Menu Zavřít

Nemám vás rád, ale jsem objektivní

4. 11. 2011
Autor: Euro.cz

Vláda se musí rozhodnout, zda je lepší naštvat Američany, Francouze nebo Rusy

Všechno je to přece tak jednoduché. Stačí vypsat výběrové řízení a zadat jasná hodnoticí kritéria. Ta porovnat s předloženými nabídkami a vyhlásit vítěze. Ano, jednoduché a transparentní, kdyby… Kdyby se nejednalo o soutěž na dostavbu dvou bloků v Temelíně. Výběrové řízení pokročilo minulý týden do další fáze. Tři kvalifikovaní zájemci – tedy americký Westinghouse, francouzská Areva a česko-ruské konsorcium Škoda JS, Gidropress a Atomstrojexport – dostali od ČEZ zadávací dokumentaci. Materiál obsahuje technické představy investora akce a slouží firmám jako podklad pro přípravu nabídek. Dokument má šest tisíc stran. Kvůli předložení finálních nabídek asi bude nutné přistavět k pražské centrále ČEZ železniční vlečku. „Ještě se v Temelíně ani nekoplo do země, a už má dostavba pozitivní vliv na zaměstnanost v Česku,“ tvrdí s úsměvem majitel jedné z pražských PR agentur. Firmy ve snaze uspět najímají v tuzemsku desítky zaměstnanců a lobbistů. Mediální a především zákulisní tlak na osoby, které mohou výběr vítěze ovlivnit, je obrovský. A to je teprve začátek. Tlak bude úměrně růst s blížícím se termínem pro vyhodnocení nabídek, který je stanoven na rok 2013. Nelze se divit, ve hře je kontrakt zhruba za 200 miliard korun a k tomu jako bonus opce na další tři jaderné bloky. Jedinečný tendr, který nemá v Evropě ani ve světě obdoby. „Tendr bude transparentní, křišťálově čistý, zvítězí skutečně ta nejlepší nabídka,“ shodují se v otázce dostavby Temelína čelní političtí představitelé. Škoda že se jim nedá až tak věřit. Parametry tendru jsou bezpochyby nastaveny srozumitelně, takže vyhraje ten, kdo předloží cenově nejvýhodnější a technicky nejlepší nabídku. Současně s tím musí přesvědčit investora o reálnosti svých slibů. Jenže ve finále nebudou rozhodovat o vítězi manažeři ČEZ, ale vláda. A ta při své volbě bude muset zohlednit mimo jiné geopolitické zájmy České republiky, za které se snadno schovají i ty osobní.
Jinak řečeno, pan X s disidentskou minulostí nemá rád Rusy, ale Američany, pan Y zase upřednostňuje Francouze. A pokud máme být konkrétní? Vládní zmocněnec pro dostavbu Temelína Václav Bartuška již před dvěma lety prosazoval, aby z tendru na Temelín vypadli Rusové. Neuspěl. „A pak jsem byl vládou v červnu roku 2010 potrestán tím, že mě jmenovala zmocněncem pro tento tendr,“ sdělil Bartuška Českému rozhlasu. Vzápětí dodal: „A opravdu, a to myslím opravdu vážně, ani Američanům a Francouzům nenadržuju, ani těm Rusům neškodím.“ To nezní úplně věrohodně. Tendr na dostavbu Temelína může bý pro českou vládu ještě větší problém, než se na první pohled zdá. Musí se totiž rozhodnout, koho v tendru vybrat, potěšit a které dva partnery mírně řečeno naštvat. Česká republika se v posledních dvou desetiletích snaží vystupovat jako atraktivní a především spolehlivý partner Spojených států. Skutečně chcete vytočit jednoho ze svých nejlepších kámošů, který stále ovládá kormidlem světového dění?
Jenže – aby to nebylo tak jednoduché – Francie hraje klíčovou politickou roli při vyjednávání záležitostí týkajících se Evropské unie. Opravdu si hodláte dobrovolně naštvat někoho, kdo má tak zásadní vliv například na přerozdělování peněz z bruselské pokladničky? Že tedy bude nejjednodušší odmítnout Rusy? Kdepak. Většinu ropy a zemního plynu odebíráme právě od nich, navíc čeští exportéři ve velkém prchají z unijních trhů zasažených ekonomickou recesí právě na ten ruský. Příliš mnoho bezkonfliktně pozitivních variant na výběr není. Vlastně žádná. Patrně i proto se v kuloárech začíná hovořit o tom, že by nebylo špatné zadat dostavbu Temelína dvěma uchazečům současně. Zkušenosti z minula jsou relativně kladné: první dva bloky v Temelíně jsou kombinací ruské a americké technologie. „Společně by postavili i další dva bloky,“ upozornil dobře informovaný zdroj. Na dané téma se dokonce podle informací týdeníku Euro uskutečnilo již několik jednání. A to mezi Atomstrojexportem a Westinghousem a mezi Američany a francouzskou Arevou. Zatím žádné konkrétní výsledky nepřinesla. Možná i proto, že každý ze zájemců věří ve vlastní úspěch.

  • Našli jste v článku chybu?