Menu Zavřít

Nejsem žádný lumen!

23. 10. 2006
Autor: Euro.cz

Náměstek Barták popírá členství ve vlasteneckém "řádu" zpěváka Landy

Radil politikům z ODS se stranickou armádní koncepcí, ale členem ODS není. Přátelí se se zpěvákem bývalé skinheadské skupiny Orlík a zakladatelem Ordo Lumen Templi Danielem Landou, ovšem ani členem tohoto „řádu“ se údajně nestal. Bezpečnostní prověrku na stupeň tajné dostal od vyhozeného exředitele Národního bezpečnostního úřadu Jana Mareše, kterého nyní zaměstnal jako svého poradce. Vlastní několik firem. A třebaže se stal prvním náměstkem ministra obrany Topolánkovy vlády, ponechal si šestinový úvazek v Nemocnici Na Homolce, kde pracuje jako neurochirurg. Kontroverzní MUDr. Martin Barták.

Nestraník od Nečase.

Doktor Barták se stal prvním náměstkem ministra obrany 5. září. Kvůli jeho příchodu na ministerstvo vyhodil nový šéf úřadu nestraník Jiří Šedivý hned dva jiné náměstky a jejich posty sloučil.
Záhy se ukázalo, že Martin Barták - oficiálně představovaný jako nestranický odborník - má velmi blízko k Občanské demokratické straně. Ještě před nedávnem byl totiž poradcem bývalého předsedy sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost za ODS Jana Vidíma. „Úzce rovněž spolupracoval s Petrem Nečasem na tvorbě stranické armádní koncepce,“ řekl Vidím týdeníku EURO.
Zdálo se, že Barták by mohl na obraně fungovat jako „muž ODS“, který by měl pod kontrolou ministra Šedivého a zajišťoval straně důležité informace. Takový scénář ale jak Vidím, tak i ministr Šedivý popřeli. „Martina Bartáka si ministr obrany Šedivý vybral sám. A mimochodem, doktor Barták je nestraník,“ uvedl poslanec Vidím.
„Bylo to mé rozhodnutí. Funkci ministra jsem přijal pod podmínkou, že si nenechám mluvit ani do výběru svých spolupracovníků, ani do svých záměrů na ministerstvu,“ řekl Jiří Šedivý týdeníku EURO.
Barták přitom dostal na ministerstvu obrany poměrně rozsáhlé pravomoci. V hantýrce státní správy „do podřízenosti“ ekonomickou sekci ministerstva a navíc na něj Jiří Šedivý převedl řízení sekce správy majetku a sekce obranné politiky a strategie. De facto tedy získal monopol na všechna strategická ekonomická rozhodnutí v resortu.
Překvapivě ale nepřevzal řízení ministerského krizového štábu. Ministr Šedivý rozhodl o tom, že tento časově náročný post - předseda štábu totiž musí být neustále na příjmu, i o dovolené, a v případě potřeby schopný okamžitě řešit krizové situace typu sestřelení letadla uneseného teroristy - dostane „řadový“ náměstek Pavel Mašek. Bartáka jako prvního náměstka Šedivý jmenoval do pozice jeho zástupce.
„Barták chce prostě mít volné ruce, aby se mohl i nadále věnovat medicíně. Nechal si v Nemocnici Na Homolce šestinový úvazek,“ říká zdroj týdeníku EURO.
Oficiální vyjádření mluvčího ministerstva obrany Andreje Čírtka zní: „Pan náměstek Barták má jako lékař neurochirurg v nemocnici Na Homolce vedlejší pracovní poměr. Po dobu práce na ministerstvu obrany mu však bylo uděleno neplacené volno.“

Přivedl si Mařenu.

Martin Barták se na ministerstvu obrany „proslavil“ hned několik dní po nástupu do funkce. Na jednání nejvyšších funkcionářů resortu - takzvaného kolegia ministra obrany - přivedl nechvalně známého exředitele Národního bezpečnostního úřadu Jana Mareše a představil ho jako svého nového poradce. „Vyvolalo to tak trochu zděšení,“ popsal situaci zdroj týdeníku EURO blízký vedení úřadu.
Barták prý Mareše oslovil s nabídkou na práci na obraně sám. „Pan Mareš byl angažován jako velmi zkušený a kvalitní právník a čerstvý držitel prověrky na nejvyšší stupeň přísně tajné,“ tlumočil Bartákovu pozici mluvčí Čírtek.
Jan Mareš, který řídil bezpečnostní úřad za éry sociálních demokratů, přitom skončil na NBÚ kvůli svým kontaktům na „konkurzní mafii“ kolem soudce Jiřího Berky. Policie přišla na Marešovy styky s podsvětím díky odposlechům telefonických rozhovorů. Vyplynulo z nich například to, že Mareš mluvil s hlavním aktérem Berkova gangu Vladislavem Větrovcem o tom, jak získat kontakty na zaměstnance Kanceláře prezidenta republiky. Kromě toho si Mareš vzal od Větrovce luxusní dárek, starožitné hodiny v kazetě.
Mareš, přezdívaný členy gangu Mařena, rezignoval na post ředitele NBÚ počátkem letošního února. V dopise „na rozloučenou“ uvedl, že chce svým odchodem ochránit dobré jméno úřadu. Na NBÚ ale pracoval dál jako řadový zaměstnanec právního odboru. Ministr obrany Šedivý, který poslední dva roky působil v Evropském centru pro bezpečnostní studie v německém Garmisch-Partenkirchenu jako profesor středoevropských bezpečnostních studií, nemá s Marešovou přítomností na ministerstvu žádný problém: „Náměstek Barták mě informoval, že pan poradce Mareš je držitelem čerstvé bezpečnostní prověrky na nejvyšší stupeň přísně tajné, což je nejtvrdší možný test bezúhonnosti. Tento fakt je rozhodující.“ Prověrku nemá jenom Mareš, ale i čerstvý státní úředník Barták. Od NBÚ ji získal ještě v době, kdy úřad řídil jeho současný poradce Jan Mareš. „Pan náměstek Barták má prověrku na stupeň tajné. Obdržel ji v roce 2005. Prověrka trvala několik měsíců. O prověrku žádal proto, aby se jako poradce předsedy Výboru pro obranu a bezpečnost Poslanecké sněmovny mohl seznamovat s utajovanými skutečnostmi,“ uvedl mluvčí ministerstva obrany Čírtek.

Lékař s prověrkou.

Fakt, že neurochirurg Barták má prověrku na druhý nejvyšší stupeň, znamená, že Národní bezpečnostní úřad má poměrně detailní informace o jeho dosavadním životě, o vzdělání, kariéře, podnikání, rodině, přátelích, ví vše o jeho majetku, bankovních účtech, cenných papírech… Po dobu prověřování, které trvalo, jak uvedl ministerský mluvčí několik měsíců, na něj dokonce NBÚ mohl nasadit tajné služby. Barták mohl být zcela legálně sledován a odposloucháván. Stejně tak i jeho rodina a nejbližší známí.
V archivech NBÚ by tedy mohla ležet i informace o tom, jestli doktor Barták je či není členem občanského sdružení, kterému jeho zakladatel, zpěvák a Bartákův přítel Daniel Landa, říká řád Ordo Lumen Templi.
Úřadující první náměstek ministra obrany Martin Barták má s Danielem Landou i další společné zájmy. Například podnikání. Oba byli společníky firem Tara Brno (zabývala se například výrobou zvukových záznamů) a Gladius - značkové české zboží (zprostředkovatelská a poradenská činnost v oblasti kultury), Barták je navíc členem správní rady Landovy Nadace Malina. (Barták byl kromě toho ještě společníkem firmy ExotTop, která se zabývala „provozováním střelnic“ a „poskytováním služeb soukromých detektivů“).
Samotný Barták nyní své členství v řádu na přímý dotaz popřel. Týdeník EURO ale má k dispozici několik fotografií, na nichž Barták v triku se znakem řádu křtí poslední Landovu desku. Fakt, že se nynější první náměstek ministra obrany v Ordo Lumen Templi angažuje, přitom v květnu 2004 potvrdil i samotný zakladatel sdružení Landa. Novinářům se tehdy pochlubil, že „činnými členy řádu jsou například politik Jan Vidím, ředitel Národní protidrogové centrály Jiří Komorous nebo lékař Martin Barták“.
Policista Komorous se k celé záležitosti vyjádřil pouze jednou. „Ordo Lumen Templi, to je o jedné cestě. Pořád o jedné cestě. O cestě na straně dobra,“ řekl BBC.

MM25_AI

Pouze pro silné jedince.

Poslanec Vidím - který v minulosti nosil odznak řádu na klopě saka - své členství ve sdružení popřel. „S některými jeho zakladateli však často a rád diskutuji a také mě 'láska k vlasti' neuráží, právě naopak,“ uvedl Vidím.
Z Landových prohlášení není zcela jasné, o co řádu vlastně jde. Vydal o něm jen řadu zmatených prohlášení. „Naší snahou je probudit v lidech vzájemnost,“ řekl například. Člen řádu by prý neměl lhát, měl by být věrný jedné ženě a měl by „stát jako morální pilíř“: „Slabší jedinci u nás nemají, s prominutím, co dělat - to nemá nic společného se sociálním zařazením nebo fyzickou kondicí, nejsme elitářský spolek.“ Jindy zpěvák Landa „lumeny“ charakterizoval jako „novodobý duchovní řád vystavěný na principech víry, lásky, síly a pravdy“. Cílem je „vyburcovat společnost z letargie a demonstrovat skutečnost, že teď jsme to my, kdo přejímáme vyhasínající pochodeň, a naším posláním je předat ji našim dětem opět hořící“.
Založení „řádu“ Landovi každopádně posloužilo při propagaci jeho poslední desky. Řád i deska prý mají „stejný duchovní podtext,“ prohlásil. „Chtěl jsem, aby deska lidi spojovala, aby se o ní bavili, chtěl jsem jim vyslat signál, impulz, aby jim všechno nebylo jedno… Neříkám: buďte slabí, naopak, volám je k síle. Ale síla neznamená kopat někoho do hlavy… Pojďme přetavit tu agresi v sílu, která spíš buduje, než útočí. Která je tvořivá, ne ničivá… Ať ji lidi přetavěj v to, že se dají dohromady a postaví dětský hřiště… Můj hlavní motor lásky k vlasti je dneska láska k ženě a dětem a skrze ni si uvědomuji i velikou lásku k přátelům. Chci se snažit pro ně a s nimi vytvářet hodnoty… Řeknu hloupost jako příklad: jestliže postavíme park pro rodiny s dětmi a někdo tam bude dělat bordel a někoho napadat, tak ho seřežeme,“ řekl Landa v rozhovoru pro Reflex.

Výlet do Afghánistánu.

Loni v červnu se Barták, Landa a Vidím dostali společně na první stránky českých novin. Poslanec Vidím - tehdy předseda sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost - totiž dostal od ministra obrany Karla Kühnla nabídku zúčastnit se společně s několika členy výboru inspekční cesty za českými vojáky do Afghánistánu. Vidím se rozhodl, že s sebou do Kábulu vezme právě svého poradce Bartáka a zpěváka Landu. Informace se ale dostala ven ještě před odletem a někteří členové Vidímova výboru prohlásili, že je Vidím o možnosti letět do Afghánistánu vůbec neinformoval. „Své kolegy jsem nekontaktoval z časových důvodů. Jednal jsem pod časovým tlakem jednoho dvou dní. Jedna věc je zatajit a něco jiného je nestihnout říct,“ hájil se Vidím. Do Afghánistánu nakonec Vidím, Landa ani Barták neodletěli. „Nechci zavdávat příčinu k tomu, aby si lidé mysleli, že si někam beru své kamarády,“ řekl Vidím, „mysleli jsme to dobře, tohle ale nemá Landa zapotřebí.“

  • Našli jste v článku chybu?