Menu Zavřít

Největší obchod mezi Íránem a USA od islámské revoluce: 80 boeingů za 425 miliard

11. 12. 2016
Autor: Aero Icarus, Flickr.com (CC BY-SA 2.0)

Íránský vlajkový letecký přepravce Iran Air podepsal s americkým výrobcem letadel Boeing smlouvu o nákupu 80 letounů za celkem 16,6 miliardy dolarů (425 miliard korun). Jde o největší obchod mezi Íránem a Spojenými státy od islámské revoluce a obsazení amerického velvyslanectví v Teheránu v roce 1979. Umožnila jej loňská jaderná dohoda mezi Teheránem a světovými velmocemi.

Boeing během příštích deseti let dodá íránskému přepravci 50 letounů typu 737 a 30 letounů typu 777. První letadlo z USA by měla společnost Iran Air dostat příští rok v dubnu, uvedla podle agentury AP firma. Boeing dohodu vzápětí potvrdil.

Obě společnosti uzavřely předběžnou dohodu o transakcí už v červnu. V září pak americká vláda udělila Boeingu a poté i jeho evropskému konkurentovi Airbus povolení k prodeji letadel do Íránu za miliardy dolarů.

Počátkem roku byly uvolněny mezinárodní sankce proti Íránu, uvalené za jeho jaderný program, což Íránu mimo jiné umožnilo zahájit modernizaci stárnoucí letecké flotily. Iran Air už podepsala dohodu o nákupu 106 letadel od Airbusu a koupi dalších 20 letounů od francouzsko-italského výrobce ATR.

Írán právě dokončuje definitivní dohodu s Airbusem. V nejbližších dnech by měla být připravena k podpisu smlouva o nákupu první zhruba poloviny z předběžně objednaných letounů, řekl dnes agentuře Reuters nejmenovaný íránský činitel.

Šéf CIA varoval Trumpa před zrušením jaderné dohody s Íránem. Čtěte více:

Zrušení jaderné dohody s Iránem by bylo katastrofou, varuje Trumpa CIA

Zařízení na produkci těžké vody 360 kilometrů od iránského hlavního města Teheránu

Nově zvolený americký prezident Donald Trump a republikánští zákonodárci dohodu s Íránem ostře kritizují. Minulý měsíc Sněmovna reprezentantů schválila návrh zákona, který by zablokoval prodej komerčních letadel Íránu, před lednovým odchodem dosluhujícího prezidenta Baracka Obamy z funkce ale zákaz nemá šanci vstoupit v platnost. Zatím není jasné, zda se nový prezident rozhodne odstoupit od dohody, kterou podepsaly i Británie, Francie, Německo, Rusko a Čína.

Íránský ministr dopravy Abbás Ahmad Achúndí, který se zúčastnil podpisu dohody, řekl, že je to pro íránské letectví „historický den“. Dohoda podle něj vytvoří v jeho zemi na 8000 pracovních míst.

Írán má zhruba 250 komerčních letadel, která pořídil před rokem 1979. V provozu jich k polovině roku bylo jen 162, zbytek stojí kvůli nedostatku náhradních dílů. Iran Air disponuje 43 letouny a nabízí přímé lety do více než 30 mezinárodních destinací.


Čtěte také:

MM25_AI

Boeingu stoupl zisk o třetinu. Letos dodá více letadel, než čekal

USA posvětily obří zakázky Airbusu a Boeingu v Íránu


  • Našli jste v článku chybu?