Menu Zavřít

NEJVYŠŠÍ BRÁT NEMUSÍ

19. 7. 2001
Autor: Euro.cz

Vláda určí nového vlastníka pardubické rafinérie do konce dubna

Pardubická rafinérie Paramo by měla mít nového vlastníka už v tomto pololetí. Vláda rozhodla, že vypíše výběrové řízení do konce ledna a partnera vybere do konce dubna. O vítězi rozhodnou dvě kritéria, cena a podnikatelský záměr. Každé z nich bude mít stejnou váhu, nejvýše padesát procent bodů tak získá nejen nejvyšší cena, ale i nejlepší podnikatelský záměr.

Kdo vyhraje.

Prodej sedmdesáti procent akcií Parama schválil kabinet už vloni, rozhodnutí se však odkládalo kvůli sporům o kritéria veřejné soutěže. Ministerstvo financí prosazovalo původně jako jediné kritérium cenu, resort průmyslu a obchodu trval na podnikatelském záměru. Ministr Miroslav Grégr považuje výběr podle ceny za cestu do pekel. „S prodejem nejvyšší nabídce máme jen špatné zkušenosti, a naopak výběr podle podnikatelského záměru se velmi osvědčil už v mladoboleslavské Škodovce, uvedl.

Podnikatelský záměr bude posuzovat komise složená ze zástupců ministerstev financí, průmyslu a životního prostředí, a zasednou v ní i představitelé Fondu národního majetku a města Pardubice. Předložené nabídky by tak měly obsahovat základní směry rozvoje společnosti a popis, jak zájemce splní další předem určené body (viz tabulka).

Přesto není jisté, co nakonec o vítězi rozhodne. Zájem deklarovaly zatím hlavně petrolejářské firmy, a zvláště ty zahraniční (ruský koncern Lukoil a francouzské společnosti Total a Elf) nebudou mít s naplněním jednotlivých bodů podnikatelského záměru potíže. A protože se stát zbaví prodejem všech akcií jakékoli možnosti kontroly předložených záměrů, slíbit mohou prakticky cokoli.

Kdo s koho.

Bez šance ovšem nejsou ani domácí zájemci, i když zatím není jisté, zda to bude Unipetrol, nebo jeho dceřiná společnost Česká rafinérská. Generální ředitel této dcery Ivan Ottis uvedl, že jednání s mateřskou firmou dosud neskončila. Česká rafinérská chce Paramo proto, aby doplnila sortiment petrolejářských výrobků. Mateřský Unipetrol se naopak domnívá, že zařazením do holdingu by posílil svou pozici vůči zahraničním akcionářům České rafinérské. Generální ředitel holdingu Pavel Švarc řekl, že Unipetrol zváží výhody obou řešení, v případě sporu však bude mít rozhodující slovo matka. Podle stanov ji sice mohou zahraniční akcionáři rafinérské (Agip, Shell a Conoco) společně přehlasovat, jako jednapadesátiprocentní vlastník však může uplatnit právo veta.

Cena, nebo zájmy republiky.

Orientační vyvolávací cenu stanovila vláda na nominální hodnotě prodávaných akcií. Celkem to představuje 941 milionů korun. Ani výrazně vyšší cenová nabídka při stejném podnikatelském záměru vítězství nezajistí. Rozhodnutí komise totiž posoudí vláda. Právo na poslední slovo si pojistila ve schváleném materiálu o privatizaci Parama takto: „Konečné rozhodnutí může zohlednit širší aspekty předložených nabídek a schválit tu nabídku, která bude nejlépe vyhovovat globálním potřebám a zájmům státu.

Mezi těmito zájmy se nejčastěji skloňuje dřívější smlouva se zahraničními akcionáři České rafinérské a slib, že nebudou mít v České republice konkurenci ve výrobě motorových paliv. Ministr Grégr sice tvrdí, že o takové podmínce neví, nepopírá však, že se Česká rafinérská už nyní na trhu potýká se značnou konkurencí a další výrobce v regionu by jí pozici ještě zkomplikoval.

Plán na rozšíření výroby o autobenziny prosazuje nynější management Parama, který tvrdí, že je to jediný vhodný směr rozvoje podniku. Z obavy před konkurencí ho pochopitelně odmítá jediný domácí výrobce, Česká rafinérská. Zahraniční zájemci se zatím nevyjádřili. Výjimkou je Lukoil, který už dříve tento plán vzdal (Euro 45/1999).

Přání otcem myšlenky.

Vyvolávací cenu považují někteří zájemci za poměrně vysokou. Tržní cena se dnes pohybuje pod nominálem, i když v poslední době vyšplhala ze 600 na 860 korun. Důvodem zpevnění se staly právě úvahy o privatizaci státního podílu. Podnik je hodně zadlužený: při základním jmění 1,3 miliardy korun bankovní úvěry dosahují 970 milionů korun, firma má řadu podezřelých pohledávek. Podle rozhodnutí Krajského soudu v Ostravě nyní musí například zaplatit směnku ve výši 160 milionů korun, kterou poskytla společnosti Sezooz. Nepřehledné jsou i vztahy Parama vůči dceřiným společnostem. Hovoří se o tom, že mateřská společnost je garantem některých úvěrů, jejichž výše má dosahovat až 400 milionů korun. Navíc má Paramo za dcerami pohledávky ve výši dalších tří set milionů.

Analytici se přesto shodují, že Paramo lze považovat za stabilizovaný podnik se zajímavým výrobním sortimentem. V oblasti motorových a mazacích olejů má sice značnou konkurenci, perspektivní je však výroba a zpracování asfaltů. Jejich odbyt se bude podle odhadů v příštích letech zvyšovat nejen na domácím, ale i na zahraničních trzích.

Tržby Parama dosáhly vloni přibližně 4,4 miliardy korun, čistý zisk klesne na zhruba deset milionů korun ve srovnání s 122 miliony z roku 1998. Podle obchodního ředitele Tomáše Prokopa se na zhoršení výsledku podepíšou opravné položky a loňský růst cen ropy.

Co rozhodne o majiteli Parama 1. Nabízená cena 2. Podnikatelský záměr a v něm:

- základní směry rozvoje společnosti

- zajištění udržení stávajícího sortimentu produktů a jejich rozvoje

- zabezpečení exportních trhů v okolních státech

- zajištění pomoci regionu, včetně řešení problematiky ekologických zátěží

- analýza výrobních a odbytových možností

- kvantifikace potřeby investic a jejich zajištění

FIN25

- analýza potřeb pracovních sil

- předpokládaná tvorba a rozdělení zisku

  • Našli jste v článku chybu?