Spor o pozemky vysočanské spalovny zřejmě skončí u soudu
Pražská Všeobecná fakultní nemocnice (VFN) prodá spolu s okolními pozemky v Praze 9-Vysočanech odstavenou spalovnu nemocničního odpadu. Lukrativní parcely mají rozlohu zhruba osmi tisíc metrů čtverečních. V jejich sousedství se plánuje výstavba rozsáhlých rezidenčních projektů, což cenu parcel dále zvyšuje. „Prodej je ve stadiu příprav. Zpracováváme podklady pro ministerstva zdravotnictví a financí,“ tvrdí ředitel nemocnice Pavel Horák. Nároky na vlastnictví pozemků si ale dělá společnost Spalovna Praha–Vysočany. Letitý spor mezi zdravotnickým zařízením a spalovnou tak zřejmě bude mít soudní dohru.
Deset let pří.
„Navrácení pozemků se marně domáháme už více než deset let,“ říká předseda dozorčí rady společnosti Spalovna Praha-Vysočany (SPV) František Bušek. V roce 1992 převedla společnost pozemky ve Vysočanech na VFN s tím, že nemocnice na nich postaví spalovnu nemocničního odpadu. „Aby mohla nemocnice urychleně získat stavební povolení a následně státní dotaci, souhlasila SPV s převodem pozemků za cenu tří korun za metr čtvereční,“ vysvětluje Bušek. Nezastavěné pozemky, tedy více než 7700 metrů čtverečních, měla - jak tvrdí vedení SPV -nemocnice po kolaudaci spalovny převést zpět na Spalovnu Praha-Vysočany. Ujednání o navrácení pozemků je součástí smlouvy o uzavření smlouvy budoucí z roku 1992, kterou podepsal tehdejší ředitel VFN Jan Slabý. Text má týdeník EURO k dispozici. „Nemocnice pozemky nikdy zpět nepřevedla a ani se s námi nijak nevyrovnala,“ konstatuje Bušek. Právo SPV na nemovitosti ale vedení zdravotnického zařízení zpochybňuje. „VFN je příspěvkovou organizací, jejímž zřizovatelem je ministerstvo zdravotnictví. Nemovitosti, které navrhujete, aby byly převedeny na Spalovnu Praha –Vysočany, jsou majetkem státu a Všeobecná fakultní nemocnice má k těmto pozemkům pouze právo hospodaření. Právní poměry v otázce hospodaření s majetkem státu se v průběhu období let 1992 až 2003 značně zpřísnily a subjekty, které hospodaří s tímto majetkem, mají stanoven přísný rámec, kdy mohou majetek státu převádět na jiné soukromé subjekty,“ napsal bývalý ředitel VFN Martin Holcát na konci července loňského roku vedení SPV. Holcát nesouhlasí s tím, že by právo SPV na převod pozemků trvalo. „Podle nás nečinností Vaší společnosti nárok na převod pozemků zanikl,“ píše v dopise Holcát. „Ve smlouvě o smlouvě budoucí z roku 1992 je zakotveno, že po dokončení spalovny bude pozemek, který nebyl využit k výstavbě, navrácen zpět SPV, a to za stejných podmínek, ze kterých došlo k převodu, tedy za cenu tří korun za metr čtvereční. V dokumentu nebylo uvedeno, dokdy musí SPV podat žádost o převod. Tedy nárok dosud trvá,“ odporuje názoru nemocnice Bušek.
Nechceme spalovnu.
VFN byla v loňském roce, pokud by dostala souhlas státu, ochotna prodat pozemky SPV i se spalovnou za cenu minimálně ve výši znaleckého odhadu. Na to ale vedení Spalovny Praha–Vysočany nepřistoupilo. „Spalovna Praha opakovaně žádala o odkup pozemků, ovšem bez zařízení spalovny, kde zůstala poměrně velká odpisová hodnota, kterou zájemci, jichž bylo a je mnohem víc, nechtěli zaplatit,“ tvrdí Holcát. V současné době je nepravděpodobné, že by byl nalezen subjekt ochotný investovat miliony korun do obnovy bývalé spalovny. Proti jejímu opětovnému spuštění je navíc městská část Praha 9, která s obnovou provozu nesouhlasí kvůli připravované bytové výstavbě na sousedních pozemcích. „Pokud to jinak nepůjde, jsme připraveni pozemky i se spalovnou za rozumnou cenu koupit zpět. S nemocnicí jsme ale ochotni jednat pouze exkluzivně. Nikoliv v případě, že nabídne parcely na trhu,“ tvrdí František Bušek. Dodává, že by vše raději vyřešil smírem. „Pokud nemocnice soutěž na prodej pozemků vyhlásí, zablokujeme ji žalobou. Na okolních plochách začne brzy rozsáhlá bytová výstavba. Jsem přesvědčen, že VFN by minimálně pět šest seriózních nabídek dostala, ale my máme na pozemky minimálně morální právo a nebudeme soutěžit s konkurencí,“ říká Bušek. Spalovnu nemocničního odpadu ve Vysočanech postavila VFN za 35 milionů korun v roce 1994. Tři roky spalovnu provozovala společnost Spalovna Praha–Vysočany. Poté, co VFN zadala zpracování odpadu externě společnosti IDOS, která nabídla bezkonkurenčně nízkou cenu, byl provoz spalovny zastaven. IDOS je nyní v konkursu a je podezřelý, že nemocniční odpad zavážel do lomů ve středních Čechách. Hodnota vysočanské spalovny, do které VFN vložila 35 milionů korun, dnes činí pouhých šestnáct milionů. Ministr zdravotnictví Josef Kubinyi slíbil, že se touto investicí bude zabývat a nechá celý případ znovu prošetřit. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Aneta Kupková pro Zdravotnické noviny uvedla, že výnos z případného prodeje spalovny připadne státu. Ředitel VFN Pavel Horák by ale naopak přivítal, kdyby peníze posloužily nemocnici na splacení dluhu u ministerstva financí.