Na budoucího amerického prezidenta Donalda Trumpa byly letos spáchány dva neúspěšné pokusy o atentát, což vedlo ke zpřísnění bezpečnostních opatření, která mají podobným incidentům zabránit. Součástí nových opatření je přitom i unikátní stroj, jenž vypadá spíše jako z vědecko-fantastického filmu. Trumpovu ochranu totiž nyní zajišťuje také robotický pes jménem Spot.
Zařízení vyrobené společností Boston Dynamics patří americké tajné službě US Secret Service (USSS). Ta ho nasadila na hlídkování v okolí resortu Mar-a-Lago ve městě Palm Beach ve státě Florida, kde má Trump své sídlo. „Ochrana zvoleného prezidenta je naší nejvyšší prioritou,“ řekl BBC Anthony Guglielmi, šéf komunikace americké tajné služby.
Zvládne i otevřít dveře
Robotického psa lze ovládat na dálku a může se pohybovat i zcela automaticky, v takovém případě ale musí být jeho trasa naprogramována předem. Aby se navíc předešlo jakýmkoliv incidentům s kolemjdoucími, na všech Spotových nohách je napsáno výrazné varování „Nehladit“.
Bližší informace o nasazení této novinky tajná služba z bezpečnostních důvodů sdělit odmítla, ovšem i tak jsou mnohé informace o psech Boston Dynamics veřejnosti již dávno známy. Z propagačních videí je například zřejmé, že Spot dokáže chodit po schodech nahoru a dolů, může se pohybovat ve stísněných prostorách, a zvládne dokonce otevřít i dveře. Zařízení je totiž vybaveno několika vysoce kvalitními kamerami, které zvládnou vygenerovat dostatečně podrobnou 3D mapu svého okolí.
Ovšem jak už bylo řečeno, ačkoliv umí být tento čtyřnohý strážce do značné míry autonomní, k jeho ideálnímu fungování je zatím stále potřeba skutečný člověk. „Operátoři mají k dispozici zařízení podobné joysticku, s jehož pomocí ovládají veškerý pohyb robotického psa,“ řekla Missy Cummingsová, profesorka inženýrství na Univerzitě George Masona, která provozuje výzkumné centrum robotiky.
Velkou výhodou Spota oproti jeho živým kolegům je skutečnost, že ho nemůžou rozptýlit žádné vizuální prvky, zvuky ani pachy. Což někdy bývá problém i u vycvičených psů. Zároveň je stroj vybaven sledovacími technologiemi a řadou pokročilých senzorů, díky čemuž dokáže operátorovi poskytnout mnoho cenných informací. Na druhou stranu lze ale robota poměrně snadno vyřadit z provozu, k čemuž by mohlo stačit nastříkat běžně dostupný sprej či lak na vlasy na jeho kameru.
Zatím beze zbraně
Podle odborníků je nasazení robotického psa poměrně logickým krokem, jelikož tajná služba se snaží vlastní technologie neustále zlepšovat, aby tak měla náskok před zločinci. „Pokusy o atentát na Trumpa zvýšily úsilí agentury upgradovat technologie, které mohou zlepšit její schopnost odhalovat hrozby,“ uvedl bývalý agent USSS Ron Williams.
Velkou výhodou zařízení je podle něj skutečnost, že může pokrýt mnohem větší oblast než lidé. Díky tomu je o robota velký zájem i přes jeho vysokou pořizovací cenu, která aktuálně šplhá až k 75 tisícům dolarů (zhruba 1,8 milionu korun). Je přitom důležité zmínit, že do této částky nejsou zahrnuty žádné zbraně, jež zatím pes ani nemá. Podle Cummingsové už ale několik firem na takové úpravě pracuje.
Uplatnění robotických psů každopádně dalece přesahuje tajné služby, takže je začíná používat stále více armád a dalších bezpečnostních složek po celém světě. Patří k nim třeba pyrotechnické oddělení policie v okrese Montgomery ve státě Pensylvánie, které si Spota koupilo za účelem kontroly potenciálních výbušnin.
Takových příkladů by se ale našlo mnohem více. V loňském roce si prvního robotického psa pořídila i newyorská policie, přičemž podobné zařízení slouží rovněž ukrajinské armádě, která s ním provádí průzkum terénu v bojových oblastech. Experti se proto shodují, že v následujících letech se tito roboti budou pravděpodobně rozšiřovat do dalších zemí a možná se brzy stanou něčím relativně běžným.