Menu Zavřít

Německá ekonomika se nadechuje. Potáhne i českou?

16. 12. 2013
Autor: E15 - Michal Nosek

Nejvýznamnější obchodní partner České republiky. To je tradiční synonymum pro Německo. Hráčem číslo jedna na českém trhu zůstává s velkým náskokem před Slovenskem, Polskem, Francií a Velkou Británií. Přes mírný propad zahraničního obchodu mezi oběma zeměmi během hospodářské krize došlo v uplynulých třech letech k oživení. K pozitivnímu obratu navíc dochází ve vývoji celé německé ekonomiky.

Český export do Německa znovu láme rekordy. Objem vzájemného obchodu dosáhl loni závratné výše 1,65 bilionu korun. Z celkového množství vyváženého zboží směřuje od nás do Německa zhruba třetina. Také Česko patří mezi největší obchodní partnery Spolkové republiky – pokud jde o export, bylo v roce 2012 se čtyřmi procenty na 11. místě. Náš západní soused zde investuje rád – více než polovina všech investic přichází do Česka od německých firem. Obě ekonomiky sice trápí problémy s hospodářským růstem, v Německu je ovšem nastaven pozitivní trend. O vývoji německé ekonomiky a spolupráci s naší zemí informuje vedoucí zastoupení Ministerstva průmyslu a obchodu ČR v Düsseldorfu Vít Bruner.

Německo se šoku s poklesem HDP vyhnulo

Zatímco v České republice šokoval analytiky hospodářský pokles ve 3. čtvrtletí letošního roku, Německu se podobná nepříjemná překvapení dosud vyhýbají. „Na základě aktuálních dat německá ekonomika ve 3. čtvrtletí lehce poroste stejným tempem jako letos na jaře, přičemž by se měla dle indikátorů podnikatelské nálady a objemu nových zakázek v dalším období situace dále zlepšovat,“ říká.

K růstovému trendu výrazně přispívá osobní spotřeba, přesto je výraznější konjunktura zatím v nedohlednu. Odhady hospodářského růstu Německa v roce 2013 se pohybují kolem jednoho procenta, výhled na rok 2014 slibuje přibližně 1,5procentní tempo zvyšování HDP. „Ve druhém kvartálu roku 2013 přispěla k růstu nejvíce spotřeba domácností, investice do stavebnictví a po několika měsících i investice do nových zařízení. Na vývoj v druhé polovině roku bude mít velký vliv dynamika na německém trhu vzhledem k mírnému růstu světové ekonomiky s odlišným vývojem v jednotlivých regionech. Evropská recese se zdá být překonána, proti kompaktnímu pozitivnímu trendu ovšem působí nesourodý vývoj v členských státech,“ doplňuje Bruner.

Nízká nezaměstnanost

„Vysoká nezaměstnanost Německo netrápí – pohybuje se na stabilní úrovni 6,8 %. S ohledem na pozitivní vývoj v roce 2014 se očekává její snížení lehce nad šest procent. Inflace v SRN se pohybuje v roce 2013 na úrovni 1,6 %. Na příští rok je však odhadováno mírné zvýšení cenové hladiny o 2,2 procenta,“ přibližuje vedoucí zastoupení MPO v Düsseldorfu další ekonomické ukazatele.

Upozorňuje ale i na to, že exportní očekávání německých firem není tak příznivé jako před rokem 2012. Stále je ovšem pozitivnější než v druhé polovině loňského roku, ačkoli aktuálně silnější euro znamená, že jsou němečtí vývozci méně konkurenceschopní.

Síla inovací

„V rámci indexu konkurenceschopnosti monitorovaném WEF v roce 2013 SRN postoupila na čtvrté místo především díky své inovační síle, flexibilitě své ekonomiky, intenzivní konkurenci a vynikající infrastruktuře. Tyto faktory významně přispívají k dalšímu růstu, který stojí na pevných základech,“ je přesvědčen Bruner.

Pokud jde o strukturální vývoj německé ekonomiky v dalším roce, vypadá to na pozitivní vývoj v průmyslu – i s ohledem na zaregistrované nové zakázky německých firem. „Stavební výroba by se měla díky výhodným rámcovým podmínkám v dalším období také rozšiřovat. K růstu HDP v roce 2014 bude dále přispívat kromě exportu do mimoevropských zemí také oživená domácí privátní spotřeba a oproti letošnímu roku větší objem investic do strojů a zařízení,“ dodává ještě šéf düsseldorfské kanceláře CzechTrade.

Celý článek čtěte na serveru BusinessInfo.cz


O německé ekonomice čtěte více

Bundesbanka je optimistická, ale zakázky pro německé firmy slábnou

bitcoin_skoleni

Německo: nad ekologickou elektřinou se stahují mračna

Transformace německé energetiky ohrožuje desetitisíce pracovních míst

  • Našli jste v článku chybu?