Menu Zavřít

Nejen Itálie. Zoufalá kondice bank trápí Portugalsko

19. 7. 2016
Autor: David Stanley, CC BY 2.0, Flickr

Minulý týden se rozhořela debata o tragickém stavu italského bankovního sektoru, který se naplno projevil po referendu o vystoupení Velké Británie z EU. V eurozóně se nachází ještě jedna ekonomika, kde problémy tamních bank připomínají situaci v Itálii.

„Britské referendum zasáhlo již tak zranitelný bankovní systém eurozóny. Italské banky jsou v přední linii, ale Portugalsko se tlačí dopředu,“ tvrdí podle serveru Business Insider Marc Chandler z americké banky Brown Brothers Harriman.

Banky v Itálii i Portugalsku zažívají největší problémy za poslední roky. Sráží je nedostatek kapitálu a vysoký objem nesplácených úvěrů. V Itálii je symbolem krize nejstarší banka na světě Monte dei Paschi di Siena. Její akcie spadly od britského referenda o téměř 40 procent. A živě se hovoří o nutnosti státní pomoci pro italský bankovní sektor.

V Portugalsku se bankám nedaří zbavit toxických úvěrů a navýšit dostatečně kapitál již od hypoteční krize. Druhá největší banka v zemi, státní Caixa Geral de Depositos, potřebuje finanční injekci ve výši 5 miliard eur, lídr trhu BCP 2,5 miliardy eur, odhaduje britská Barclays.

„Země se potýká se systémovou bankovní krizí, postrádá střednědobý fiskální plán a je přetížena veřejným i soukromým dluhem,“ tvrdí Antonio Garcia Pascual z Barclays. „Vyvstává otázka, zda se Portugalsko může popasovat se všemi těmito problémy bez další pomoci.“ Barclays předpovídá, že kvůli zmíněným problémům růst ekonomiky Portugalska zpomalí na 0,7 procenta letos a 0,3 procenta příští rok.

Meziroční růst HDP Portugalska


zdroj: tradingeconomics.com

Problémy Portugalska dokazuje příběh Banco Espirito Sant, kdysi druhého největšího finančního domu v zemi. V roce 2014 mu vláda poskytla pětimiliardovou pomoc, která však úlevu nepřinesla, když se pro její podkapitalizovanou nástupkyni Novo Banco dodnes nepodařilo nalézt nového majitele s dostatkem kapitálu. Mluví se proto o přímé záchraně ze strany vlády, která by ovšem znamenala nárůst zadlužení země.

Zadlužení je další velký problém Portugalska. Veřejný dluh dosahuje 129 procent HDP, takřka stejně jako v Itálii. Zadlužení soukromého sektoru pak činí kolem 275 procent HDP, což je téměř o sto bodů více než v Itálii.

bitcoin školení listopad 24

V italských bankách leží kolem 300 miliard eur nesplácených půjček, což je podle dat Evropské bankovní asociace 16,9 procenta z celkového objemu úvěrů. V Portugalsku je tento poměr ještě vyšší, 18,5 procenta.

Proti tomu ve Španělsku mají špatné úvěry jen 6,8procentní podíl na celkovém množství. Tamní bankovní sektor prošel od krize na rozdíl od portugalského ozdravným procesem a podařilo se mu zbavit se špatných hypotečních úvěrů (hlavně tím, že je banky nalily do jedné státní „odpadní banky“ Sareb). Zemi pomohl i lepší výkon ekonomiky proti Portugalsku nebo Itálii. Španělsko tak zřejmě bude vítězem v kdysi (a brzy nejspíš znovu) problémové skupině zemí PIGS.


Portugalské banky postupně ovládají Španělé. Čtěte:

Španělská bankovní invaze zachvacuje Portugalsko

Pobočka banky Santander (Autor: Junius, volné dílo; WikimediaCommons)

Čtěte dále:

EU prý poprvé kvůli deficitům potrestá Španělsko a Portugalsko

Dluh Španělska už překonal velikost ekonomiky

Brexit probouzí staré potíže křehkého Irska


  • Našli jste v článku chybu?