"Současná krize se nedá srovnat s žádnou krizí v dějinách Evropské unie. Žádný člověk, žádné pracovní místo a žádná firma nejsou ušetřeny tohoto globálního šoku," uvedly země ve společném prohlášení. "Náš cíl je jasný: Evropa tuto krizi jednotně překoná a vzejde z ní silnější," stojí v textu.
Aby toho bylo možné dosáhnout, je podle Merkelové nezbytná náležitá reakce, jejíž součástí by měl být i časově omezený záchranný fond. Sice se na něm budou muset shodnout všechny členské země sedmadvacítky, kancléřka ale věří, že když Německo s Francii dají takovýto impuls, nalezení shody to usnadní. "Musíme jednat evropsky, abychom z této krize vyšli dobře," podotkla. "Národní stát sám nemá žádnou budoucnost," míní.
Macron dnešní návrh, podle něhož budou finance využity na dotace, nikoli na půjčky, označil za velký krok dopředu.
Peníze, které si EU má svým jménem půjčit na finančních trzích a které pak bude splácet v delším časovém horizontu, podle Berlína a Paříže zlepší konkurenceschopnost evropského hospodářství a podpoří mimo jiné investice do digitalizace a ekologie. Právě k modernizaci v těchto dvou oblastech se společné prohlášení výslovně hlásí.
Německo a Francie požadují také "strategickou suverenitu" a lepší spolupráci ve zdravotnické oblasti v rámci EU, která má vést ke snížení závislosti na třetích zemích. Reagují tak mimo jiné na nedostatek roušek a dalších zdravotních pomůcek na začátku pandemie, který postihl v podstatě všechny evropské země, jež musely čekat na dodávky především z Číny.
Celkový objem pomoci evropským ekonomikám může být ještě výrazně vyšší. Evropský parlament totiž požaduje, aby EU do obnovy ekonomik investovala dva biliony eur (55 bilionů korun). Podle Merkelové se celková částka, kterou dohromady do obnovy dají jednotlivé státy a Brusel, může vyšplhat až na tři biliony eur (82,9 bilionu korun).