Menu Zavřít

Nejsme chudí chlapci

23. 4. 2003
Autor: Euro.cz

Ropný magnát říká, že arbitráž by na 95 procent vyhrál

Firma Moravan Aeroplanes Libora Sosky koupila v roce 2001 Let Kunovice, a zachránila ho tak před krachem. Peníze – zhruba 203 milionů korun – poskytla společnost Frontier Petroleum Services jednoho z ropných magnátů kanadského středozápadu Donalda Jewitta (EURO 15/2003). O necelé dva roky později se oba subjekty dostaly do sporu. Soska říká, že Kanaďané chtějí zpět peníze a 49 procent firmy, čímž by k akciím přišli zadarmo. Zástupci Frontieru ale tvrdí, že dohoda tak zněla od počátku a jde o běžný obchodní postup. Jelikož stát ve věci nic nedělá, chtějí na něm vysoudit náhradu u mezinárodní arbitráže. Jewitt na toto téma poskytl týdeníku EURO ve svém sídle nedaleko Calgary exkluzivní rozhovor.

EURO: Říkáte, že stát neochránil vaši investici do podniku Let. Proč jste ještě před arbitráží nezkusil domáhat se svého práva u obchodního soudu v České republice? JEWITT: Nejde o obchodní záležitost, ale o trestnou činnost, a v této věci jsme potřebné kroky udělali. Před pěti měsíci jsme podali na vedení Moravanu čtyři trestní oznámení. Jedno na Libora Sosku, že nám předal falešné akcie, další tři se týkají manipulace s penězi, které jsme Moravanu svěřili. Policie s tím nic neudělala.

EURO: Máte už představu, jaké budou vaše další kroky? Je vaše rozhodnutí o arbitráži definitivní? JEWITT: Mé oznámení o arbitráži neznamená, že už český stát v této věci nemůže zjednat nápravu. Potřebná příprava na podobný spor netrvá přes noc. V tuto chvíli máme tři skupiny právníků, které na věci pracují. Dvě advokátní kanceláře v Kanadě a jeden tým v Čechách.

EURO: Pokusil jste se kontaktovat zástupce státu? Jak reagovali? JEWITT: K těmto kontaktům nyní dochází. Jedinou osobou, která z oslovených projevila zájem, je pan Ivan Pilip. Náš právník oslovil různá ministerstva, ale všude úředníci pouze krčili rameny. A víte, čas jsou peníze.

EURO: Peníze stojí i vedení arbitrážního sporu. Jste na podobné výdaje připravený? JEWITT: Nejsme chudí chlapci, dovedeme se o sebe postarat.

EURO: Arbitráž vám naopak i velké peníze může vydělat. Máte už představu, kolik hodláte na Českém státu požadovat? JEWITT: Pokud jdete k mezinárodní arbitráži hodně, záleží na tom, kdy bude vyřčen verdikt. Za tři roky by částka byla mnohem vyšší než řekněme příští týden.

EURO: Rozhodl jste se pro arbitráž na základě nedávného rozhodnutí ve prospěch amerického finančníka Ronalda Laudera, kterému stát musí zaplatit odškodné kvůli neochráněné investici do TV Nova? JEWITT: Zvažovali jsem arbitráž ještě před tímto rozhodnutím. Vzhledem k částce, kterou Lauder vysoudil, se ale mnozí další probudili a zjistili, že podobné případy je třeba brát vážně. A to je věc, kterou musí Češi pochopit.

EURO: Český právník soudí, že není možné sáhnout k mezinárodní arbitráži předtím, než se pokusíte dovolat spravedlnosti u národního soudu. Pokud tento pokus neučiníte, jde o spor dvou komerčních subjektů… JEWITT: To bych nerozporoval. Platí ale úsloví, že zpožděná spravedlnost je spravedlnost odepřená. A jak dlouho má člověk čekat? Jsem si jistý, že když se v této věci obrátíme na mezinárodní orgány a řekneme jim, že po takovou a takovou dobu se nic nestalo, budou se na to také dívat odlišně, než kdyby ke všemu došlo včera.

EURO: Říkáte, že vás nějakým způsobem poškodilo jak jednání vašeho obchodního partnera, tak i policie a českých úřadů. Proč jste se vlastně v zemi, která je v USA stále označována za divoký východ, rozhodl podnikat? JEWITT: Obchodní risk je něco, s čím každý podnikatel počítá. Nepředpokládáte ovšem, že za smlouvou vězí podvod. Zpronevěra je trestná a obchodní dokumenty jsou strukturovány tak, že na to pamatují. Pokud přistoupíme k arbitráži ukáže se, že česká vláda nenutí kompetentní orgány dodržovat zákony. Soska je obviněn z více než deseti podvodů a žádný z případů nebyl zrušen či prokázán. Táži se tedy: je tam tolik neschopnosti, korupce nebo něčeho fantastického, o čem nevíme?

EURO: O panu Soskovi sami vaši spolupracovníci těsně po uzavření obchodu hovořili jako o „kontroverzním“ podnikateli. Proč jste s ním tedy šel do podnikání, neměl jste žádné podezření? JEWITT: Ne. Zapůsobil na nás excelentní prezentací a navíc jsme už měli menší společný projekt, který běžel dobře.

EURO: Kdy jste tedy začal mít pochybnosti? JEWITT: Když Soska odmítl dokončit podpisování některých dokumentů spojených s naší investicí. Pak minulé září uzavřel brány podniku a oznámil veřejnosti, že nevlastníme zhola nic.

EURO: Přesto jste s protiakcí čekal bezmála osm měsíců… JEWITT: Museli jsme vše prověřit a přesvědčit se, že děláme, co je možné. Česko má ale hrozný problém v podobě obchodního rejstříku. Měli jsme tři právníky, kteří se snažili přijít na to, co se vlastně stalo.

EURO: Hovoříte za firmu Frontier Petroleum Services, což je velmi tajemný subjekt. Veškeré dostupné zmínky o společnosti končí v roce 2001, není uvedena v kanadských obchodních adresářích a odkazy na webové stránky zůstávají neprostupné. Můžete Frontier představit? JEWITT: Existuje třicet let a já jsem jeho stoprocentním vlastníkem. Prvních zhruba deset let jsme měli přes třicet zaměstnanců a soustředili se na služby na těžebních polích. Poté šlo o inženýrskou společnost a posledních deset patnáct let jde o privátní investiční společnost, kterou tvořím pouze já. Není tedy nic, co by kdokoli měl vědět – s výjimkou toho, že Frontier je v Kanadě, a jména Don Jewitt. Kdybych něco prodával, měl bych internetovou stránku. Ale já nic neprodávám.

EURO: Jaké jsou další investice Frontieru? JEWITT: Nepodnikáme s ničím jiným než s veřejně obchodovanými společnosti. Máme výrazné investice v Ensign Group a Veteran Resources (v obou sedí Jewitt ve vedení – pozn. red.), což jsou firmy obchodované na kanadských burzách. Také mám díl ve čtyřech různých fondech. Celkem mé portfolio obsahuje asi dvacet druhů akcií.

EURO: Prozradíte, jakým majetkem disponujete? JEWITT: Je mi sedmdesát a vše, co mám, jsem si vydělal vlastníma rukama a mozkem. Mými zájmy jsou ropa, plyn a spojené inženýrské práce. Posledních pětačtyřicet let také létání. Jak bohatý jsem – to je příliš osobní, ale řekněme, že jsem do firmy Let investoval 203 milionů korun a nevyčerpal jsem tak své rezervy.

EURO: Máte nějaké předchozí zkušenosti se soudy? Jak úspěšný jste v předchozích sporech byl? JEWITT: Dvakrát či třikrát jsem v Kanadě stanul před obchodním soudem, nikdy jsem ale nebyl u mezinárodní arbitráže. Vím jen, že podobné spory požírají čas a peníze.

FIN25

EURO: Jak odhadujete své šance v případu arbitráže proti České republice? JEWITT: Mám pětadevadesátiprocentní jistotu vítězství.

EURO: Co se stane v případě, že nezvítězíte? Zapomenete na Česko, nebo byste ještě někdy uvažoval o investici v České republice? JEWITT: Nikdy úplně nezapomenu. Vyřešení je jen otázkou času. Policista v Brně mi řekl, že celý případ je jasný. Když se ho ale snažil poslat výš, věci ustrnuly. Nevím, jestli je to záležitost větších případů, nebo prostě korupce. Z Česka mi mezitím přišla nabídka účastnit se na dvou ropných projektech. Než se ale dořeší případ Let, nic se nestane. A pokud české soudy nemohou tuto kauzu pochopit, jsem si jistý, že soudy v Londýně či Stockholmu to zvládnou.

  • Našli jste v článku chybu?