Doba dovolených je pomalu za námi. Navštívili jsme místa, na která v koloběhu všedních povinností zbyla jen vzpomínka. Přesto máme šanci si alespoň kousek prázdninové atmosféry ponechat i natrvalo.
Pokuste se zůstat turistou i tam, kde jste doma
Doba dovolených je pomalu za námi. Navštívili jsme místa, na která v koloběhu všedních povinností zbyla jen vzpomínka. Přesto máme šanci si alespoň kousek prázdninové atmosféry ponechat i natrvalo.
Pokud jste byli někde na jihu, určitě jste se také procházeli úzkými uličkami starých měst a přemýšleli o tom, jaké štěstí mají lidé, kteří se do této pohody narodili. Klid, uvolněnost, žádný spěch. Večery v hospůdkách, večeře o mnoha chodech, vlekoucí se u sklenky vína až k půlnoci. Než zapadnete do pracovního koloběhu, můžete se zamyslet, co si jako suvenýr z prázdnin můžete ponechat, aby se váš všední život o kousek zlepšil. Nejsou to totiž jen mušličky či pohlednice, které doma zastrčíte za rám zrcadla, aby vám za pár týdnů zevšedněly. Můžete si uchovat i pár dobrých návyků a dovolenou na jihu využít jako inspiraci.
Láska k jídlu
Málokdo z nás si ve všedním životě dovolí marnit čas dlouhým vysedáváním u stolu. V kanceláři narychlo slupneme bagetu zakoupenou v krámku na rohu, večer se odbudeme houskou se sýrem a rajčetem. Není divu, že hnutí „slow food“ vzniklo jako protest proti fastfoodové kultuře právě v Itálii. Lidé v teplejších krajích si dokážou jídlo vychutnat a považují ho za radost, která dokáže obohatit život. Nelitujte tedy námahy (protože to nebývá otázka peněz) a alespoň večer připravte pro své blízké nějakou pestrou večeři. Bude to rozhodně menší ztráta času, než kdybyste si sedli k televizi. Pokud strávíte dvě hodiny povídáním u stolu se sklenkou vína a talířky s jednoduchými a lehkými lahůdkami, bude se vám jistě usínat stejně dobře, jako se vám usínalo na řeckém ostrově po večeru v taverně. A možná vám bude úplně jedno, že je půlka listopadu a za oknem sychravé počasí.
Pryč s dokonalostí!
Nemusíte mít za dveřmi hromady odpadků, ale jistě také není nutné, abyste měli stále všechno v perfektním pořádku. Milou atmosféru jižních krajů dotváří i jistá dávka uvolněnosti. Zapomeňte na to, co všechno „se musí“. Nemusíte mít každý rok znovu natřený plot ani každý měsíc dokonale vycíděná okna. Nemusíte mít zářivě bílé koberce, na které se návštěva bojí šlápnout. Nemusíte nic víc než to, co vám dělá radost. Pokaždé, když se pustíte do generálního úklidu celého domu, vzpomeňte si, jak dobře vám bylo v malinkém domku vaší španělské kamarádky i přesto, že měla za oknem dvě ze tří kytek skoro uschlé. Nenechala se totiž stresovat tisícem povinností. Pokud si návštěva na odchodu řekne, že by vaše křesílka na balkoně potřebovala natřít, bude to nejspíš jen její problém.
Procházky večerním městem
Vzpomínáte? Po večeři jste se šli každý den projít po pobřeží, nakoukli jste do krámků plných šátků a hrníčků. Proč to nevyzkoušet i doma? Večerní procházky vás určitě občerství a uvolní i tam, kde bydlíte po celý rok. Přiberte třeba pejska a vydejte se do tmy. Město bývá po setmění úplně jiné a pokud už dlouho žijete trochu líným životním stylem, bude vám evokovat dobu vašeho mládí, kdy jste se po večerních ulicích procházeli s partou kamarádů. Není nutné, abyste se ještě dnes koupali v kašně či kouřili marihuanu v parku na lavičce. Přesto vám večerní město může zůstat otevřené a přinést do vašeho života kousek čerstvého větru. Když bude zimní vítr čerstvý až příliš, můžete si přece vzít prošívanou bundu!
Zvědavost není hřích
Když jste v cizí zemi, chodíte všude s otevřenýma očima, nechcete si nechat nic uniknout. Za pár dní víte přesně, co si oblékají místní ženy, ve kterém století byl postaven místní kostel, z jakého materiálu jsou ty zvláštní květináče, která kytka to tak intenzivně voní a který hudební skladatel se narodil v domě na náměstí. I ve svém městě doma v Čechách máte jistě spoustu zajímavých objektů k pozorování, jenže je nevnímáme - naše město je nám přece už tolik všední. Stačí ovšem zvednout hlavu k fasádě domu, kolem kterého chodíme do práce už pět let - a možná uvidíte něco, čeho jste si předtím vůbec nevšimli. A třeba vás to zaujme natolik, že doma najdete vzadu v knihovně knížku o architektuře a pokusíte se zjistit, co je to vlastně za dům a kdy byl postaven. Chodit s očima otevřenýma se vyplatí všude. Zůstaňte tedy turistou i tam, kde jste doma.
Lehkost a vůně
Tak by se dala charakterizovat kuchyně, kterou nejčastěji ochutnáváme právě na dovolené v jižní Evropě. Chutná téměř každému a navíc ji lékaři vychvalují do nebe. Tak proč si ji schovávat jen na dovolenou? Návštěva pizzerií je ovšem už trochu obehraná píseň. Kupte si kuchařku země, kterou jste v létě navštívili, a pusťte se do změny jídelních návyků vašich bližních. Postupem času si ověříte, že čerstvé bylinky za oknem skutečně rostou bez větších nároků, zjistíte, kde koupit parmezán vcelku (je vždycky lepší, když si ho nastrouháte až před podáváním), že loupaná rajčata mají už v každém supermarketu, zatímco čerstvé ryby musíte ještě hledat. Důležitý je poznatek, že k jižní kuchyni patří sklenka dobrého vína, ne tři sklenky špatného a že nesmí chybět „sladká tečka“. U té platí totéž, jako u vína - kvalita je mnohem důležitější než kvantita. Zapomeňte tedy na balíky oplatek v barevném celofánu a raději upečte do zásoby plech medových sušenek s ořechy. Po večeři si můžete dát vždy jen jednu, pokud se netoužíte stát pravou matronou ze starých italských filmů. A až se příští rok vypravíte zase někam k moři, budete mít tak trochu pocit, že se vracíte domů.
Profit tipy
Připomeňte si lahodné saláty, které jste ochutnali na svých cestách. Podle receptu zjistíte, že jejich příprava je velmi jednoduchá, a tak je jistě zařadíte do svého domácího repertoáru.
Italský salát z čekankových puků
2 čekankové puky opereme, rozdělíme na menší kousky, vložíme do mísy a přelijeme klasickým octovým dresinkem (olivový olej, kvalitní ocet, sůl, pepř - v poměru podle individuální chuti) smíchaným se sekanými mátovými lístky a prolisovaným česnekem.
Italský bramborový salát
Brambory uvaříme ve slupce, oloupeme a nakrájíme na plátky. Jemně je promícháme s prolisovaným česnekem. Zalijeme klasickým octovým dresinkem (jako v minulém receptu), posypeme sekanou čerstvou petrželkou. Tento salát je lepší podávat při pokojové teplotě, tak se jeho chuť lépe rozvine.
Salát Grenoble
Na rozehřátém másle osmahneme dozlatova kostičky toustového chleba (lepší je předem odkrojit kůrku). Křehký kadeřavý salát vypereme a necháme okapat. Na tenká kolečka nakrájíme červenou cibuli, nahrubo pokrájíme vlašské ořechy a obojí vmícháme do salátu. Celý salát promícháme s octovým dresinkem a posypeme osmaženými kostičkami chleba.
Vzpomínky na krásnou dovolenou nám oživí i typický jihoevropský pokrm.