Nový majitel českých poboček opět žádá o licenci
Britský fond AnaCap se opět pokouší dokončit převzetí českých poboček Banco Popolare. Týdeníku EURO to potvrdili zástupci společnosti, podle kterých si fond znovu zažádal o licenci u České národní banky. Ta totiž musí prodej odsouhlasit. Podle informací, které týdeník EURO získal, navíc AnaCap mění vlastnickou strukturu svých společností v Česku, a připravuje se tak na řízení banky.
Jste málo průhlední
AnaCap se o dokončení akvizice v ceně 47 milionů eur marně snaží už od konce roku 2009, přičemž hlavní překážkou bylo získání souhlasu od ČNB. Místní pobočky banky se už více než rok potýkají s nejistotou, a podle některých zpráv dokonce čelí úbytku klientů. Po marném snažení u centrální banky se nakonec AnaCap rozhodl loni v říjnu žádost o licenci stáhnout. Podle informací Hospodářských novin neměl fond dostatečně transparentní vlastnickou strukturu a neprokázal ani dostatek finančních zdrojů.
„Pozorně jsme vnímali všechny připomínky, které ČNB vznesla ve spojitosti s naší předešlou žádostí, a pracovali na nich. Na základě těchto připomínek byla nová žádost zcela přepracována. Pokud dostaneme souhlas k ovládnutí Banco Popolare Česká republika, jedním z prvních kroků bude zdvojnásobení základního kapitálu banky,“ vysvětluje tisková mluvčí AnaCap Amber Hilkene.
AnaCap už v průběhu loňského roku vypustil do tisku některé informace o svých plánech, a to přesto, že akvizice měla ke schválení daleko. Pobočka Banco Popolare by se měla přejmenovat na Equa Bank a měla by nabízet služby pro retailové a firemní klienty. Dokonce se objevila informace o tom, že jejím šéfem by se měl stát současný ředitel Hypoteční banky Jan Sadil. Pomalu upouštěná pára ale rychle zmizela, když začalo být jasné, že Equa Bank na trhu hned tak neuvidíme.
Nevíme proč
Nyní se zdá, že AnaCap se snaží na zdejší regulátory vyzrát. Před dvěma měsíci totiž skrze svou dceřinou firmu Credoma založil novou společnost Equa Financial Services. Credoma působí v Česku už delší dobu a její hlavní náplní je poskytování nebankovních hypoték. Právě to, že Equa Bank bude vlastnicky spadat pod ni, by mohlo akvizici uspíšit. Takové spekulace ovšem lidé okolo Credomy vyvracejí. „Credoma nebude žádat o licenci, nestaneme se bankou. Víc vám ale teď říct nemůžu, nesmíme to komentovat,“ říká Martin Zapadlo, tiskový mluvčí firmy. Proč tedy k takovým pohybům během posledních dvou měsíců došlo? A proč vůbec Credoma vlastní rozhodující podíl ve firmě se stejným názvem jako plánovaná banka? Odpověď je jen těžko uvěřitelná: „Na to vám bohužel neumíme odpovědět, protože to nevíme,“ říká Zapadlo. Ať už se takové spekulace ukážou jako pravdivé nebo ne, šťastná z této situace rozhodně není italská centrála Banco Popolare Grupo Bancario, která na platbu čeká už téměř rok a půl. Mezi tím musí své pobočky v Česku udržovat ve funkčním stavu a čelit ztrátě klientů i pověsti. „Termín akvizice byl prodloužen tak, aby existoval dostatek času pro získání potřebných povolení, takže s tím nemáme problém. Nevidíme důvod, proč by nový časový plán neměl být dodržen,“ říká Marco Grossi, tiskový mluvčí skupiny z italské Verony. Podle informací týdeníku EURO ale vnímání celé situace není u italských bankéřů zdaleka tak pohodové. Pro Anacap je to naopak jediný zádrhel na jeho ambiciózním plánu, jak utratit po celé Evropě 575 milionů eur, tedy v přepočtu patnáct miliard korun, za akvizice ve finančním byznysu. Za sebou už má nákup britské banky Ruffler nebo maltské Mediterranean Bank. Vlastníky fondu jsou známá jména z Wall Streetu jako Goldman Sachs, Morgan Stanley nebo finanční skupiny Allianz, Honeywell a Adam Street Partners.