Menu Zavřít

Německé letectvo lákají americké stíhačky. Francouzi zuří

28. 6. 2017
Autor: Lockheed Martin

Německá vláda k nelibosti Francouzů prověřuje možný nákup stíhaček F-35. Nejmodernější verzi nazvanou Lightning II její americký výrobce Lockheed Martin představil na pařížské air show.

Výrobce Lockheed Martin představil na pařížské přehlídce nejmodernější bojový letoun na světě, typ F-35 Lightning II. Stroj tzv. páté generace na letišti Le Bourget každý den kromě akrobatických figur – bleskurychlých vývrtek, přemetů, kolmého stoupání i střemhlavých letů – budil pozornost i pomalými přelety v téměř svislé poloze. Diváci se dozvěděli, že na pilota chvílemi působí až devítinásobné přetížení.

„Ve vzdušném souboji je protivník sestřelený dávno předtím, než by náš stroj vůbec spatřil,“ shrnul zástupce Lockheed Martin přednosti, které letounu propůjčuje mimo jiné zdokonalená ochrana Stealth proti detekci radary.

Další inovace spočívá v pilotově helmě. Senzory v plášti stroje předávají pilotovi obrázky jak z jeho zorného pole, tak i z okolí 360 stupňů. Skloní-li hlavu, jako by se chtěl podívat na nohy, uvidí, co se případně nachází pod letadlem.

Zvídavá Luftwaffe

Stíhačky F-35 Lightning II už mají ve výzbroji různé státy včetně několika evropských. V boji tento typ ještě není odzkoušený, to je ale jen otázka času. Zájem o něj už projevilo německé ministerstvo obrany. Luftwaffe totiž hledá náhradu za stávajících 80 strojů Tornado a letouny F35 slibují snadnou spolupráci s partnery ze Severoatlantické aliance.

Video: Podívejte se na vertikální přistání letounu F-35

Kritici nové americké stíhačky nicméně poukazují na to, že je vyvinuta především pro boj vzduch-země a pro vzdušné souboje není právě nejlépe uzpůsobená. Její slabou stránkou je pak v každém případě cena. Vznikla v rámci nejdražšího zbrojního programu v amerických dějinách s rozpočtem přesahujícím 1 bilion dolarů. Jeden letoun F-35A má v příštím roce stát přibližně 95 milionů dolarů. Proti nákupu v Americe mluví kromě ceny i strategické důvody, neboť evropští výrobci by v tom případě přišli zkrátka.

Smutní konkurenti

Jen pouhá informace o tom, že si Luftwaffe ve Spojených státech vyžádala informace o F-35, vylekala evropské partnery, zejména Francouze. Tamní výrobce Dassault Aviation v této souvislosti poukazuje na to, že kromě vlastního stroje Rafale se od evropských dodavatelů nabízejí ještě Eurofighter a Gripen, a k nákupům mimo starý kontinent proto nevidí důvod. Pokud Německo nakoupí stíhačky v Americe, „nelze už mluvit o svébytné evropské obraně,“ nechal se na Le Bourget slyšet jeden z manažerů společnosti Dassault.


Čtěte o ne zcela kompatibilních českých armádních letištích:

Záchranná brzda nefunguje. Spojenci se musejí Česku vyhýbat

 Havarovaný letoun maďarské armády na čáslavském letišti


Dotyčný francouzský výrobce by rád na místo dosluhujících Tornad dodal Němcům letouny Rafale. Francouzský bojový letoun představuje účinný, všestranný obranný systém, což mu přiznávají i konkurenční výrobci. Rafale se už osvědčil v boji vzduch-země, obstál ve vzdušných soubojích i průzkumných letech.

bitcoin_skoleni

Německo si ale zatím ponechává všechny možnosti otevřené. Včetně vize, že do výzbroje zařadí systém „příští generace“ tvořený rojem dronů provázených jedinou pilotovanou stíhačkou. Německá vláda stejně tak může nakoupit opět letouny Eurofighter, které jsou s americkým strojem kompatibilní. To je důležitá podmínka, neboť letoun F-35 už mají ve výzbroji či jej objednaly Velká Británie, Itálie, Nizozemsko, Norsko a Dánsko.

Související články:

Lockheed Martin bude vyrábět stíhačky F-16. V Indii

Boeing a Airbus zahájily aerosalon mnohamiliardovými zakázkami

Ve stopách Concordu. Nadzvuková civilní letadla se vracejí


  • Našli jste v článku chybu?