Menu Zavřít

NELEHKÉ TECHNOLOGICKÉ BYTÍ

11. 12. 2001
Autor: Euro.cz

Rok krachů, ztrát, propouštění a konsolidace

Nepříliš přívětivá nálada v byznysu informačních technologií trvala i v letošním roce. Barometr technologických titulů Nasdaq Composite od začátku roku do konce listopadu ztratil 22 procent. Kdyby investoři neuvěřili, že v příštím roce nastane tolik vytoužený obrat, roční zúčtování by dopadlo ještě hůře. Krátce po teroristických útocích na New York a Washington byl index Nasdaq dokonce 42 procent pod úrovní ze začátku roku. Recese v technologickém sektoru však byla tím pravým katalyzátorem nastartovaných změn. Šlo především o vlnu fúzí, z nichž největší se uskutečnila mezi výrobci osobních počítačů Hewlett-Packard a Compaq Computer, způsobených cenovou válkou a dominancí Dellu, výrazným propouštěním a snahou oslovit zákazníky novými výrobky.

Nezájem o PC. Výzkumná agentura International Data Corporation varovala, že poptávka po osobních počítačích v letošním roce klesne o deset procent. Odhady v průběhu celého roku neustále snižovala, až se z loňského růstu deseti procent stal stejně silný pokles. V sektoru se začaly dít velké věci. Dominující Compag, který vstupoval do letošního roku s podílem třinácti procent na trhu, v průběhu roku ztrácel, aby první příčku na pomyslném žebříčku největších výrobců PC posléze přenechal firmě Dell Computer. Úspěch Dell slavil vzhledem k silnému snížení cen a výraznému propouštění, kterému se nevyhnuly žádné firmy z oboru. Vedle zlevnění samotných počítačů začal Dell nabízet desktopy s novým mikroprocesorem Intel Pentium IV. „Budeme extrémně agresivní s Pentiem IV., budeme ho oceňovat podobně jako Pentium III. a podpoříme přechod,“ řekl výkonný ředitel společnosti Michael Dell. V rámci restrukturalizace oznámil i propuštění čtrnácti procent zaměstnanců. I když si tato opatření krátkodobě vyžádala sklouznutí firmy do ztráty, ve třetím čtvrtletí do konce října již opět vykázala zisk. Trvající cenová válka uspíšila konsolidaci v odvětví. Hewlett-Packard (HP) začátkem září za zhruba 25 miliard dolarů koupil svého konkurenta Compag Computer. Sloučená firma, v níž akcionáři HP budou vlastnit 64 procent akcií a akcionáři Compaqu zbylých 36 procent, bude mít roční tržby kolem 87,4 miliardy dolarů, čímž bude největším výrobcem PC na světě. Fúze má oběma stranám do poloviny fiskálního roku 2004 ušetřit asi 2,5 miliardy dolarů. Překážkou v jejím dokončení by mohl být zamítavý postoj rodiny Hewlettových, kteří kontrolují více než pět procent firmy HP. Skupina akcionářů tvrdí, že HP může vytvořit vyšší hodnotu pro akcionáře, pokud společnost zůstane sama. A tak firmy, které se v posledních čtvrtletích dostaly do ztráty nebo jim klesl zisk až o 60 procent, výrazně propouštějí. Ani to však investorům nestačí a zatímco kurs akcií Dell v letošním roce zpevnil o 60 procent, akcie Hewlett-Packard a Compaqu kolem 30 procent ztratily.

bitcoin školení listopad 24

Internetové čachry. Po splasknutí spekulativní bubliny z března 2000 a zreálnění kursů úměrně výši zisku a tržeb nastala konsolidace. „Hodnota internetových společností při fúzích a akvizicích ve třetím čtvrtletí klesla o více než 30 procent oproti předcházejícímu čtvrtletí. Kupující zaplatili za 300 internetových firem 7,4 miliardy dolarů, tedy v průměru za jednu firmu 25 milionů dolarů,“ píše se na stránkách Webmergers.com, onlinového centra pro kupující a prodejce internetových firem. Webmergers.com také sdělil, že za prvních devět měsíců tohoto roku bylo prodáno celkem 969 internetových společností za 31 miliard dolarů.
Nejagresivněji si počínali poskytovatelé obsahu a připojení na internet. Na jedničku v Evropě, německý T-Online, se akviziční strategií dotahoval italský provider Tiscali a francouzský Wanadoo. Italská společnost koupila za 449,4 milionu dolarů podíl 73 procent ve druhém největším poskytovateli připojení ve Francii – Liberty Surf, za 70 milionů eur německou dvojku SurfEU a za 27 milionů eur 70 procent v Excite Italia. Dalším akvizičním cílem italské společnosti byla nizozemská World Online, čímž její počet registrovaných uživatelů stoupl na 10,7 milionu. Francouzská jednička Wanadoo se přes hranici deset milionů uživatelů chce dostat do konce roku 2003. Pomoci by ji v tom měly britská Freeserve, kterou koupila za 1,6 miliardy liber, a španělská Indice Multimedia. Ani toto odvětví, až na malé výjimky, však v letošním roce nedokázalo generovat zisky.
Ještě hůře dopadly americké internetové společnosti Exodus Communications a ExciteAtHome, které musely ohlásit bankrot. Na přesvědčování Jeffa Bezose, že jeho online prodejce Amazon.com do konce letošního roku oznámí první provozní zisk, se zapomnělo. Na těžké časy pro celé odvětví upozorňují hospodářské výsledky výrobce síťových komponentů Cisco Systems. Za fiskální rok do konce července Cisco oznámilo poprvé ve své historii čistou ztrátu mírně přesahující jednu miliardu dolarů, když o rok dříve vydělalo 2,7 miliardy. „Nikdo skutečně neví, kdy se ekonomika a kapitálové výdaje odrazí ode dna,“ vyjádřil beznaděj výkonný ředitel firmy John Chambers. Akcie firmy i přes její rozdělení do jedenácti divizí a propuštění sedmnácti procent zaměstnanců v loňském roce klesly o 47 procenta.

Teror na Wall Street. Teroristické útoky na Světové obchodní centrum v New Yorku a na Pentagon ve Washingtonu uspíšily mizérii nejen na Wall Street, ale i v celém světě. Impozantní snižování úrokových sazeb - prakticky od začátku letošního roku - až na nejnižší hodnoty za posledních téměř 40 let, vlilo optimismus na parket světových burz. Dlouho se vlekoucí spor kolem softwarového gigantu Microsoft se i přes protestující skupinu států, která se nechce s firmou dohodnout na mimosoudním vyrovnání, vyjasňuje. Technologický „blue chip“ Cisco Systems ústy svého šéfa očekává stabilizaci v odvětví i návrat k normálu a nové produkty přicházejí na trh.
S velkou pompézností byl představen nový operační systém Microsoft XP, který bude mít řadu nových prvků včetně digitálních médií, her nebo fotografií. „Spuštění produktu XP je největší událostí od doby Windows 95,“ shrnul výkonný ředitel Microsoftu Steve Ballmer. Dalším bonbónkem v IT byznyse bylo listopadové představení herní konzole Xbox, která se má stát konkurentem PlayStation II od Sony a GameCube od Nintenda. „Do konce roku by se mohlo prodat až 1,5 milionu konzolí, do června roku 2002 celosvětově čtyři až šest milionů,“ odhaduje Robbie Bach, který má projekt XBox na starosti.
Pakliže k tomu přidáme desítky uzavřených aliancí, zdá se, že i přes více než roční recesi a tolik prospěšnou korekci kursů akcií, to budou právě technologické firmy, které přinesou opětovné oživení světové ekonomiky.

  • Našli jste v článku chybu?