cílem auditu je zmapovat fungování české zahraniční služby včetně deseti vybraných zastupitelských úřadů. ČTK uvedla, že ministerstvo zahraničí nepředpokládá, že by výsledkem auditu mohlo být propouštění zaměstnanců nad rámec každoročních dvou procent požadovaných vládou. Audit, který má zvýšit výkonnost úředníků a díky nezávislému pohledu získat podklady pro zlepšení činnosti české diplomacie, bude mít na starosti rovněž Bašta. Ten také 11. října podepsal rozhodnutí o přidělení veřejné zakázky firmě Deloitte.
Zpoždění.
Resort předpokládá, že proces má začít ještě letos v listopadu nebo v prosinci a skončit o půl roku později. Nicméně se může stát, že pokud neúspěšný uchazeč se svými námitky proti výsledku soutěže uspěje, proces nabere několikaměsíční zpoždění.
Něco takového se stalo na ministerstvu financí, které letos na jaře vypsalo tendr na dodavatele informačního systému pro řízení státního dluhu s tím, že implementace systému bude ukončena v prosinci. Sobotkův resort určil za vítěze firmu Trema, ale společnost SAP, která skončila druhá, podala v červnu proti verdiktu námitku. Když neuspěla, odvolala se k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) a ten jí dal v září za pravdu, protože ministerstvo financí nesplnilo při organizaci tendru řadu zákonných povinností. Ministerstvo bude muset nabídky hodnotit znovu, nebo tendr zruší a pak vypíše nový. Chyby Sobotkových úředníků způsobily půlroční zpoždění a místo toho, aby v prosinci již fungoval systém řízení státního dluhu, nebude v této době zřejmě ještě vybraná ani firma, která by na zakázce začala dělat.
Rychločetba.
Baštova komise nabídky přijímala 4. října ráno do devíti hodin. Každá nabídka měla v průměru kolem 300 stran velmi odborného textu. V ten den však Českou republiku navštívil irácký prezident Džalál Talabání, a jelikož osm lidí z desetičlenné komise jsou vysoce postavení zaměstnanci ministerstva zahraničí, lze s úspěchem pochybovat o tom, že na čtení nabídek měli dostatek času. O dva dny později, 7. října, ale už byly nabídky vyhodnocené, což svými podpisy potvrdili všichni členové komise. Uchazeči tendru, se kterými týdeník EURO hovořil, považují necelé tři dny na posouzení nabídek za velmi krátkou dobu. Přečíst 1200 stran a na základě devatenácti subkritérií všechno vyhodnotit za dva a půl dne, je pro lidi, kteří většinou nejsou odborníci na dané téma, opravdu husarský kousek.
Nejasná zpráva.
Co ale vadí uchazeči, jemuž se průběh tendru nezdál transparentní? V oznámení zadávacího řízení ministerstvo vymezilo dvě dílčí hodnotící kritéria: cenu (váha 50 procent) a technické a kvalitativní vlastnosti (také 50 procent). Firma BDO však tvrdí, že zadavatel neuvedl, že nabídky budou hodnoceny i na základě dalších devatenácti subkritérií. Soutěžícím tedy nebylo jasné, jakým způsobem v rámci devatenácti kritérií budou jejich nabídky hodnoceny. Ani z rozhodnutí o přidělení veřejné zakázky, které podepsal náměstek Bašta, ani z hodnotící zprávy není zřejmé, jaké údaje byly z nabídky vybraného uchazeče či ostatních uchazečů hodnoceny a jakým způsobem. Proto je společnost BDO přesvědčena, že hodnotící komise svým postupem „zásadním způsobem porušila zásadu transparentnosti zadávacího řízení“.
Dalším problémem je přidělování bodů při hodnocení devatenácti kritérií. Příslušný zákon totiž uvádí, že u hodnotícího kritéria, které nelze vyjádřit číselně, je třeba přiřadit nejvýhodnější nabídce 100 bodů a každé následující nabídce takové bodové ohodnocení, které vyjadřuje míru splnění dílčího kritéria vůči nejlepší nabídce. Tedy nejvhodnější nabídka dostane 100 bodů a další nabídky například 90, 60 a podobně. Námitka konsorcia vedeného firmou BDO uvádí: „Je více než nepravděpodobné, aby čtyři uchazeči obdrželi při správném bodovém hodnocení své hodnocení vždy s rozdílem 25 bodů (viz tabulka č. 2 - pozn. red.), a to zejména s ohledem na skutečnost, že bodové hodnocení mělo být výsledkem hodnocení jednotlivých subkritérií.“ Je tedy zřejmé, že komise hodnotila nabídky podle již neplatné vyhlášky.
Rozhodne ÚOHS.
Pokud ministerstvo zahraničí námitky neuzná, nespokojení uchazeči se mohou odvolat k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Výsledkem šetření může být zrušení rozhodnutí o přidělení veřejné zakázky a provedení nového hodnocení v souladu se zákonem zcela transparentním způsobem.
Podobný personální audit už na ministerstvu financí provedla rovněž firma Deloitte. Ministr Bohuslav Sobotka na základě výstupů v červenci oznámil, že chce snížit počet odborů o devět na 40 a do konce roku 2006 propustit 214 ze 1473 úředníků.
Tendry na procesní a personální audit plánují ještě letos vypsat také ministerstva obrany, vnitra i dopravy a resort informatiky.
Jasná pravidla
Pořadí po hodnocení nabídkové ceny
Uchazeč - cena (v milionech Kč) - body
- BDO IT - 18,3 - 5000
- Arthur D. Little - 19 - 4809
- Deloitte - 19,3 - 4752
- IBM - 23,6 - 3883
Pramen: Zdroje týdeníku EURO
Nejasná pravidla
Pořadí technických a kvalitativních vlastností
Uchazeč - počet bodů - body x váha
- Deloitte - 100 - 5000
- BDO IT - 75 - 3750
- IBM - 50 - 2500
- Arthur D. Little - 25 - 1250
Pramen: Zdroje týdeníku EURO
Vyhrál Deloitte
Konečný výsledek hodnotící komise
Uchazeč - součet bodů
- Deloitte 9753
- BDO IT 8750
- IBM 6383
- Arthur D. Little 6059
Pramen: Zdroje týdeníku EURO