Asi to znáte. Je před vámi důležitá obchodní prezentace. Máte sestavenou perfektní keynote, ale na klidu vám to nepřidává. Obavy z veřejné prezentace vám způsobují několikadenní nespavost. Petr Krejčí to měl podobně. Když nenašel kurz, který by ho strachu zbavil, založil projekt Minutový řečník. Ten za tři roky existence zbavil hrůzy z prezentací více než tři tisíce účastníků.
Elon Musk je bezesporu geniální technologický vizionář. Není divu, že jej během listopadového představení kontroverzního Cybertrucku vítalo publikum jako rockovou hvězdu. Zároveň je Musk prakticky učebnicovým příkladem introvertního člověka, který se cítí dobře spíše ve vývojářském hubu než na pódiu. Dalo by se předpokládat, že i hlavní mozek Tesly zpanikaří, když se během prezentace pokazí takřka vše, co může. Ovšem Muskovi se podařilo nečekané. Zachoval chladnou hlavu a na adresu neplánovaně rozbitých oken nového modelu dokonce spontánně zavtipkoval.
Za tím vším stál trénink. I ti nejlepší řečníci mají za sebou tisíce hodin příprav. Dokonce ani opěvovaný Steve Jobs nebyl rétor od přírody, a třeba svůj proslulý projev na Stanfordu trénoval doma stovky hodin. Jeho šestý smysl pro dramatizaci nepřišel sám, nacvičil jej během let praxe.
Zazářit může každý
Nemusíte chtít změnit svět jako Steve Jobs a Elon Musk, přesto se od kvality vašeho veřejného projevu může odvíjet váš profesní úspěch. „Nezáleží na tom, jestli jste copywriter nebo ajťák. Když budete chodit svou práci prezentovat na velké konference, měl by být váš projev perfektní,” říká Petr Krejčí, zakladatel projekt Minutový řečník. Můžete mít totiž sebelepší produkt i nápad, ale bez dobře odvedené komunikace, o něj nemusí mít nikdo zájem.
Minutový řečník je série kurzů, které pomáhají lidem vypilovat prezentační nešvary i strach z veřejného vystupování. Projekt si zakladatel Krejčí vymyslel prvně sám pro sebe. „Jako školák měl strach vůbec zvednout ruku, což se přeneslo i do dospělého života. Nechtěl jsem příliš veřejně vystupovat, protože jsem se pořád bál,” prozrazuje. Před třemi lety proto začal hledat seminář, který by jej obav zbavil.
Jelikož hledal marně, založil si kurz vlastní. Od té doby vyškolil Minutový řečník více než tisícovku lidí včetně svého zakladatele. Své prezentační schopnosti pilovali v kurzech zaměstnanci řetězce Mall, vyhledávače letenek Kiwi, právních kanceláří i jednotlivci. “Vzpomínám si třeba na Michala Orsavu, známého tvůrce virálních videí, který si musel před kurzem dát pár piv na kuráž. A dnes Michal s elánem objíždí konference,” dodává Krejčí.
Vlastně, prostě, jakoby kurz
A na co se Minutový řečník zaměřuje? „Snažíme se, aby naši absolventi dokázali ovládnout své tělo a cítili se během projevu komfortně. Nervózní člověk se vrtí v kyčlích i v bocích. Když se ukotvíte a zklidníte, cítí z vás publikum daleko větší klid. A hlavně cítíte se lépe vy sami,” popisuje Krejčí. Na začátku každého kurzu má každý účastník minutu na to, aby vystoupil z komfortní zóny.
Musí se během něj postavit před lidi i před kameru. Na chyby jej lektor během kurzu upozorní a naučí jej pracovat se svými gesty, držením těla i mimikou. “Úvodní minuta je dostatečný čas, během kterého poznáte individuální chyby, se kterými pak pracujeme,” dodává Krejčí.
Mezi nejčastější prohřešky v projevu patří společně s držením těla také parazitní slova. „Většina účastníků používá výrazy jako prostě a vlastně, ale vůbec nejhorší je výplňové slovo jakoby. To nejenom zbytečně nafukuje věty, ale především mění význam. Zkuste někomu říci, že budete někde jakoby čtyři hodiny,” usmívá se zakladatel Minutového řečníka. Lidé mají podle Krejčího také tendenci používat citoslovce hm a ehm ve chvílích, kdy má přijít ticho.
Co se ve škole nenaučíš, na kurzu jako když najdeš
Vypilovat svůj projev může podle Petra Krejčího kdokoliv. „Američané jsou k projevu na veřejnosti vychovávání ze školy i z popkultury. Za to Čechy to neučí nikdo. Část viny na tom nese i naše konzervativní forma výuky. Soustředíme se spíš na obsah než na formu prezentace. Pak bývá řada z nás v pětadvaceti, třiceti letech „hozena do vody”. Učit se v tomto věku mluvit před lidmi je podobné, jako byste se v pozdní dospělosti učili třeba jezdit na kole,” vysvětluje.
„Kurzy Minutového řečníka jsou prvním předpokladem k úspěchu. Pomohou vám zredukovat nejčastější komunikační chyby a především vás navedou k tomu, abyste si je uvědomili vy sami a ještě se během kurzu pobavili,” uzavírá Petr Krejčí. Po absolvování jednoho semináře se z vás možná okamžitě nestane nový Jobs, ovšem nic vám nebude bránit v tom stát se hvězdou příští konference.