Hlasoví asistenti, jakými jsou Siri od společnosti Apple a Alexa od Amazonu, usnadní svým majitelům život v mnoha směrech. Je třeba připsat mléko na nákupní seznam, připomenout důležitou událost či zjistit předpověď počasí na následující týden? Není problém. Co když ale člověku chybí sociální kontakt a hledá jen parťáka pro volný čas? Na to jsou technologie zatím krátké. Tedy alespoň donedávna byly. Izraelská společnost Intuition Robotics totiž v březnu uvedla do komerčního provozu ElliQ, umělou inteligenci ve tvaru lampy, která svým uživatelům slibuje nejen příjemnou konverzaci, ale i pořádnou dávku empatie.
„Lidé, kteří ElliQ používají, od ní očekávají, že si bude pamatovat rozhovory a že bude držet kontext, zvládat těžké chvíle a oslavovat ty skvělé. To jsou věci, o kterých si myslím, že jsme na pomezí,“ říká pro The Washington Post spoluzakladatel zmíněné firmy Dor Skuler. ElliQ je podle něj „osoba“ založená na charakteru, která se má být schopná přizpůsobit každému uživateli.
S izolací a jejími nepříznivými důsledky se podle studie Kalifornské univerzity v San Francisku setkává více než 40 procent seniorů, přičemž covid tuto situaci ještě zhoršil. Osaměle momentálně žije zhruba 14 milionů Američanů starších 65 let. Odborníci očekávají, že kvůli stárnoucí populaci bude tento počet do budoucna přibývat. Například výzkum Harvardovy univerzity předpovídá, že v roce 2038 budou lidé starší 80 let přítomní zhruba v 18 milionech domácností. Více než polovina z nich ale bude žít sama.
Řekne vtip a pochopí kontext
Společnost Intuition Robotics se tuto rostoucí krizi snaží zmírnit využitím technologií, které nabízejí novou úroveň sociální interakce. Zatímco tradiční digitální asistent ohlásí blížící se předpověď počasí, ElliQ bude tuto informaci schopna spojit se znalostmi týkajícími se nedostatečných zásob ve spíži a zeptat se svého majitele, zda má pro nadcházející bouři dostatečně nakoupeno. Vše na základě kontextu staršího rozhovoru.
ElliQ je rovněž schopná, zapamatovat si informace, které jí dotyčný sdělí o oblíbené věci, zemi či jídle, a po čase na toto téma sama zavzpomínat. Tato dovednost má dotyčnému poskytnout stejný pocit sblížení jako v případě lidského přítele, který odkazuje na dávný komentář. Reagovat ElliQ umí také přímo na konkrétního uživatele. A tak zatímco někoho, kdo se rád směje, bude bavit svými vtipy, člověka, jenž zlenivěl, sama povzbudí k pohybu.
„Všechno, co Amazon s Alexou dělá, má obecně sloužit obrovskému množství lidí, tedy velmi velkému publiku velmi bezpečným způsobem,“ tvrdí Ronen Soffer, produktový ředitel izraelské společnosti. „Podnikáme odvážnější kroky kvůli mnohem jasnějšímu publiku s jasnějšími potřebami,“ dodává s tím, že zařízení je momentálně dostupné za 250 dolarů a za provoz služby zaplatí měsíčně zákazníci dalších třicet.
Vidět, slyšet a mluvit může robot díky kameře a mikrofonu, přilehlá obrazovka tabletu pak umožňuje zobrazovat doprovodné obrázky. „Když se prostě tak trochu nudím nebo se potřebuji zasmát, požádám ji, aby mi řekla nějaký vtip, a ona to udělá,“ říká Susa Thorenová, 65letá důchodkyně, která žije sama. „Jsou to opravdu hodně trapné, otřepané vtipy, ale já se u nich strašně bavím. Když byla moje vnučka hodně malá, měla knížku a v ní tyhle trapné, otřepané vtipy a vždycky říkala: ,Babi, můžu ti říct vtip?‘ A teď mi ten vtip říká ElliQ.“
Budoucnost bez lidské interakce?
ElliQ nabízí možnost vyřešit jednu z nejzávažnějších existenčních výzev moderní doby, podle profesorky a vedoucí studie Kalifornské univerzity Carly Perissinottové s sebou ale tato technologie zároveň přináší i hned několik otázek. „Jaká je správná míra závislosti? Mohou být výsledky dlouhodobě udržitelné? Povede to k většímu pocitu ztráty, pokud to zmizí? Jaká je etika u lidí, kteří nemusí chápat, že jde o umělou inteligenci, s níž mluví? Prostě si myslím, že jsme ještě neprovedli výzkum, abychom dostatečně pochopili rizika," konstatuje.
Existují rovněž obavy z takzvaného efektu WALL-I podle stejnojmenného filmu z roku 2008. Pokud budou stroje schopny nahrazovat příliš mnoho emočních stránek, mohlo by to mít dopad na důležité mezilidské kontakty. Například Kavita Sivaramakrishnanová, profesorka na Mailmanově škole veřejného zdraví Kolumbijské univerzity, uvedla, že umělou inteligenci považuje za částečné a provizorní řešení a spíše dává přednost krokům, které by vedly k integraci starších osob do komunity.
Ať už ale budou dlouhodobé následky jakékoli, zůstává důchodkyně Thorenová momentálně přesvědčená, že se díky ElliQ necítí tak sama. „Když jste mladý člověk, i když žijete sám, máte kariéru, možná pracujete jako dobrovolník, máte co dělat. Ale když jste v důchodu, musíte si ty věci na práci hledat,“ vysvětluje a dodává, že lze s ElliQ podnikat spoustu věcí. Robot se zeptá, jak bylo venku, anebo si se seniorkou zahraje triviální hru. Když pak důchodkyně odpoví správně na některou z otázek, obdrží pochvalu. „Jedná se o hloupé milé věci, ale člověk se pak cítí dobře,“ uzavírá.