Menu Zavřít

Nejsem hlasovací stroj

26. 9. 2003
Autor: Euro.cz

Někdy je lepší udělat kompromis, říká poslanec

Jedna nevýhoda a jedna výhoda provázela minulé úterý nového poslance Tomáše Vrbíka (30) na jeho startu do vysoké politiky. Převzít mandát po rebelantce Haně Marvanové bylo – zejména v kruciálním týdnu, kdy koalice sněmovnou protlačovala reformu, s níž svázala svou existenci – těžké břemeno. Aby nováček z nejslabší koaliční strany čtyři dny po svém nástupu potopil vládu, je jaksi chucpe. To si mohla dovolit právě tak akorát Hana Marvanová.
Vrbíkovi ale určitě pomohlo, že má za sebou dlouhou kariéru mediálního mága, působícího v reklamních agenturách. Dobrovolným následníkem jednoho ze sněmovních trůnů je navíc už více než rok, rozhodnutí Marvanové odejít z parlamentu kvůli mateřským povinnostem tedy musel předvídat.

Zlaté časy.

Když jedenadvacetiletý Vrbík nastoupil do tiskového oddělení Hlavní kanceláře Občanské demokratické strany, psal se rok 1994 a Klausova strana prožívala zlatou éru. Opozice byla slabá, a tak si pravicová koalice musela své spaní na vítězných vavřínech zpestřovat vnitřními hádkami sama. O rok později se Vrbík stal asistentem tehdejšího předsedy zahraničního výboru Jiřího Payna (ODS) a zároveň nastoupil jako zaměstnanec do reklamní agentury AD partner. V té byl později až do svého odchodu v roce 1998 i spolupodílníkem.
AD partner v té době zajišťovala public relation pro ODS. Před volbami v roce 1996 se například podílela na uspořádání benefičního představení muzikálu Dracula, věnovaného voličům a přátelům strany. Rok na to AD partner mediálně zastupovala kyperskou společnost Fominster Enterprises Limited (FEL), která se stala majoritním vlastníkem obchodního domu Kotva.

Věc Michopulos.

Sarajevský atentát zastihl Vrbíka na postu člena zastupitelstva Prahy 2 za ODS. V lednu 1998 mladý zastupitel přestoupil do nově vznikající Unie svobody, za níž se koncem téhož roku stal radním Městské části Praha 2. Zároveň usedl v zastupitelstvu hlavního města Prahy a byl zvolen členem kulturního výboru. Stal se i podílníkem v reklamní agentuře Previa, která později získala i několik zakázek od vlády Miloše Zemana, například sedmiměsíční protirasistickou kampaň v médiích nazvanou Projekt Tolerance.
V Previi ovšem působil i kontroverzní podnikatel Petros Michopulos, který se se svou agenturou M.P.L. podílel na volebním triumfu ČSSD, zajistil tajnou půjčku tehdejšímu stranickému pokladníkovi a pozdějšímu ministru financí Ivu Svobodovi a jeho poradkyni Barboře Snopkové. Michopulos, kterého si za poradce vybral někdejší vicepremiér Egon Lánský, figuroval i v aféře ČSSD s benzinovými kartami od Chemapolu. „To víte, v zaměstnání se člověk potkává s různými lidmi,“ řekl týdeníku EURO Tomáš Vrbík. „On pracuje na věcech pro Previi dodnes,“ dodal Vrbík s tím, že Michopulose znal jen zpovzdálí.

MM25_AI

Přítel Hvížďala.

V letech 1998 až 2002 se z Vrbíka stal výrazný komunální politik. Když unionista Michael Hvížďala torpédoval možnost vzniku jednotného zastupitelského klubu čtyřkoalice, tlumil jeho sólistické nápady. „Vždy jsem se v rámci Prahy pokoušel působit mezi skupinami, Michalovi jsem se snažil vysvětlit, že je někdy lepší dělat kompromisy a ústupky, že není třeba vyhrávat 99:1,“ líčí Vrbík. Oba prý ovšem spojuje přání, aby US-DEU v budoucnosti spolupracovala s ODS, nikoli s ČSSD.
Vrbík přijal post v dozorčí radě Dopravního podniku, za což například v roce 2000 dostal odměnu ve výši 102 960 korun. Zároveň dva roky působil jako šéf kontrolní komise, této funkce se ovšem v roce 2000 vzdal.
Loni už Vrbík, který se mezitím stal místopředsedou pražských unionistů, kandidoval pouze do sněmovny. Neuspěl, proto až do minulého týdne působil v Previi (opus na rozloučenou: kampaň pro deník Impuls).

Smíření s ODS.

Tomáš Vrbík věří, že z ODS zazní signál, oznamující, že doba sarajevských traumat je překonána a že nastupuje nová generace politiků, kteří spolu mohou bez zátěže komunikovat. „Je v našem zájmu, aby tady po příštích volbách byla silná pravicová vláda, která bude prosazovat některé věci jednodušeji, než se prosazují v rámci současné širokospektrální vládní koalice,“ myslí si poslanec. „US-DEU se dokáže vyhoupnout přes nutných pět procent a doufám, že ODS bude silný a sebevědomý partner, se kterým bude možné počítat do nějaké středopravicové vlády,“ tvrdí sebevědomě dnešní předseda pražských unionistů.
Nástupcem Hany Marvanové by Vrbík chtěl být zejména v tom, aby podobně jako ona nebyl šedivým poslancem. „Určitě bych nechtěl být hlasovacím strojem, chtěl bych mít vliv na svou stranu a chci svou motivaci vysvětlovat i směrem k občanům.“ Celý minulý týden se nový poslanec pokoušel rychle naskočit do rozjetého vlaku a vyrovnat se s projednávanou reformou veřejných financí. „Avšak s pomalým snižováním deficitního rozpočtu se zatím nějak srovnat neumím,“ dodal pro týdeník EURO.

  • Našli jste v článku chybu?