Menu Zavřít

Nejrozšířenějším škodlivým programem v Česku byl v červnu vir na těžbu kryptoměn

9. 7. 2018
Autor: Profimedia.cz

Nejrozšířenějším škodlivým programem v Česku byl v červnu opět vir na skrytou těžbu kryptoměn CoinMiner. Jeho podíl ale klesl proti předchozímu měsíci o 2,5 procentního bodu na 9,3 procenta. Uvedla to dnes antivirová firma Eset.

Na síle naopak nabíraly programy na zobrazování nevyžádané reklamy. Dvě verze programů Adware.Agent obsadily druhé a třetí místo s celkovým podílem 12,4 procenta.

„Adwarem označujeme škodlivé aplikace, které uživatelům znepříjemňují práci nějakou nevyžádanou reklamní činností. Buď jde o vložené bannery na webových stránkách, neustále vyskakující okna nebo ikony v oznamovací oblasti. Může jít ale také o požadavky na aktualizaci nebo stažení softwaru, kterými se vyznačuje JS/Adware.Agent.T,“ uvedl technický ředitel Esetu Miroslav Dvořák.

Oba druhy adwaru meziměsíčně výrazně posílily, což se naopak nedá říci o programu DoublePulsar na čtvrté pozici, který se loni v květnu podílel na šíření vyděračského programu WannaCry. Oproti květnu si tento škodlivý kód pohoršil o více než dva procentní body a představoval 5,4 procenta detekovaných kybernetických útoků. DoublePulsar napadá počítače s neaktualizovaným operačním systémem Windows a zneužívá bezpečnostních děr pro stahování dalších druhů virů. V minulosti ho vyvinula americká Národní bezpečnostní agentura (NSA) a byl již několikrát zneužit ke kybernetickým útokům.

MMF24

Více ze světa virtuálních měn čtěte v rubrice Kryptoměny:

Státní kryptoměna: švýcarská vláda zvažuje zavedení e-franku

Nákup bitcoinů beze stop: 4 tipy, jak se bránit sledování

Kdo je pravý Alibaba? Dubajská kryptoměna se brání žalobě čínského gigantu

Jak zkrotit kryptoměny? Poplatek za data má ulehčit blockchainu

Jak se kradou kryptoměny: 5 průšvihů kolem virtuálních peněz

Krádež bitcoinů, ilustrační foto


  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).