Menu Zavřít

Německo nedovolí Erdoganovi, aby během návštěvy mluvil ke krajanům

29. 6. 2017
Autor: ČTK

Německá vláda odmítne žádost tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, aby během návštěvy Německa příští týden mohl promluvit ke svým krajanům. Řekl to německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel při návštěvě Ruska. Erdogan se v Hamburku zúčastní summitu skupiny G20. Podle Ankary postoj Berlína potvrzuje, že vůči Turecku uplatňuje politiku dvojího metru.

Gabriel také uvedl, že veřejná vystoupení Erdogana v Německu mimo nadcházející summit G20 by byla vzhledem k napětí mezi Berlínem a Ankarou „nevhodná“. Novináře, kteří jej v Rusku doprovázejí, také informoval, že Turecko ve středu oficiálně požádalo, aby Erdogan mohl promluvit ke krajanům žijícím v Německu.

Gabriel řekl, že Ankara žádost podala navzdory výslovné radě Berlína, aby tak nečinila. Německá vláda si podle šéfa diplomacie nepřeje žádný rozruch mezi tureckými občany a osobami s tureckým i německým občanstvím. „Turecku sdělíme, že jsme přesvědčeni o tom, že takové vystoupení v Německu není možné,“ uvedl Gabriel.


Erdogana na cestě do Německa čeká víc potíží:

Berlín nechce v zemi Erdoganovy brutální strážce

Turecký prezident Erdogan


To, že je Gabrielovo stanovisko i oficiálním postojem celé vlády, dnes potvrdil vládní mluvčí Steffen Seibert.

„Je politováníhodné, že někteří politici v Německu se uchylují k nepřijatelným komentářům, aby získali body na domácí politické scéně,“ řekl mluvčí tureckého ministerstva zahraničí.

Turecko-německé vztahy se zhoršují postupně od nezdařeného loňského puče v Turecku. Ankara po něm zahájila masivní čistky, za což ji kritizuje nejen Berlín. Německá vláda nedávno rozhodla o stažení německých vojáků z turecké základny Incirlik, když Turecko opakovaně neumožnilo německým poslancům vojáky navštívit.

Diplomatickou roztržku vyvolalo i rozhodnutí neumožnit tureckým vládním politikům agitovat v německých městech před dubnovým tureckým referendem o kontroverzních změnách ústavy. Německo zase požaduje, aby turecké úřady propustily vězněného dopisovatele listu Die Welt Denize Yücela.

Německé tajné služby se obávají, že během schůzky nejvyšších představitelů předních světových ekonomik v Hamburku 7. a 8. července může Erdoganova přítomnost vyvolat demonstrace. Nelze přitom vyloučit srážky prezidentových stoupenců a odpůrců z řad pravicových a levicových organizací, příslušníků turecké menšiny či reprezentantů kurdských kruhů.

ebf - tip - debata

V květnu se podobná demonstrace odehrála před washingtonskou rezidencí tureckého velvyslance v USA, kam přišli proti Erdoganovi protestovat turečtí Kurdové. Členové turecké ochranky, kteří se do rvaček v americké metropoli zapojili, ale do Německa nepřijedou - Berlín jim to zakázal.

Vztahy Západu s Tureckem se komplikují z mnoha důvodů. Přečtěte si o tom více:

Německo zrušilo paragraf o hanobení zahraničního majestátu

Turecká odplata: Veto spolupráce NATO s Rakouskem

Spor o Incirlik se dostal do slepé uličky. Německo stáhne vojáky z Turecka


  • Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).