GUANTÁNAMO (usa) – Ještě jedno ohlédnutí, pozdrav s prsty zdviženými do véčka jako symbol viktoria a za triumfujícím předsedou českého Senátu Petrem Pithartem se zavírají dveře letadla. Zatčený Viktor Kožený už je uvnitř. Stroj startuje a za chvíli zamíří z americké námořní základny Guantánamo na Kubě do Prahy.
Druhá záchranná výprava Petra Pitharta do Latinské Ameriky právě skončila. Na jejím počátku bylo svolení bahamského soudu vydat americké justici legendu české privatizace Viktora Koženého, světovým tiskem přezdívaného pirát z Prahy. „Už den nato mě lapli v milionářském klubu v Lyford Cay a od barového pultu mě odvedli rovnou do vojenského auta,“ vypráví již v salonku V.I.P. na palubě českého letadla Kožený. „Pak ho transportovali na Guantánamo mezi vězně z al-Kajdy a Talibanu. Nám sdělili, že ho už nikdy neuvidíme,“ doplňuje Pithart, sedící po boku zatčeného. Tato slova jej prý vyděsila. „Hned jsem napsal Georgi Bushovi dopis s naléhavou prosbou, aby pan Kožený mohl odjet před soud v České republice. ,Nikdy jsem nepochyboval o Vaší velkorysosti, jakož ani o Vaší obrovské autoritě ve Vaší zemi. Prosím, potvrďte mi, že jsem se ani v jednom, ani ve druhém ocenění Vaší osoby nemýlil,´ napsal jsem prezidentovi,“ vypráví předseda Senátu.
Bush nakonec Pitharta přijal v Bílém domě. „Předal jsem mu šachy z českého křišťálu, ale on mně jenom hrozil, že jestli si prý myslím, že si Viktora odvezu hned, tak to tedy ne. To by prý bylo moc spektakulární. Jenže já mu navrhl: Co vám to udělá, vy máte svého Usámu a Saddáma, nechte nám Viktora. Češi za to u Castra vyjednají prodloužení pronájmu vašeho Guantánama. Načež Bush jen mávl rukou: ,Už ať je pryč. Kluk jeden ušatá.´“
Přímo z Washingtonu si Petr Pithart doletěl pro Koženého na Ostrov svobody. „Děkuji panu Pithartovi, že mě odvozem z USA domů zbavil strachu z jistoty desetinásobku výše trestu,“ dodal deportovaný podnikatel.