Menu Zavřít

Nejbohatším Číňanem je zakladatel společnosti ByteDance Čang I-ming. Miliardářské elitě dominují podnikatelé z oblasti technologií

30. 10. 2024
Doba čtení: 2 minuty
Autor: Depositphotos
  • Zakladatel ByteDance Čang I-ming předběhl „krále balené vody“ Čung Šan-šana a stal se nejbohatším člověkem v Číně
  • Čangovo jmění momentálně přesahuje 49 miliard dolarů. Podnikatel těží zejména z úspěchu aplikace TikTok, která je nejslavnějším dílem výše zmíněné společnosti
  • Podle Hurun Research ale čínských miliardářů ubývá. Seznam nejbohatších nyní vede mladší generace podnikatelů působící převážně v moderních technologiích a nové energetice

Zakladatel technologické společnosti ByteDance Čang I-ming je nově nejbohatším člověkem v Číně. Vyplývá to z žebříčku, který vytvořil institut Hurun Research. Podle toho 44letý podnikatel v čele vystřídal „covidového miliardáře“ Čung Šan-šana, jenž zbohatl na vakcínách a balené vodě a na pomyslný trůn opakovaně usedal poslední tři roky.

Zhruba před stejnou dobou opustil Čang I-ming pozici výkonného ředitele společnosti ByteDance. Ta se však i nadále podepisuje na hodnotě jeho majetku, jehož aktuální výše odpovídá částce 49,3 miliardy dolarů (téměř 1,2 bilionu korun). Jinými slovy, oproti Čung Šan-šanovi disponuje o bezmála 1,5 miliardy větším jměním.

Outstream Placeholder

„Král balené vody“ se v žebříčku propadl mimo jiné kvůli protestům proti jeho nápojové společnosti Nongfu Spring. Majetek mu následně klesl o 24 procent. Čang, který se na špici vyšplhal z loňského pátého místa, naopak těžil hlavě z popularity aplikace TikTok, za níž stojí právě společnost ByteDance. Čínská sociální síť disponuje více než miliardou uživatelů napříč světem a loni její zisky vzrostly o 30 procent.

Pokud jde o další z čínské elity, třetím nejbohatším Číňanem je dle žebříčku zakladatel a generální ředitel internetového gigantu Tencent známý jako Pony Ma. O jednu pozici se propadl i navzdory skutečnosti, že jeho majetek vzrostl o 13 procent. Jeho jmění 44,4 miliardy dolarů (více než bilion korun) na lepší umístění ale nestačilo. Na čtvrtém místě skončil zakladatel e-commerce platformy Pinduoduo Colin Chuang, jehož celkové bohatství kleslo o devět procent.

Miliardářů ubývá

S menší hodnotou majetku se v loňském roce potýkalo více bohatých. Podle Hurun Research přišel elitní čínský klub miliardářů meziročně o 147 členů. Jinak řečeno, jměním vyšším než pět miliard jüanů (více než 16 miliard korun) v Číně aktuálně disponuje 1094 jednotlivců a jejich celkové bohatství odpovídá třem bilionům dolarů (skoro 70 bilionů korun). Oproti loňsku je však o desetinu menší.

TikTok jako bezpečnostní riziko? Sociální síť jako každá jiná, shodují se odborníci. Hrozbou ale zůstává napojení na Čínu
Přečtěte si také:

TikTok jako bezpečnostní riziko? Sociální síť jako každá jiná, shodují se odborníci. Hrozbou ale zůstává napojení na Čínu

„Seznam čínských boháčů Hurun se bezprecedentně zmenšil již třetí rok po sobě, protože čínská ekonomika a akciové trhy zažily obtížný rok,“ uvádí v žebříčku předseda společnosti Hurun Report a hlavní výzkumný pracovník Rupert Hoogewerf. Dodává, že co do množství bohatých se Čína na pomyslném vrcholu nacházela v roce 2021, kdy se v elitním klubu ocitlo bezmála půl druhého tisíce osob.

FIN25

Aktuálnímu seznamu nejbohatších lidí v Číně vévodí převážně podnikatelé z oblasti technologií, spotřební elektroniky a nových energií. Dříve mu zpravidla dominovali hlavně developeři.

Nový nejbohatší člověk na světě? Majetek Marka Zuckerberga prudce narůstá, mohl by předstihnout Muska i Bezose
Přečtěte si také:

Nový nejbohatší člověk na světě? Majetek Marka Zuckerberga prudce narůstá, mohl by předstihnout Muska i Bezose

„Polovina z podnikatelů z letošního seznamu na něm ještě před pěti lety nebyla. Před deseti lety jich tam nebylo dokonce osm z deseti,“ konstatuje Hoogewerf. Příběhy jednotlivců na seznamu Hurun China Rich List jsou podle něj vlastně takovým odrazem vývoje čínské ekonomiky, v jehož důsledku zároveň platí, že nová generace čínských podnikatelů je více mezinárodní než ty předchozí.

  • Našli jste v článku chybu?