Menu Zavřít

Spor o bitcoin: regulátor dostal přes prsty, kryptonadšenci ale slavit nemohou

18. 10. 2018
Autor: Profimedia.cz

Obchodování s bitcoiny nemůže být trestné, rozhodl soud v Berlíně. Odmítl tak stížnost regulátora finančních služeb Bafin. Verdikt zdůvodnil tím, že se nejedná o finanční službu. Právní spor ukazuje na nejasné postavení sektoru s kryptoměnami v současné ekonomice Evropské unie.

Obchodovat s bitcoiny a dalšími kryptoměnami není trestným činem. To je pozitivní zpráva pro všechny nadšence a fanoušky kryptoměn, případně firmy, které se obchodem s nimi zabývají.

Verdikt berlínského soudu může být v tomto směru vnímán optimisticky, na druhou stranu rozhodnutí soudci zdůvodnili tím, že obchody s kryptoměnami nelze považovat za finanční nebo bankovní službu. Proto stížnost německého regulátora Bafin neuznali jako odůvodněnou a kryptosměnárny nelze pokutovat za to, že nemají potřebou licenci.

Tento argument je naopak pro zastánce kryptoměn nepříjemný, protože se v posledních letech snaží přesvědčit finanční instituce i jejich regulátory, že digitální měny jsou plnohodnotnou variantou běžných měn. Přijetí trhem by zvýšilo jejich popularitu a samozřejmě by to pomohlo růstu kurzu k dolaru. Od maxim z konce roku 2017 cena bitcoinu (a ostatních kryptoměn) oslabuje a také se snižuje index volatility a objem obchodů.

Vývoj kurzu bitcoinu k dolaru

BTCUSD Chart

Zdroj: ieconomics.com

Soud kritizoval právě kroky regulátora Bafin, že obchody s bitcoiny považuje za finanční obchody, jež podléhají regulaci. A následně také kroky státního zástupce, který argumentaci Bafinu převzal a tím „překročil svou pravomoc“.

Porážka regulátora

Rozhodnutí soudu je jedním z prvních pravomocných rozsudků v Německu v oblasti kryptoměn. Pro regulátora se jedná o jasnou porážku. „Rozhodnutí soudu zpochybňuje práci regulátora Bafin v oblasti kryptoměn,“ uvedl k tomu advokát Christian Schmies z kanceláře Hengeler Mueller. Pravomoci dohledu nad finančním trhem si totiž zástupci regulátora vysvětlovali příliš široce, dodal.

V roce 2017 Soudní dvůr EU rozhodl, že Bafin nemůže regulovat fondy spravující majetek svých klientů, pokud mají zprostředkovatelskou smlouvu. Bafin tvrdil, že se jedná o investiční službu, na kterou je třeba povolení.

Schmies tvrdí, že největším problémem současnosti je to, že obchody s kryptoměnami nejsou v evropském právu upraveny. Podle něj je třeba vyjasnit jejich postavení v zemích Evropské unie. Pokud by je například Německo chtělo na národní úrovni přísněji regulovat, je to věcí zákonodárců, nikoliv dohledových orgánů.

MM25_AI

O virtuálních měnách čtěte v rubrice Kryptoměny:

Kurdové v Sýrii chtějí na kryptoměnách vybudovat anarchistický stát

Maduro zamyká Venezuelu. Nový pas stojí čtyři mzdy, platit lze jen kryptoměnou

Norským těžařům kryptoměn vyhrožují bombovým útokem. Kvůli hluku

Čínský umělec Aj Wej-wej založil kryptoměnu, aby upozornil na cenu lidského života

I chudí mají právo na bitcoin. Aplikace pro těžbu notebookem má úspěch i v Africe

Bitcoin, ilustrační foto

  • Našli jste v článku chybu?