Letošní rok byl pro francouzské hlavní město v mnoha ohledech přelomový. Nejzásadnější událostí byly samozřejmě letní olympijské hry, které Paříž dostaly do popředí světového zájmu a přilákaly i velké množství domácích a zahraničních turistů. V sobotu 7. prosince se navíc ve městě konečně otevírá také opravená katedrála Notre-Dame, již v dubnu 2019 zachvátil ničivý požár.
Zmíněné události v kombinaci s mnoha dalšími faktory pak podle CNN přispěli k tomu, že se Paříž letos už počtvrté v řadě stala turisticky nejatraktivnějším městem na světě. Vyplývá to z nově zveřejněného žebříčku Top 100 City Destinations Index od společnosti Euromonitor International, která se zabývá analýzou dat. Index se zaměřuje na významné metropole po celém světě a řadí je podle několika kritérií, jako je cestovní ruch, udržitelnost, ekonomická výkonnost či zdraví a bezpečnost.
Londýn vypadl z první desítky
Experti z Euromonitor International dle Travel and Tour World na Paříži ocenili, že město turistům nabízí prvotřídní infrastrukturu a skvělé služby. Ty se navíc díky dlouhodobým investicím neustále zlepšují, což se týká třeba modernizace hotelů a veřejné dopravy nebo rekonstrukce a rozšiřování kulturních zařízení. Metropole na Seině je ale kromě toho výjimečná i díky svému živému kulturnímu dědictví, muzeím světové úrovně, výtečné gastronomii a ikonickým památkám, jako je třeba Eiffelova věž nebo již zmíněná katedrála Notre-Dame.
Ovšem ani ostatní (převážně) hlavní evropská města nemusejí zoufat. V žebříčku těch turisticky nejatraktivnějších si vedly náramně, neboť v první desítce obsadily celkem šest míst. Stříbro si odnesl španělský Madrid, zatímco italský Řím a Milán se umístily na čtvrté a páté příčce. Sedmý pak skončil nizozemský Amsterdam a první desítku uzavřela Barcelona.
Do ní se naopak neprobojovala Praha, která letos podle Daily Mail skončila až jako pětadvacátá, což oproti loňským výsledkům představuje zhoršení o čtyři pozice. Příliš se však nedařilo ani Londýnu, jenž meziročně poklesl o tři pozice a skončil třináctý.
Vedle evropských měst se do čela seznamu dostalo rovněž japonské Tokio, které získalo pomyslnou bronzovou medaili. Na šesté pozici pak skončil New York, osmé je australské Sydney a devátou příčku získal Singapur.
Nejpopulárnější je Evropa
Kromě atraktivnosti měst jako takové se experti z Euromonitor International zabývali rovněž nárůstem poptávky po cestovním ruchu. Počet mezinárodních cestujících v roce 2024 podle nich meziročně vzrostl dokonce o 19 procent, přičemž nejpopulárnějším regionem zůstala Evropa, kde se loni uskutečnilo zhruba 793 milionů mezinárodních cest.
Z hlediska jednotlivých metropolí se ovšem na první pozici dostal thajský Bangkok, do něhož zahraniční návštěvníci uskutečnili celkem 32,4 milionu cest, což je meziročně o 37 procent více. Druhou příčku v tomto ohledu získal turecký Istanbul (asi 23 milionů mezinárodních cest) a bronz si díky 21,7 milionu zahraničních návštěvníků odnesl Londýn.
Pozitivní vliv na rozvoj turistického ruchu měla podle expertů především skutečnost, že řada destinací zjednodušila své vízové procesy, zavedla elektronická cestovní povolení a rozšířila programy krátkodobého bezvízového vstupu.
Stále závažnějším problémem se naopak dle zmíněné společnosti stává takzvaný overturismus, tedy nadměrné zatížení nejpopulárnějších destinací. V souvislosti s tímto jevem už mnohá města a památky zavádějí různá opatření, které mají rostoucí davy usměrnit. Týká se to například vyšších poplatků a turistických daní, omezené otevírací doby, regulací vztahujících se na krátkodobé ubytování v soukromí nebo stanovení maximální počtu návštěvníků za jeden den. I přes tyto překážky se ale experti domnívají, že odvětví turistického ruchu bude v příštích letech nadále stoupat.
Nejatraktivnější města světa za rok 2024
- Paříž, Francie
- Madrid, Španělko
- Tokio, Japonsko
- Řím, Itálie
- Milán, Itálie
- New York, USA
- Amsterdam, Nizozemsko
- Sydney, Austrálie
- Singapur, Singapur
- Barcelona, Španělsko
Zdroj: Euromonitor International