Menu Zavřít

Největší turbína světa u Liverpoolu začala dodávat energii

19. 5. 2017
Autor: burbobankextension.co.uk

Nový větrný park Burbo Bank Extension s turbínami o výkonu 8 megawattů začal vyrábět elektřinu u pobřeží Liverpoolu v Irském moři a dostává Británii na pozici lídra větrných technologií na světě. I když nový větrný park provozuje dánská firma Dong Energy.

V parku Burbo Bank Extension bylo instalováno 32 turbín, které jsou nejsilnější a největší, jaké byly kdy instalovány do provozu. Každá má výkon 8 megawattů a je vysoká 195 metrů, což je o 60 metrů více, než má ruské kolo London Eye.

Podívejte se, jak vypadají nové turbíny:

Dosud se většinově montovaly turbíny o výkonu 3,6 MW s výškou 142 metrů. Každý list nové větrné turbíny je dlouhý jako devět londýnských autobusů, doplnil deník The Guardian.

Gigantické turbíny mají více než dvojnásobný výkon proti těm, jež stojí v sousedním větrném parku Burbo Bank postaveném před deseti lety.

Nový větrný park má kapacitu 258 MW a je vlastněn konsorciem firem Dong Energy, jež má poloviční podíl v projektu, a partnerskými firmami PKA a Kirkbi, uvedly oficiální stránky projektu. Park se nachází asi sedm kilometrů od Liverpoolského zálivu.

Jak vypadají největší větrné turbíny světa

Dong Energy věří, že tyto turbíny předznamenávají novou etapu větrné energetiky v offshore parcích. Jsou větší, lepší a levnější. „Nové turbíny ukazují rozšiřování tohoto průmyslu, rozšiřování technologie,“ tvrdí Benjamin Sykes, manažer Dong Energy pro Velkou Británii.

Ceny výroby energie z větrných parků začínají konkurovat i spornému projektu nové jaderné elektrárny Hinkley Point C, jež má stát přes půl bilionu korun.

„Nebudu překvapen, pokud se dostaneme pod cenovou úroveň Hinkley,“ dodal Sykes.

Megawatthodina z jaderné elektrárny Hinkley, kterou staví francouzská EDF, má stát 92,5 liber. Megawatthodina z větrných parků dosud stála okolo 100 liber (asi 3100 korun).


Vítr versus jádro. Dále čtěte:

Nemilosrdný závěr. Jadernou elektrárnu nahradí větrníky

ilustrační foto


Nové turbíny by měly cenu výroby elektřiny dále stlačit dolů. Od roku 2012 cena elektřiny z větrných turbín klesla o 32 procent, uvedl v lednu server Catapult propagující offshore větrné parky.

Dotace britské vlády, mírná regulace i námořní historie Spojeného království pomohly k tomu, že Británie instalovala nejvíce větrných parků na moři.

Dohromady mají kapacitu 5,3 GW (asi pět reaktorů jaderných elektráren), která generuje elektřinu dostatečnou pro spotřebu 4,3 milionu domácností. Dalších osm projektů má navýšit kapacitu o polovinu.

Britská konzervativní vláda uvedla, že sektor musí snižovat náklady, aby mohl dostávat i nadále finanční podporu. V létě se má rozhodnout o rozdělení 290 milionů liber (9 bilionů korun) na podporu obnovitelných zdrojů.

Výstavba menšího počtu výkonnějších turbín snižuje náklady, protože každá turbína potřebuje vybudovat základy v moři, což je nejnákladnější.

Dong Energy nedávno zaujala v Německu, kde dostala povolení pro vybudování první offshore farmy bez dotací. Také budování nových velkých turbín může být cestou k tomu, aby větrné parky nemusely být dotovány ani v Británii, míní Sykes. Dong Energy uvedla, že další turbíny by mohly mít výkon mezi 13 až 15 MW.

FIN25

Související články o energetice:

Stát omezí ziskovost zelené energetiky. Nadměrné zisky odčerpá

Hloupá sázka na Toshibu. Jádru v Británii hrozí fiasko

Sonnen slibuje revoluci v energetice. V ČEZ si mnou ruce


  • Našli jste v článku chybu?