Nový superpočítačový systém EuroHPC v bulharské Sofii má českou stopu. Dodávku a instalaci v technologickém ústavu Sofia Tech Park totiž zajišťoval český tým mezinárodní IT společnosti Atos.
„Superpočítač umožní bulharským vědcům dosáhnout špičkového výkonu 6 petaFLOPS, což znamená, že bude možné zpracovávat extrémně velké objemy dat v reálném čase a rychle získávat výsledky,“ vysvětluje vedoucí oddělení HPC & Big Data v Atosu Jaroslav Vojtěch (na titulním snímku). Stroj podle něj bude jedním z pěti superpočítačů o výkonu v řádu petaFLOPS určených ke zvýšení evropských výpočetních kapacit.
Superpočítač využívá procesory chlazené horkou vodou. Velikost operační paměti dosahuje přes 300 TB a počet jader je 144 384. Celý komplex váží přes 30 tun a jeho výpočetní výkon je v Bulharsku i celé jihovýchodní Evropě ojedinělý, uvádí firma.
Předseda dozorčí rady Sofia Tech Park oceňuje, že dodávka a instalace proběhla rychleji, než se plánovalo. Nový superpočítač bude sloužit v mnoha oblastech včetně bioinformatiky, farmacie, molekulární dynamiky a mechaniky, kvantové chemie a biochemie, umělé inteligence, personalizované medicíny, bioinženýrství, meteorologie a boje proti změně klimatu. Celkové náklady se vyšplhaly na 11,5 milionu eur (v přepočtu přibližně 300 milionů korun).
Atos má v Česku čtyři pobočky a zhruba 300 zaměstnanců. Celosvětově však zaměstnává více než 100 tisíc lidí a dosahuje ročního obratu přes 11 miliard eur (284 mld. Kč). V celosvětovém žebříčku 500 superpočítačů má aktuálně 31 zástupců s kombinovaným výkonem 251 petaFLOPS.
Nový nejvýkonnější superpočítač bude mít brzy i Česká republika. V národním superpočítačovém centru při technické univerzitě v Ostravě vrcholí přípravy k spuštění „Karolíny“, která se s teoretickým výkonem 15,2 petaFLOPS zařadí do první padesátky nejvýkonnějších superpočítačů světa a do první dvacítky v Evropě. „Pilotní spuštění předpokládáme v červnu,“ uvedla pro Euro.cz mluvčí centra Zuzana Červenková.
Stejně jako bulharský systém bude Karolína patřit do soustavy EuroHPC.