Od 10. září bude znovuotevřen výstavní prostor na Národní ulici v Praze
Od 10. září bude na Národní třídě v Praze znovuotevřena Galerie Václava Špály. „Chceme vystavovat jen nejlepší a etablované české umělce, především střední a starší generaci prověřených výtvarníků,“ přibližuje dramaturgii Špálovky její kurátor Pavel Lagner. Ten je zároveň kurátorem sbírek a výstav společnosti PPF Art, která bude příštích deset let galerii provozovat.
Novou éru zahájí výstava Jiřího Černického (44) Gagarinova věc a věci, kterých mi není líto, jejímž tématem je tajuplný předmět z modulu sovětského kosmonauta. Tematicky výstava souvisí s Černického publikací Gagarinova věc, kterou před čtyřmi lety vydalo nakladatelství Meander. „Kniha je převážně textová, v galerii bude téma zpracované spíš vizuálně formou dokumentárních fotografií či instalací. Autor téma neustále rozvíjí a nabaluje na něj další umělecké realizace,“ vysvětluje kurátor výstavy Michal Koleček. Součástí výstavy budou i tematicky odlišná díla. „Hlavně videoprojekty, takzvané defektní filmy. Černický pracuje většinou se starým obrazovým materiálem, rodinnými fotografiemi či osmimilimetrovými filmy, které digitalizuje a dál zpracovává,“ dodává Koleček.
Galerie plánuje šest výstav ročně v dvouměsíčních cyklech. V listopadu a prosinci představí Jiřího Skálu (34), loňského držitele ceny Jindřicha Chalupeckého. „Poslední dva měsíce v roce budou každoročně výjimkou z dramaturgie, kdy budeme prezentovat laureáty Chalupeckého ceny z předchozího roku,“ dodává Lagner.
Jak podotýká Černický, „znovuotevření galerie je skvělá událost“. Protože možnost prezentace kvalitního umění v samém centru města je dnes vzácností.
Galerie Václava Špály
Národní 30, Praha 1
Otevřeno: od 10. září denně 11–19 hod.
Základní vstupné: 40 Kč
Popisky:
Lakovaná krabička a Sušenky. Fotografie předmětů z Chruščovovy pozůstalosti z roku 1962 Černický digitálně zpracoval a vystavuje coby fotodokumentaci.
Psychogravitace (2010). Videoinstalace je pokusem o propojení lidské psychiky a fyzikálních procesů, které se odehrávají na umírající hvězdě.
Urychlovač (2010). Prosím, mohli byste mi dát něco, čeho vám není líto? zněla anketní otázka autora, kterou pokládal lidem v metru. Kromě získaných věcí je součástí instalace animovaný film, kde tyto předměty hrají. Ve filmu se z metra stává urychlovač elementárních částic, oněch předmětů.