Zakladatel technologické společnosti ByteDance Čang I-ming je nově nejbohatším člověkem v Číně. Vyplývá to z žebříčku, který vytvořil institut Hurun Research. Podle toho 44letý podnikatel v čele vystřídal „covidového miliardáře“ Čung Šan-šana, jenž zbohatl na vakcínách a balené vodě a na pomyslný trůn opakovaně usedal poslední tři roky.
Zhruba před stejnou dobou opustil Čang I-ming pozici výkonného ředitele společnosti ByteDance. Ta se však i nadále podepisuje na hodnotě jeho majetku, jehož aktuální výše odpovídá částce 49,3 miliardy dolarů (téměř 1,2 bilionu korun). Jinými slovy, oproti Čung Šan-šanovi disponuje o bezmála 1,5 miliardy větším jměním.
„Král balené vody“ se v žebříčku propadl mimo jiné kvůli protestům proti jeho nápojové společnosti Nongfu Spring. Majetek mu následně klesl o 24 procent. Čang, který se na špici vyšplhal z loňského pátého místa, naopak těžil hlavě z popularity aplikace TikTok, za níž stojí právě společnost ByteDance. Čínská sociální síť disponuje více než miliardou uživatelů napříč světem a loni její zisky vzrostly o 30 procent.
Pokud jde o další z čínské elity, třetím nejbohatším Číňanem je dle žebříčku zakladatel a generální ředitel internetového gigantu Tencent známý jako Pony Ma. O jednu pozici se propadl i navzdory skutečnosti, že jeho majetek vzrostl o 13 procent. Jeho jmění 44,4 miliardy dolarů (více než bilion korun) na lepší umístění ale nestačilo. Na čtvrtém místě skončil zakladatel e-commerce platformy Pinduoduo Colin Chuang, jehož celkové bohatství kleslo o devět procent.
Miliardářů ubývá
S menší hodnotou majetku se v loňském roce potýkalo více bohatých. Podle Hurun Research přišel elitní čínský klub miliardářů meziročně o 147 členů. Jinak řečeno, jměním vyšším než pět miliard jüanů (více než 16 miliard korun) v Číně aktuálně disponuje 1094 jednotlivců a jejich celkové bohatství odpovídá třem bilionům dolarů (skoro 70 bilionů korun). Oproti loňsku je však o desetinu menší.
„Seznam čínských boháčů Hurun se bezprecedentně zmenšil již třetí rok po sobě, protože čínská ekonomika a akciové trhy zažily obtížný rok,“ uvádí v žebříčku předseda společnosti Hurun Report a hlavní výzkumný pracovník Rupert Hoogewerf. Dodává, že co do množství bohatých se Čína na pomyslném vrcholu nacházela v roce 2021, kdy se v elitním klubu ocitlo bezmála půl druhého tisíce osob.
Aktuálnímu seznamu nejbohatších lidí v Číně vévodí převážně podnikatelé z oblasti technologií, spotřební elektroniky a nových energií. Dříve mu zpravidla dominovali hlavně developeři.
„Polovina z podnikatelů z letošního seznamu na něm ještě před pěti lety nebyla. Před deseti lety jich tam nebylo dokonce osm z deseti,“ konstatuje Hoogewerf. Příběhy jednotlivců na seznamu Hurun China Rich List jsou podle něj vlastně takovým odrazem vývoje čínské ekonomiky, v jehož důsledku zároveň platí, že nová generace čínských podnikatelů je více mezinárodní než ty předchozí.