První tuzemský vstup na burzu byl velmi úspěšný
Nejde o revokaci výsledku středečního fotbalového utkání. V předposledním červnovém týdnu se totiž České republice dařilo nejen na portugalských trávnících, dobře dopadla také v primárních úpisech akcií. Zatímco v Německu musela ostře sledovaná Postbank, aby zaujala investory, snížit rozpětí upisovacího kursu, v Česku Zentiva upsala akcie na první pokus, a dokonce v horní části upisovacího rozpětí. V Londýně se dokonce s GDR (globálních depozitních certifikátů) emisí začalo již ve středu obchodovat a první dny vypadají pro investory lákavě – kurs roste.
===== Ach, ta dividenda.
Ještě den před vstupem na burzu ale vše tak idylicky nevypadalo. Článek týdeníku EURO (25/2004), informující o tom, že větší část emise bude použita na vyplacení dividendy z prioritních akcií držených Warburg Pincus, zvedl zájem investorů o informace ze společnosti. Pár hodin před úterním uzavřením objednávkových knih svolal organizátor emise telefonickou konferenci, na které na dotazy tuzemských investorů odpovídal finanční ředitel Zentivy a představitelé Warburg Pincus. „Jejich vysvětlení dividendy pro majoritního vlastníka nás neuspokojila, proto byla svolána ještě druhá konference za účasti auditora, při které se probírala podrobně transakce za transakcí. Tvrdili, že zvolený postup je zcela standardní a u IPO obvyklý,“ řekl týdeníku EURO jeden z účastníků schůzky. „Osobně jim nemám důvod nevěřit, přeci jen Zentiva je první IPO u nás. Nevěřím, že by Wood & Co. riskoval svou pověst u nějaké nestandardní transakce,“ dodal.
Ve středu ráno již organizátor emise hlásil, že emise byla pětinásobně přepsána a cena byla stanovena na 485 korun za akcii (cenové rozpětí nabídek bylo stanoveno na 400 až 525 korun) a 18,36 dolaru za GDR. První den obchodování pak GDR vyskočilo krátce po započetí obchodování až na 19,5 dolaru a na hodnotě přes 19 dolarů setrvalo do konce týdne.
Sedět a držet.
Propad kursu by byl vzhledem ke způsobu upsání emise spíše překvapivý. Na trhu je totiž zatím málo akcií a každá poptávka tak logicky žene cenu vzhůru. Prodávat zatím nemůže ani Wartburg Pincus (smí až po 180 dnech od začátku obchodování), ani management firmy (mohou prodávat až po roce od vstupu). Růstu nahrává navíc i struktura nových nabyvatelů akcií. Více akcií dostali ti, u kterých je předpoklad, že je budou dlouhodobě držet, spekulanti byli systémem úpisu znevýhodněni. Kromě nabídkové ceny (uspokojeny nakonec byly jen objednávky za nejvyšší cenu „at the best“) rozhodoval také čas jejího podání. První většinou poptávají akcie dlouhodobí investoři, nakonec se mezi zájemci objevují spekulanti. Makléři, se kterými týdeník EURO hovořil, ale udávají, že časový test znamená především jedno: prodávající může rozdělit emisi mezi zájemce nja základě svých představ. „Firmy, které byly uznány za koncové investory - například penzijní a podílové fondy - dostaly necelých třicet procent poptávaného množství, firmy považované za spekulanty pak méně než dvacet procent, uvedl zdroj z České spořitelny. „Celá skupina udělala jednotnou poptávku, dostali jsme všichni stejně, ke třiceti procentům,“ uvedl na dotaz týdeníku EURO zaměstnanec Komerční banky. Finanční skupiny považované za spekulanty, například Atlantik FT, získal přibližně patnáct procent poptávaného množství. „Transakce jsme se vůbec nezúčastnili,“ odpověděl na dotaz týdeníku EURO Jakub Dospiva z Penta Finance.
Jakou mají cenu.
Úpis akcií byl tedy velmi úspěšný, akcie Zentivy nasadily kurs vyšší než srovnatelné firmy s další historii veřejné obchodovatelnosti z regionu. To je od manažerů v čele s Marril Lynch a tuzemskou Wood & Copany jistě mistrovský kousek. Vstup na burzu bývá obvykle vzhledem k vysokému riziku, které jsou s ním spojeny, naopak odměněn diskontem. Možná i proto ne všechny globální hráče akcie Zentivy zaujaly. „Úpisu jsme se nezúčastnili, vidíme v regionu mnoho jiných a atraktivnějších investičních příležitostí,“ potvrdil analytik „nové Evropy“ z irského Dublinu, který si kvůli komunikačnímu kodexu svého zaměstnavatele nepřál být jmenován. Tento pohled potvrdila i analýza Atlantik FT, která se ale sama úpisu zúčastnila: „Na základě projekce volných cash v období 2004-2010, předpokladů o dlouhodobém růstu společnosti, požadovaného výnosu a počtu nově vydaných akcií jsme určili hodnotu Zentiva na 21,109 miliardy korun, která odpovídá 548 korun korun na akcii. Na základě relativního srovnání s generickými výrobci v Maďarsku (Gedeon Richter a EGIS) a Slovinsku (Pliva a Krka) by se celková hodnota společnosti měla pohybovat v intervalu 14,9 - 16,6 miliardy korun odpovídající 426-475 korun na akcii. Relativní srovnání se západoevropskými společnostmi indikuje výrazně vyšší hodnoty na úrovni 23,8-34,5 miliardy korun neboli 681-984 korun na akcii. Protože trhy ve střední Evropě zatím nelze srovnávat se situací ve vyspělých zemích, je poslední srovnání pouze indikací dlouhodobého vývoje,“ odhaduje potenciál společnosti analýza společnosti Atlantik finanční trhy. K podobnému stanovení férové ceny v intervalu 500 až 600 korun dospěli také další obchodníci s cennými papíry.
Informace nepodáváme.
Na malou informační otevřenost Zentivy poukazoval týdeník EURO již před týdnem. Společnost totiž neposkytuje žádné další informace nad zákonný rámec. Ohlasy makléřů po vyjití článku přinesly další argumenty. „Budeme ttu mít velkého klienta ze Spojených států, který chtěl po uvedení na burzu s vedením firmy zorganizovat informační setkání. Rozhodoval se, zda má investovat, nebo ne. Zentiva ale schůzku odmítla. Podobná setkání organizujeme běžně pro klienty třeba v Komerční bance nebo Českém Telecomu, jsou standardem, pokud se mu Zentiva nepřizpůsobí, nebude o její akcie takový zájem,“ varuje například vedoucí analytik významného českého obchodníka s cennými papíry.
Praha versus Londýn.
Poměr, v jakém se emise upsala na londýnské a pražské burze, organizátoři emise tají. „Nemohu to komentovat, nevíme, zde tento údaj někdy zveřejníme,“ řekl týdeníku EURO Jan Sýkora, ředitel a spolumajitel tuzemského spolumanažera emise – společnosti Wood & Co. Makléři odhadují, že úpis dopadl 8:2 ve prospěch britského trhu. „Tuzemský podíl je vyšší,“ brání se zdroj z Wood & Co. I přesto, že většina akcií je nyní vydaná ve formě GDR, neobávají se organizátoři, že by cenotvorným trhem byl Londýn. „Podobně jako u jiných GDR emisí, bude rozhodující cena v Praze, londýnská ji bude kopírovat,“ odhadl Jan Sýkora, a zkušenosti například s GDR Českého Telecomu mu dávají za pravdu. Zentiva by tak měla být na Burze cenných papírů Praha v jiné roli než akcie Erste Bank. Ty se obchodují primárně ve Vídni, která je pro ně cenotvorným trhem a vývoj jejich ceny v tuzemsku tak Vídeň jen kopíruje.
Mezi miliardáře.
„Bohatí lidé aktiva nekupují, vytvářejí je a pak prodávají těm chudším a méně schopným,“ zní jedna ze základních rad jak zbohatnout amerického autora Roberta Kiosakiho (kniha Bohatý táta, chudý táta). Tím, že vedení zhodnotilo někdejší státní podnik Léčiva, stali se z jeho členů boháči. Celý podnik Zentiva B.V, jehož základem jsou někdejší Léčiva, trh ocenil na 700 milionů dolarů. Sto milionů z toho tvoří nová emise akcií. Manažeři společnosti v minulosti své podíly ve firmě tajili, prospekt emitenta ale jejich majetkové účasti odkryl. Jiří Michal (54), který dával manažerský tým podniku dohromady a společně s investory z Wartburg Pincus jej v roce 1998 odkoupil, vlastní akcie v tržní ceně přes 60,6 milionu dolarů (1,58 miliardy korun). Provozní ředitel Peter Suchý (44) má nyní v akciích 560 milionů, viceprezident pro rozvoj podnikání Peter Neuwirth (58) 374 milionů korun a finanční ředitel Petr Šulc (37) 328 milionů korun. Na IPO ale budou v dobrém vzpomínat i další členové managementu, i ti budou moci za rok, až bude povoleno s jejich akciemi obchodovat, prodat za desetimiliony. Doufejme, že nejen oni budou obchody s akcemi Zentivy považovat za jedny z nejlepších investic v životě.
Co je GDR Globální depozitní certifikáty – GDR - představují obchodní podíl na běžných, takzvaných podkladových akciích emitenta. Část kmenových akcií domácího emitenta je nahrazena těmito depozitními certifikáty, přičemž práva spojená s vlastnictvím původních akcií (především právo na dividendu či právo na upsání nových akcií při zvyšování základního jměníú přecházejí na vlastníky GDR, kromě práva hlasovacího. Každý majitel GDR má možnost je přeměnit na skutečné akcie, proměna je velmi levná a rychlá. GDR jsou výhodné pro institucionální klienty, kteří nechtějí společnost řídit, jen do ní investovat.
Kolik mají v Zentivě Jméno Majetkový podíl před vstupem na burzu (v %) Přibližní hodnota (v mil Kč)
- Jiří Michal 10,1% 1575
- Peter Suchý 3,6 560
- Peter Neuwirth 2,4 374
- Petr Šulc 2,1 328
- Lars Ramneborn 1,2 187
- John Rafferty 0,6 94
- Miroslav Janoušek 0,1 15,6
Pramen: Prospekt emitenta