Menu Zavřít

Továrna na miliardáře: thajský gigant předčil i Facebook a Google

9. 5. 2019
Autor: Profimedia.cz

Thajský konglomerát CP Group vyprodukoval během své téměř stoleté existence sedmnáct dolarových miliardářů. Mezi deset nejúspěšnějších firem v této oblasti patří podle seznamu webu LoveMoney i celosvětově známí giganti: Facebook, Google či Red Bull.

CP Group – 17 miliardářů

Thajský konglomerát Charoen Pokphand Group vznikl v roce 1921 a z původně úzce zaměřené firmy se stal společností s širokým záběrem, od retailu přes logistiku až po výrobu automobilových součástek. Podle nejnovější verze žebříčku Hurun vyprodukoval už sedmnáct dolarových miliardářů. Nejbohatším z nich je Dhanin Chearavanont s odhadovanou hodnotou majetku ve výši 17,5 miliardy dolarů. Vedoucí pozice ve firmě přenechal v roce 2017 svým synům Suphachaiovi a Soopakijovi.

Cargill – 14 miliardářů

Americká zemědělská společnost, kterou už v roce 1865 založil ve státě Iowa William W Cargill, udělala miliardáře ze čtrnácti lidí. Rodinný klan Cargillů-MacMillanů má mezi svých 23 členů rozprostřen majetek ve výši 42,3 miliardy dolarů. Nejbohatší mezi nimi je se 7,2 miliardy dolarů Pauline MacMillanová Keinathová, která vlastní dvanáctiprocentní podíl ve firmě.

Roche – 12 miliardářů

Švýcarská biotechnologická společnost vyprodukovala podle agentury Bloomberg už nejméně dvanáct dolarových miliardářů. Osm potomků zakladatele Fritze Hoffmanna-La Roche vlastní osm procent v této farmaceutické firmě, která dala světu Valium či Tamiflu. Nejbohatším podílníkem je André Hoffmann s hodnotou majetku 4,5 miliardy dolarů.

Red Bull – 12 miliardářů

Celosvětově nejpopulárnější energy drink, kterého se ročně prodá 6,7 miliardy plechovek, expandoval do dalších odvětví, včetně sponzoringu sportovních akcí a vlastnictví či obrandování sportovních týmů. Majetek zakladatele značky, rakouského podnikatele Dietricha Mateschitze, se odhaduje na téměř dvacet miliard dolarů. Thajský spoluzakladatel Chaleo Yoovidhya zemřel v roce 2012, podíl pak převzalo jeho jedenáct dětí.

Hyatt – 11 miliardářů

Společnost Hyatt Hotels Corporation vznikla v roce 1957, kdy bratři Jay a Donald Pritzkerové koupili Hyatt House Hotel v Los Angeles. Během následujících let vytvořili nadnárodní řetězec hotelů, který v současnosti provozuje 777 nemovitostí v 54 zemích. Bratři Pritzkerové udělali miliardáře ze svých jedenácti potomků. Nejbohatší z nich je Karen Pritzkerová s majetkem ve výši pět miliard dolarů.

Alibaba – 11 miliardářů

Čínský lídr na poli e-commerce je zodpovědný za vytvoření jedenácti miliardářů. Nejznámější z nich je spoluzakladatel a šéf firmy Jack Ma, který je s majetkem 39,4 miliardy dolarů nejbohatším Číňanem. Dobře si vedou i distributoři objednaného zboží. Díky tomu zbohatl například Wang Wei, šéf dodavatelské společnosti SF Express, jehož majetek se odhaduje na 13,3 miliardy dolarů. Alibaba je po společnosti Tencent druhou nejhodnotnější čínskou firmou.

Walmart – 8 miliardářů

Americký gigant na poli retailu je z hlediska tržeb největší společností na světě. Osm potomků bratrů Sama a Buda Waltonových (kteří stáli za zrodem firmy) vlastní téměř padesát procent společnosti a jejich majetek má hodnotu 173 miliard dolarů. Nejbohatší je Jim Walton s 47,2 miliardy dolarů.

Google / Alphabet – 8 miliardářů

Nejrozšířenější světový webový vyhledávač Google ze skupiny Alphabet udělal miliardáře ze svých zakladatelů Sergeye Brina (54,6 miliardy dolarů) a Larryho Page (55,9 miliardy dolarů), kteří podle žebříčku agentury Bloomberg patří mezi deset nejbohatších lidí na světě. Bývalý výkonný ředitel Googlu a dnes technický poradce Alphabetu Eric Schmidt má majetek ve výši 13,9 miliardy dolarů.

Facebook – 8 miliardářů

Nejpopulárnější sociální síť, již využívá 2,2 miliardy uživatelů na celém světě, udělala miliardáře z osmi lidí, včetně tří spoluzakladatelů. Mark Zuckerberg je se 75,2 miliardy dolarů pátým nejbohatším člověkem na světě. Více než deseti miliardami dolarů v majetku disponují Dustin Moskovitz a Eduardo Saverin, který se po vyhazovu ze společnosti s Facebookem začal soudit.

FIN25

Dr. Oetker – 8 miliardářů

Německá potravinářská společnost, za jejímž vzestupem stál po druhé světové válce vnuk zakladatele Augusta Oetkerea Rudolf-August, bývalý důstojník SS. Každý z jeho osmi potomků drží ve firmě podíl 12,5 procenta.

  • Našli jste v článku chybu?