Proventus Finance působí na trhu již více než tři roky
Před více než třemi lety vstoupil na trh obchodník s cennými papíry Proventus Finance. Jeho vlastníci byli tehdy plni očekávání a ambicí. Jak si dnes firma stojí? V čem musela slevit a kde se jí daří lépe, než vlastníci očekávali? „Externí distribuční společnosti měly být hlavním prodejním kanálem našich produktů. Bohužel se ukázalo, že se tyto společnosti zabývají spíše než nabídkou komplexního finančního poradenství hlavně zprostředkováním prodeje vybraných a pro ně i zajímavějších a finančně přínosnějších produktů - jako jsou stavební spoření, pojistky nebo třeba hypotéky,“ komentuje jeden z rozdílů mezi očekáváním a realitou Václav Mikulec, spolumajitel Proventus Finance. Týdeník EURO s ním debatoval o změnách českého kapitálového trhu za poslední tři roky.
EURO: Před třemi lety, po vstupu vaší firmy na trh, jsme spolu hovořili. Jak jste museli od té doby korigovat své plány? MIKULEC: Když jsme začínali, byla situace na kapitálovém trhu zcela jiná, nežli je dnes. Za relativně krátkou dobu existence se stačil trh proměnit z absolutně neregulované podoby do dnešní spíše již přeregulované podoby. Rapidně se změnilo i uvažování potenciálních investorů. V cenných papírech přestali vidět jen obrovské zisky, ale postupně si začali stále více a více uvědomovat různá rizika, jež k oblasti obchodování s cennými papíry neodmyslitelně patří. I v tomto duchu jsme tedy i my museli způsob práce upravit. Co se týče našich počátečních plánů: dá se říci, že námi původně nastavená produktová paleta se osvědčila. To, co jsme si v počátcích mysleli, že se bude vyvíjet dynamičtěji, byl prodej vlastních produktů.
EURO: Nabízíte klientům stále ještě daytrading? S jakými výsledky? MIKULEC: Daytradingové obchody patřily vždy spíše na okraj naší nabídky - tvořily maximálně pět procent firemního portfolia. Jejich zavedení bylo spíše reakcí na požadavky klientů, kteří v tomto úseku obchodování viděli možný přínos. Vzhledem k tomu, že se nám však z dlouhodobého hlediska takový způsob neosvědčil - navíc rizika, která pro klienta přináší, převažují nad krátkodobými výnosy z obchodování - rozhodli jsme se již od daytradingu zcela upustit.
EURO: Počátkem ledna dostala povolení k působení na kapitálovém trhu dceřiná společnost Proventusu - Turbolight. Jaké s ní máte plány? MIKULEC: Z Turbolight chceme vybudovat servisní společnost, která bude nabízet svým klientům maximální ošetření jejich financí; tedy komplexní servis od pojištění a stavebního spoření až po investování na kapitálovém trhu.
EURO: Byli jste členy asociace sdružující menší brokery. Proč jste z ní vystoupili? Vidíte na trhu nějaké jiné profesní sdružení, které by vás zajímalo a lákalo ke vstupu? MIKULEC: Již při vstupu do této asociace jsme byli velice obezřetní, a to i s ohledem na její členskou základnu čítající i některé subjekty, jež se už tehdy nechovaly standardně. A když jsme pak ještě byli svědky toho, jak sama asociace neměla takřka žádnou snahu proklamovat svou původní vizi, rozhodli jsme se z ní po poměrně krátkém čase vystoupit. Naše domněnka o ne zcela pozitivním přínosu členství v uskupení se navíc potvrdila, když někteří z jeho členů začali brzy poté z nejrůznějších důvodů zanikat.
EURO: Nedávno odebrala ČNB licenci společnosti Afin Brokers. Myslíte, že trh je nyní již pročištěn a další podobné akce ze strany regulátora se není třeba obávat? MIKULEC: Současný kapitálový trh již považujeme za zcela konsolidovaný. Jistou paralelu sice ještě vidíme ve stále stejných přístupech určitých zájmových skupin. Mnohé další skutečnosti pak vyplývají třeba z faktu, že je zde do jisté míry uzavřený okruh lidí, kteří se tu pohybují. Celkově bych to však neviděl až tak černě. Stále se zlepšující situaci u nás napomáhá i důkladná kontrolní činnost ČNB.
EURO: Myslíte, že je pro malé brokery vašeho typu na trhu dlouhodobě místo? V čem je vaše nabídka originální proti velkým korporacím? MIKULEC: Jediným měřítkem pro hodnocení brokerů je velikost spravovaného majetku. Naší výhodou oproti velkým subjektům je daleko pružnější nabídka nových produktů a jejich maximální přizpůsobení klientským požadavkům.
EURO: Uvažujete o prodeji Proventus Finance? MIKULEC: Pár nabídek jsme již dostali. A některé z nich byly velice lukrativní. Společnost Proventus Finance jsme však nezakládali s cílem jejího brzkého prodeje, ale jako čistě soukromou firmu s dlouhodobou perspektivou. Této strategie se stále držíme a uvažujeme spíše o posilování vlastního jmění společnosti.
EURO: Jakým směrem chcete firmu dále rozvíjet? MIKULEC: Neustále je co zlepšovat. Kupříkladu do tří let chceme rozšířit nabídku tak, abychom kompletně pokryli celý euro-americko-asijský region, a to i celou škálou produktů, jako jsou dluhopisy, akcie a další. Chceme se více soustředit na korporátní klientelu. Skutečnost, že se majetek pod naší správou každý rok zdvojnásobuje, nás velice těší a tento trend bychom si rádi udrželi i nadále.