Menu Zavřít

Nejchytřejší z chytrých

8. 11. 2005
Autor: Euro.cz

Premiant z Finska má potenciál změnit poměry na trhu

Módní vlny, vyvolávané výrobci mobilů, od chatování esemeskami přes sámerovskou véčkománii, za sebou následují rychleji než kiksy sparťanských stoperů. Na jejich pozadí se však občas objeví záblesk solidnosti, naznačující nový trend. Nemusí přinášet převratné funkce ani stoletou výdrž na jedno nabití. Někdy stačí posbírat dostupné technologie a zručně je sloučit do jednoho celku. Přesně to se povedlo Nokii u modelu N70.
Patří do kategorie chytrých telefonů vybavených operačním systémem Symbian 8.1a s grafickou nadstavbou Series 60 a jeho heslem je rozšiřitelnost. Máte pocit, že byste u některé aplikace uvítali funkce, které telefon nemá? Žádný problém. Poohlédnete se na webu a požadovaný program si najdete. N70 není třeba vybavena opakovaným budíkem, takže každý den musíte masochisticky zadat čas, kdy vás telefon vytáhne z vyhřáté postele. Běžnému mobilu by tento nedostatek uškodil, ne tak N70. Na internetu byl upgrade na opakovaný budík za deset minut stažený, nainstalovaný a vyzkoušený. Je vidět, že možnosti mobilů s plnohodnotným operačním systémem se pohybují v úplně jiných dimenzích.
Nic na světě není zadarmo. Režie Symbianu se projevuje na delších odezvách telefonu: pauza na kafe při zapnutí mobilu, nepotěší ani doba startu některých aplikací. Dá se na ně ale zvyknout a u běžných akcí typu listování v seznamu, psaní zpráv, nebo pohybu v menu jsou téměř neznatelné.
Aplikacemi je telefon napěchovaný už v základní nabídce. Od lišty s nejpoužívanějšími položkami na úvodní obrazovce se stiskem tlačítka menu dostanete do hlavní nabídky. Tam začíná koncertní sólo Symbianu. Kromě běžných telefonních položek má N70 trojici programů Quickword, Quicksheet a Quickpoint, které si poradí s prohlížením souborů MS Office a Adobe. Pro úpravu microsoftového obsahu sice musíte zakoupit Quickoffice Premiere za padesát dolarů, nicméně i samotná možnost přečtení přílohy e-mailu je příjemná. To nejlepší ovšem představuje browser Opera. Časy otravného wapu konečně zmizely a s N70 lze na běžné internetové stránky vstupovat stejně jako z počítače. K dispozici je několik úrovní filtrace obsahu, zaměřených hlavně na zrychlení načítání stránek, kupříkladu omezením stahování grafiky. Nejste omezeni pomalým GPRS, mobil umí i podstatně rychlejší EDGE, a chcete-li vidět plný vzhled vašeho oblíbeného webu, můžete.
Finům se kromě internetu povedl fotoaparát o rozlišení dvou megapixelů. Jeho optika pro normální momentky je prakticky bezchybná a jako u jednoho z mála mobilů se nabízí účinný blesk. I v absolutní tmě je scéna na fotografii v přijatelné kvalitě. Displeji by možná slušely větší rozměry a rozlišení. Už jen proto, že Nokia několikrát dokázala, že ho umí lépe.
K prohlížení multimédií vybavili Finové telefon aplikací Galerie. Přehledný a jednoduchý program ukazuje náhledy obrázkových, video nebo audio souborů v logickém kruhovém schématu. Multimédií se týká i připravenost telefonu pro sítě 3G. Videohovor coby nejvýraznější prvek z této technologické směsky zatím není ještě českými operátory podporován. Do stejné oblasti patří stereofonní rádio. Telefon sice neumí RDS, přesto je příjem stanic obstojný. Hlavní výtku opět schytají sluchátka. Moc nehrají, absence standardního konektoru jack jejich použití znepříjemňuje a vroubkovaný kabel sluchátek se zachytává o oblečení jako suchý zip.
Nokia N70 je přes pár drobných zaváhání v současné době suverénně nejlepším mobilním telefonem na trhu. Kombinuje to dobré z klasických telefonů i komunikátorů. Přestože jsou její rozměry a hmotnost trochu větší, než jsme v posledním roce či dvou zvyklí, poskytuje natolik všestranné možnosti, že na mírnou cihlovitost rychle zapomenete. Vzhledem k tomu, co N70 dokáže, představuje patnáct tisíc korun přijatelnou investici. Smartphony konečně získaly ambasadora, kterého potřebovaly. Nepřekvapilo by mě, kdyby se hlavně kvůli N70 poměr mezi nimi a klasickými mobily začal v následujících měsících obracet ve prospěch těch chytřejších. Nokia N70 hmotnost 126 g
displej 262 tisíc barev
max. udávaná pohotovost 264 hodin
paměť 30 MB + paměťové karty RS-DV-MMC
adresář 1000 jmen/11 položek
rychlé SMS T9
diktafon 1 minuta
datové funkce GPRS, EDGE, CSD, HSCSD, WCDMA (3G)
fotoaparát 1,92 megapixelu

bitcoin_skoleni

Klady - operační systém
- funkce pro internet
- velká paměť
- dobrý fotoaparát
- nekonečný seznam
- softwarová výbava v telefonu - podpora sítí 3G

Zápory - delší odezvy
- horší sluchátka
- absence konektoru jack
- CD k počítači pouze pro Windows

  • Našli jste v článku chybu?