Zda a kdy získá rýsující se vláda pod vedením Mirka Topolánka důvěru v Poslanecké sněmovně, a zda jí bude umožněno vládnout, není vůbec jasné. Procedura schvalování nové vlády je totiž velmi složitá. Zatím pověřil pouze prezident Václav Klaus předsedu nejsilnější vládní strany jednáním s ostatními stranami.
Zda a kdy získá rýsující se vláda pod vedením Mirka Topolánka důvěru v Poslanecké sněmovně, a zda jí bude umožněno vládnout, není vůbec jasné. Procedura schvalování nové vlády je totiž velmi složitá.
Zatím pověřil pouze prezident Václav Klaus předsedu nejsilnější vládní strany jednáním s ostatními stranami. Pokud se Topolánkovi podaří vládu sestavit, oznámí to prezidentovi. Vzhledem k patové situaci, kdy koalice ODS, KDU-ČSL a SZ nebude schopna mít 101 poslanců, ale zároveň se nebude opírat o hlasy KSČM, nebude jistě trvat prezident na podmínce absolutní většiny.
Další krok bude znamenat zasedání Poslanecké sněmovny svolané na tento pátek. Tímto aktem dostávají nově zvolení poslanci od prezidenta oficiální oznámení o svém zvolení.
V krátkodobém horizontu bude nejdůležitější ustavující schůze Poslanecké sněmovny, kterou svolal její současný předseda, sociální demokrat Lubomír Zaorálek na 27. června. Po této schůzi by měla podat Paroubkova vláda demisi do rukou hlavy státu a prezident má vzápětí jmenovat vládu novou. Ta by však skutečně začala vládnout až po získání důvěry. Pokud se jí důvěru nepodaří získat, vládla by až do doby, než by se podařilo získat důvěru vládě další.