Menu Zavřít

Nejvelkolepěji slavili v Rusku

9. 5. 2005
Autor: Euro.cz

VÝROČÍ KONCE VÁLKY Lidé v každé ze čtyř hlavních vítězných mocností 2. světové války přijali její konec různě. Rozdíly byly cítit i v přípravách na 60. výročí této události. Britové vždy považovali 8. květen 1945 za „velký den“ svého státu, a vidí to stejně i dnes.

VÝROČÍ KONCE VÁLKY Lidé v každé ze čtyř hlavních vítězných mocností 2. světové války přijali její konec různě. Rozdíly byly cítit i v přípravách na 60. výročí této události.

Britové vždy považovali 8. květen 1945 za „velký den“ svého státu, a vidí to stejně i dnes. V Británii jsou dodnes staří lidé, kteří na válku vzpomínají jako na nejkrásnější období svého života. Výročí konce války oslavili popovým koncertem na Trafalgar Square. V jiných zemích by se to snad považovalo za nevhodně nevázané, ale Britové nespojují druhou světovou válku jen se smrtí a strádáním - je pro ně vrcholem jejich dějin. Skutečnost, že tehdy odmítli Hitlerovy nabídky na „čestný mír“, ačkoli se na protější straně Lamanšského průlivu již shromažďovaly německé invazní jednotky, pro Brity zůstává jejich hvězdnou hodinou.

Francouzi si konec války tradičně připomínají vysoce oficiálním ceremoniálem kladení věnce u hrobu neznámého vojína v Paříži pod Vítězným obloukem. Letos poprvé připravili něco zvláštního: oslavu v západofrancouzské Remeši. Tam totiž podepsaly jednotky nacistického Německa 7. května 1945 bezpodmínečnou kapitulaci.

Rusko není na žádné historické datum hrdější než na 9. května 1945. Vždy se zde slavilo velkými přehlídkami armády na Rudém náměstí, letošní ročník však byl výjimečný. V Moskvě se vedle Vladimira Putina objevily i veličiny z řad spojenců i poražených: americký prezident George Bush, francouzský Jacques Chirac, britský premiér Tony Blair, německý kancléř Gerhard Schröder a japonský premiér Džuničiró Koizumi.

MM25_AI

Vzpomínky na konec války, ale i na její průběh, jsou stále živé ve Spojených státech. Na jedné straně paměť udržují nové seriály a filmy, na druhé straně ale také američtí politici v čele s prezidentem Georgem Bushem vidí ve vítězství nad Německem klíč k pochopení a částečně i zdůvodnění správnosti ofenzivní politiky USA ve světě.

Přímým účastníkům války a padlým v ní pak byl v neděli 8. května ve Washingtonu odhalen monumentální památník.

  • Našli jste v článku chybu?