Německo je připraveno zmírnit svůj odpor vůči stálému záchrannému mechanismu výměnou za mnohem přísnější rozpočtová pravidla. Informovala o tom s odvoláním na své zdroje agentura Reuters.
Foto: Profimedia.cz
Největší evropská ekonomika se tak podle agentury Reuters zřejmě vzdá svého přesvědčení o tom, že by se na záchraně jednotlivých zemí měli v budoucnu podílet i soukromí investoři, na druhou stranu by se Evropský stabilizační mechanismus (ESM) měl více přiblížit systému Mezinárodního měnového fondu.
Tento posun v názorech by mohl přesvědčit soukromé držitele dluhopisů, že je evropští politici nenechali s jejich ztrátami o samotě a mohlo by to zvýšit i zájem o dluhopisy jednotlivých evropských zemí, což by mohlo potenciálně pomoci Itálii a dalším zemím, které se ocitly v těžkostech.
Držitelé dluhopisů se obávají, že dohoda o druhém záchranném balíčku pro Řecko, v rámci něhož byli donuceni odepsat polovinu hodnoty řeckých dluhopisů, je jen precedentem, který by se mohl opakovat v případě, že by se do problémů dostaly i další evropské země. ESM, který má mít kapacitu 500 miliard eur by měl začít fungovat od poloviny roku 2013 a měl by nahradit současný euroval, tedy Evropský stabilizační finanční mechanismus (EFSF).
Podle dalších zdrojů agentury Reuters se Německo hlavně snaží prosadit mnohem striktnější rozpočtová pravidla pro 17 zemí eurozóny, včetně sankcí pro ty země, které nesplnímakroekonomické cíle. Podle stejného zdroje sice ustanovení o účasti soukromých investorů na záchraně jednotlivých zemí v článků o ESM zcela nezmizí, ale půjde o mírnější ustanovení, než se plánovalo.
O změnách ESM se diskutuje v rámci širší diskuse o hlubší a rychlejší fiskální integraci eurozóny, kterou německá kancléřka Angela Merkelová považuje na klíčovou pro řešení dluhové krize. Hlavní debata o fungování ESM, o hlubší fiskální integraci a změnách zakládacích smluv Evropské unie k nastavení přísnějších rozpočtových pravidel, by měla proběhnout na summitu EU, který má proběhnout ve čtvrtek a v pátek. Ještě v pondělí by se však měla Merkelová sejít s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym v Paříži.
Další zdroj agentury Reuters uvedl, že smlouva o ESM, jejíž návrh je již připraven, by mohla být změněna tak, aby ESM fungoval více jako dosavadní mezinárodní organizace, což by mohlo podpořit optimismus držitelů dluhopisů. “Doufáme, že články o účasti soukromých investorů (na záchraně eurozóny) v rámci ESM by měly být plně v souladu s dosaadní mezinárodní praxí a pravidly MMF,“ řekl zdroj agentury Reuters.