Epidemie respirační choroby COVID-19 se v čínském městě Wu-chan a v jeho okolí objevila už na přelomu roku loňského a letošního roku. Původcem je nový druh betakoronaviru – SARS-CoV-2 (Severe Acute Respiratory Syndrome Coronavirus 2). Teprve když se však virus rozšířil mimo pevninskou Čínu, a především v únoru do Evropy, začaly na něho prudce reagovat finanční trhy a způsobil rozsáhlý pokles ceny aktiv.
Investorská úvaha vychází mj. z následujícího prohlášení biochemika Univerzity Karlovy Jana Konvalinky. „Kdybych žil ve Wu-chanu v Číně, bál bych se koronavirové infekce. Protože ale žiju ve střední Evropě a jsem shodou okolností biochemik, co se celý profesionální život zabývá viry, tak se nebojím koronaviru, ale naších reakcí na něj. Bojím se toho, že mě někde v cizině někdo zavře preventivně do karantény. Bojím se, že moji vyděšení spoluobčané pod vlivem mediální masáže vykoupí základní potraviny, a nebude co k večeři. Bojím se, že populističtí politici ve snaze předvést svaly zavřou hranice a pošlou celou Evropu do recese; a hlavně, že se jim ty mimořádné stavy a omezování a atmosféra strachu zalíbí a ty hranice už neotevřou. Lidi, neblbněte. Myjte si ruce, jezte ovoce a zeleninu a nenechte se vystrašit.“
Má-li Konvalinka pravdu, jedná se skutečně převážně o poplach. Koronavirová infekce bude mít dopad na světovou ekonomiku, avšak nikoli tak výraznou, jak naznačuje propad cen burzovních aktiv. Hlavní americké indexy ztratily ve čtvrtek 27. února čtyři procenta, a indexy klesly ze svých historických maxim, jichž S&P 500 a Nasdaq dosáhly 19. února a Dow Jones Industrial Average 12. února, o víc než 10 procent. Pražský index spadl z 1 114 bodů (6. února) na 1002 (28. února 10:06).
Kvůli aktualizovaným odhadům globálního růstu, které předpovídají největší zpomalení ekonomiky od vrcholu globální krize, investoři utíkají k bezpečným aktivům, roste cena zlata a výnos desetiletého vládního dluhopisu americké vlády klesl na historická minima 1,19 procenta (27. února v 10:13).
Pro investora je klíčové zachytit moment, kdy je panika v nejhorším stádiu, těsně předtím, než začne ustupovat a na trhy se vrátí pozvolna optimismus. Jinými slovy, zachytit „dno“, které může přijít dnes, na začátku příštího týdne či za dva týdny. A také možná za rok. Je to nejrizikovější rozhodnutí, které může spekulanty (v menší míře dlouhodobé investory) stát hodně peněz, ale může mu také hodně peněz vydělat. Z historie však jistojistě víme, že panika vždy dříve či později odezní a ceny aktiv se začnou zvedat.