Menu Zavřít

Německá ekonomika zpomalila růst, brzdí ji slabší export

15. 11. 2016
Autor: Daniel Ramirez via Flickr (CC BY 2.0)

Hrubý domácí produkt Německa ve třetím čtvrtletí stoupl o 0,2 procenta proti předchozím třem měsícům. Tempo jeho růstu tak zpomalilo na polovinu z 0,4 procenta ve druhém kvartálu, ekonomiku zbrzdil slabší export.

Hospodářský růst zaostal za očekáváním analytiků, kteří podle průzkumu agentury Reuters předpokládali, že HDP stoupne o 0,3 procenta. Německá ekonomika je největší v Evropě a je na ní závislá i řada českých podniků.

Meziroční růst německé ekonomiky zvolnil na 1,5 procenta z 3,1 procenta ve druhém čtvrtletí. „Růst byl zpomalen zahraničním obchodem,“ uvedl statistický úřad. Dodal, že export ve třetím čtvrtletí mírně klesl, zatímco import se nepatrně zvýšil. Německou ekonomiku podle úřadu podporovala především domácí poptávka, v růstu pokračovaly výdaje domácností i státu.

„Ve třetím čtvrtletí se očekávala o něco větší ekonomická aktivita. Máme zde však příznivé signály pro poslední čtvrtletí,“ uvedl analytik Andreas Scheuerle ze společnosti DekaBank. Globální poptávka po německém zboží by podle něj měla opět nabrat na síle.

Carsten Brzeski z ING Bank nicméně upozornil, že německá ekonomika by mohla utrpět znatelnou újmu, pokud se Spojené státy skutečně uchýlí k většímu využívání protekcionistických opatření, jak během své kampaně sliboval nově zvolený americký prezident Donald Trump. Spojené státy jsou největším obchodním partnerem Německa.

Domácí spotřeba již dříve vystřídala export na pozici hlavního motoru německého hospodářství. Spotřebu domácností podporují příznivé podmínky na trhu práce a nízké úrokové sazby, státní výdaje tlačí vzhůru například uprchlická krize.

Němci začínají rozhazovat. Čtěte více:

Kam zmizela tradiční spořivost? Němci utrácejí jako o život

 Nákupní horečka

Německá kancléřka Angela Merkelová dnes na podnikatelské konferenci v Berlíně uvedla, že německá ekonomika si vede dobře a ukazuje, že se dokáže přizpůsobit měnícím se globálním podmínkám. Zároveň se skrytým odkazem na Trumpovy plán varovala před protekcionismem.

Podle analytika Andrease Reese ze společnosti UniCredit nepředstavuje zpomalení hospodářského růstu ve třetím čtvrtletí důvod k obavám. Indikátory budoucího vývoje podle něj signalizují, že toto zpomalení není známkou dlouhodobější ekonomické slabosti. Optimismus ohledně dalšího hospodářského vývoje podporuje dnešní zpráva institutu ZEW, podle které se v listopadu výrazně zvýšila důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku.

Německá vláda v říjnu zvýšila odhad celoročního růstu ekonomiky na 1,8 procenta z dříve předpokládaných 1,7 procenta. Německo by tak mělo vykázat nejsilnější růst za posledních pět let. Ke zlepšení prognózy přispěly vyšší státní výdaje na migranty, nižší ceny ropy a slabší euro.

V loňském roce německá ekonomika vzrostla o 1,7 procenta. Růst tak mírně zrychlil z předloňských 1,6 procenta a dosáhl nejprudšího tempa za poslední čtyři roky.


Čtěte také:

MM25_AI

Nálada podnikatelů v Německu je nejlepší od jara 2014

Berlín: Od příštího roku bez schodku


  • Našli jste v článku chybu?