Menu Zavřít

Nejdříve k balíkům

23. 9. 2005
Autor: Euro.cz

Manažerka ČSA překvapila firmu svým stylem práce

Takhle tvrdého šéfa jsme ještě nezažili, a to již pracujeme v oboru pěkných pár let. Tvrdík prostě musí dělat s generály. Těmito slovy hodnotí někteří podřízení výkonnou ředitelku pro transformaci společnosti ČSA Marcelu Hrdou. V aerolinkách pracuje více než rok. „Určitě nejsem drsný šéf,“ směje se takovému hodnocení Hrdá. Jak tvrdí, pouze důsledně požaduje plnění firemních úkolů. „Pokud se nějaký úkol nestíhá, chci o tom vědět dlouho dopředu. V okamžiku, kdy na to přijdu, je již pozdě,“ dodává. Hrdá razí princip, pokud jsme v zaměstnání, pracujme, pokud ne, a vyrazíme se spolupracovníky někam na víkend, o firemních záležitostech se bavit nemusíme. V ČSA nikomu kvůli porušení pracovní kázně výpověď zatím nedala. „V předchozím zaměstnání ano, v obchodě platí tvrdé normy,“ přiznává.

Starostlivá transformace.

Hrdá zastává v ČSA pozici výkonné ředitelky pro transformaci. Spadají pod ni především všechny změny v oblasti řízení společnosti, kompetence z oblasti firemní organizace a struktury, stejně tak i komplexní projektové řízení. Součástí úseku transformace je i projektová kancelář ČSA, jež obhospodařuje veškeré transformační projekty, které aerolinky za poslední dva roky spustily. Hrdá ovšem zastřešuje všechny projekty, které ve firmě běží. Od 1. července je navíc statutárním zástupcem prezidenta aerolinek v oblasti obchodně ekonomické. „Marcela si dokázala za relativně krátkou dobu svého působení v ČSA získat lidi a skloubit slušné a příjemné chování s dynamickým, až agresivním, ale stále spravedlivým přístupem ke složitým procesům a projektům,“ říká o schopnostech Hrdé její šéf, prezident ČSA Jaroslav Tvrdík. „Je to špičkový profesionál a spolehlivý partner do současného turbulentního prostředí letecké přepravy. Pracovat vedle ní je pro mne radost i poučení, “ dodává.

Z Bratislavy do Prahy.

Hrdá vystudovala Technickou univerzitu v Bratislavě, Fakultu elektrotechniky a informatiky se specializací informatika. „Dlouho jsem se rozmýšlela mezi Matematicko-fyzikální fakultou a právě elektrotechnikou. Pak jsem si řekla, že taková teoretická cvičení jako na matematicko-fyzikální fakultě mohu dělat vždy, když mi náhodou zůstane volná chvíle, a rozhodla se pro praktickou aplikaci v životě,“ tvrdí Hrdá. Po skončení vysoké školy pracovala mimo jiné v rakouské a slovenské pobočce Siemens a pro firmu Alcatel Slovakia. „Paralelně s Technickou univerzitou jsem rovněž navštěvovala i vysokou školu ekonomického směru, když jsem ale začala pracovat, studium jsem po dvou letech přerušila. Rozhodně nešlo o ztracený čas, dodnes z takto získaných ekonomických znalostí čerpám,“ říká Hrdá spokojeně. Absolvovala řadu kurzů pro manažery, hovoří plynně anglicky a německy, domluví se i rusky. „Jako Slovenka se v ČSA pokouším mluvit i česky, ale samozřejmě, pokud chce člověk zcela vystihnout to , co si myslí, zůstane radši u mateřštiny. A v ČSA není slovenština nic výjimečného, ve firmě působí řada slovensky mluvících kolegů,“ konstatuje Hrdá.

bitcoin školení listopad 24

Do neznáma.

Do Českých aerolinií přišla z alternativního operátora na českém trhu, ze společnosti Contactel Česká republika. V pražské centrále firmy pracovala od dubna roku 2001, tedy zhruba čtyři a půl roku, poté kývla na nabídku z Českých aerolinií. „V Contactelu jsem začínala v podstatě v procesním řízení, v posledním období jsem se již více věnovala právě oblasti managementu klíčových zákazníků a podpory prodeje,“ vzpomíná Hrdá. Proč z Contactelu odešla? „Přece jen jsem ve firmě pracovala přes čtyři roky, prošla řadou funkcí, mimo jiné obchodními složkami a managementem kvality, navíc čtyři až pět let je období po kterém se manažer začíná porozhlížet po nových a zajímavých věcech, cítí potřebu profesně se posunout někam dál, hledá nové příležitosti,“ tvrdí Hrdá.
Právě když uvažovala o dalším rozvíjení kariéry, oslovila Hrdou headhunterská firma s nabídkou, zda se nechce zúčastnit výběrového řízení na post výkonné ředitelky pro transformaci v Českých aeroliniích. Nabídku přijala a konkurz vyhrála.: „Vstoupila jsem do neznámých vod, v době, kdy jsem do ČSA přišla, jsem neznala nikoho z managementu ani žádného z řadových pracovníků. Pokud chce člověk pracovat v oblasti změnového řízení, restrukturalizace a transformace, měl by přicházet do společnosti s určitým nadhledem, a právě tohle jsem brala jako svoji výhodu“. Krátce po nástupu do ČSA mnohé z kolegů překvapila svým stylem práce. „Potřebuji společnost poznat od samotných základů. V prvních týdnech působení ve firmě jsem často navštěvovala jednotlivé provozy, třeba i třídírnu zavazadel. Prostě jsem nechtěla rozhodovat jen tak od stolu o věcech, které by pro mě byly neznámým pojmem,“ vysvětluje Hrdá..

Hrady a zámky.

Volný čas Hrdá tráví co nejvíce s manželem, se kterým se před pár lety přistěhovala ze Slovenska do Prahy. „Snažíme se být co nejvíce někde venku, odejít z uzavřených prostor, vidět zeleň,“ popisuje. Ráda navštěvuje hrady a zámky. Zřejmě nejvíce ji okouzlil zámek v Dobříši, který navštívila teprve nedávno. „Je tam nádherný park, zatím jsem ale neviděla na živo Hlubokou, ta se mi taky bude určitě moc líbit,“ těší se. Ze slovenských památek má nejraději zámek Bojnice, navíc leží nedaleko jejích rodných Topoľčan. Hrdá se rovněž považuje za vášnivou čtenářku knih, doma má čtyři velké knihovny. Má ovšem ráda i rychlá a silná auta. „Mým snem je vlastnit terénní auto, zatím žádné nemám, snad někdy v budoucnu,“ sní.

  • Našli jste v článku chybu?