Menu Zavřít

Nejmocnější pas na světě mají Japonsko a Singapur. Ten český si stále vede nad míru dobře

7. 10. 2021
Autor: Depositphotos
  • Nejsilnějším cestovním pasem na světě aktuálně disponují obyvatelé Japonska a Singapuru. Vyplývá to z žebříčku Henley Passport Index, za nímž stojí poradenská firma Henley & Partners

  • Tuzemský pas je v současné době sedmý nejmocnější. Lze se díky němu dostat hned do 185 destinací

  • V první desítce uvedeného žebříčku se nejčastěji objevují státy Evropy. Nejslabší pasy světa mají naopak Sýrie, Irák či Afghánistán


Rok 2021 se pomalu, ale jistě blíží svému konci a cestování do mnoha koutů světa je i nadále problematické. Řada zemí si ve strachu z dalšího šíření koronaviru úzkostlivě hlídá hranice a na vlastní území nepouští de facto nikoho. Takový je třeba případ daleké Austrálie. Ovšem i v Evropě se aktuálně najdou místa, kde cestování „drhne“. Například Belgie zakazuje až na výjimky svým občanům cestovat do České republiky a zároveň nařizuje, aby všichni ti, kdo míří opačným směrem a nejsou očkováni, se nechali po příjezdu otestovat a podstoupili povinnou čtrnáctidenní karanténu.

Žebříček dvaceti nejlepších aerolinek světa doznal kvůli covidu značných změn. Na jeho špici se umístily Qatar Airways
Přečtěte si také:

Žebříček dvaceti nejlepších aerolinek světa doznal kvůli covidu značných změn. Na jeho špici se umístily Qatar Airways

Sestavit za takových okolností, které se navíc mění v podstatě každý druhý týden, seznam nejmocnějších pasů světa, se může zdát jako poměrně náročný úkol. A pracovníci londýnské poradenské firmy Henley & Partners, jež tento žebříček pravidelně zveřejňuje už od roku 2006, si toho jsou velmi dobře vědomi. I proto se rozhodli od podobných dočasných omezení upustit a předstírat, jako by na hranicích a letištních terminálech žádné „protikoronavirové“ kontroly nebyly.

Není tak překvapením, že držitelé toho nejsilnějšího, respektive nejmocnějšího pasu vůbec se podle analytiků, kteří vycházeli z dat Mezinárodního sdružení leteckých dopravců (IATA), teoreticky bez víza dostanou hned do 192 světových destinací z 227 možných, jež Henley Passport Index pokrývá.

Největší zastoupení v první desítce má Evropa

Výše popsaná možnost se aktuálně nabízí shodně obyvatelům Japonska a městského státu Singapur. Jinak je ovšem čelo žebříčku „okupováno“ spíše pasy evropských zemí. Němci a Jihokorejci, kteří se umístili současně na druhé příčce, se po předložení svého cestovního dokladu dostanou do 190 destinací, zatímco Finové, Italové, Lucemburčané a Španělé do sto osmdesáti devíti.

Jejich počet klesá s vyšším umístěním v žebříčku vždy o jednu, a tak zatímco čtvrtí Rakušané a Dánové mají teoreticky volný přístup do 188 destinací, šestí Belgičané, Švýcaři a Novozélanďané do sto osmdesáti šesti.

Také před obyvateli Česka se otevírá poměrně široká škála možností, kam se vydat, až koronavirové restrikce odezní. Náš pas je totiž společně s řeckým, maltským, britským, norským a americkým celkově sedmý nejmocnější. Závidět nám mohou tak například Kanaďané či Australané, ale také Maďaři a Slováci, jejichž pasy se umístily na zbylých příčkách první desítky.

V Kodani se bát nemusíte. Dánská metropole byla vyhlášena nejbezpečnějším městem světa, Praha se neumístila
Přečtěte si také:

V Kodani se bát nemusíte. Dánská metropole byla vyhlášena nejbezpečnějším městem světa, Praha se neumístila

Na opačném konci žebříčku se, nikoliv překvapivě, umístily pasy těch zemí, které by se daly označit za politicky velice uzavřené, rozvojové či válkou zmítané. Spadají sem například Severní Korea, Somálsko nebo Afghánistán. Ze státu ležícího severně od osmatřicáté rovnoběžky se mohou jeho obyvatelé aktuálně dostat nanejvýš do 39 světových destinací. Z východního cípu Afriky, ve kterém se Somálsko nachází, lze bez nutnosti předkládat vízum cestovat na 34 míst planety, kdežto Afghánci, jimž nově znovu vládne hnutí Talibán, se musí spokojit pouze se šestadvaceti lokacemi.

Aktuálně nejsilnější pasy světa dle Henley Passport Index

Pořadí Země Počet destinací
1

Japonsko, Singapur

192
2

Německo, Jižní Korea

190
3

Finsko, Itálie, Lucembursko, Španělsko

189
4

Rakousko, Dánsko

188
5

Francie, Irsko, Nizozemsko, Portugalsko, Švédsko

187
6

Belgie, Nový Zéland, Švýcarsko

186
7

Česká republika, Řecko, Malta, Norsko, Velká Británie, USA

185
8

Austárlie, Kanada

184
9

Maďarsko

183
10

Litva, Polsko, Slovensko

182

Zdroj: Henley Passport Index 2021, Henley & Partners

Česko si za 15 let polepšilo o 14 míst

Princip, podle kterého Henley & Partners sílu pasů vyhodnocuje, je v zásadě jednoduchý. Po rozdělení cestovatelské mapy světa do jednotlivých destinací přiděluje konkrétním dokladům buďto nulu či jeden bod v závislosti na tom, zda se do nich jejich držitelé mohou bez víza, či nikoliv. Jeden bod obdrží pas i tehdy, pokud lze vízum či povolení ke vstupu vyřídit až po příjezdu do destinace. Naopak nulu přiděluje v okamžicích, kdy si cestující musí podobné administrativní záležitosti zařídit ještě před začátkem cesty.

MM25_AI

Jak moc je který pas silný ve srovnání s pasy ostatních zemí, si může každý zájemce vyhledat na webových stránkách společnosti sám. Stejně tak zde zjistí i řadu praktických informací – jako například to, do kterých států jaké konkrétní cestovní dokumenty vůbec potřebuje. Dohledat se dá rovněž, zda si daná země, respektive její pas stojí oproti minulým létům lépe, či naopak hůře. V případě Česka lze v tomto ohledu pozorovat velice příznivý trend. V roce 2006 byl tuzemský pas až jednadvacátý nejsilnější na světě, od té doby však až na pár drobných výjimek ustavičně stoupá směrem vzhůru.

  • Našli jste v článku chybu?