Menu Zavřít

Nemocnice Na Bulovce zadala bez výběru zakázky za 800 milionů, vyplývá z auditu

22. 10. 2018
Autor: Jan Hrouda, Euro

Pražská Nemocnice Na Bulovce zadala v letech 2016 a 2017 bez výběrového řízení zakázky na léky a ortopedické implantáty za více než 800 milionů korun. Ukázal to audit, který zadalo ministerstvo zdravotnictví. Kvůli závažným zjištěním podalo trestní oznámení. Nové vedení nemocnice podle svého dnešního vyjádření pracuje na zajištění transparentnosti hospodaření, reviduje neuzavřené smlouvy a v září přerušilo tendr na úklid za 150 milionů korun.

Nemocnice podle ministerstva porušila zákon o zadávání veřejných zakázek, neprověřovala hledisko hospodárnosti ani neposoudila, zda jsou výdaje přiměřené. Neprovedla ani kontrolu podle zákona o finanční kontrole. Navíc bylo zjištěno personální a obchodní propojení dodavatelů a zaměstnanců nemocnice.

„Máme vážné podezření, že docházelo k tzv. 'bid riggingu', jinými slovy k domluvě uchazečů. Předpokládaná hodnota veřejné zakázky se často shodovala s cenou stanovenou ve smlouvě,“ uvedl k auditu ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Podle zjištění kontrolorů zakázky nemocnice získával cíleně jediný uchazeč, společnost První chráněná dílna severočeského podnikatele Tomáše Horáčka. Firma byla ale jen zprostředkovatelem a pro nemocnici zajišťovala služby od ostrahy objektů, obnovy sanitních vozidel, dodávky přístrojového vybavení po nákup tonerů do kopírek a tiskáren nebo vybudování automatického vjezdového systému. Implantáty podle médií například dodávala nemocnici firma spojená s přednostou ortopedického oddělení.

Podle Práva a deníku Dnes kontrola poukázala na aktivity přednosty ortopedické kliniky Pavla Dungla, který před čtyřmi lety dostal státní vyznamenání. Podle deníku Dnes nemocnice od firmy, kterou Dungl vlastní se synem, nakupovala kloubní náhrady a pronajímala jí prostory. Posudky určující cenu a další dokumenty se údajně ztratily.


Jaké problémy má záchranná služba v Česku:

Kdo zachrání záchranku? Služba nemá vrtulníky ani piloty

Letecká záchranná služba


Kvůli podezření na vliv lobbistických skupin ministr v lednu odvolal tehdejší ředitelku nemocnice Andreu Vrbovskou a v červenci skončil kvůli stíhání za manipulaci veřejných zakázek i její nástupce František Novák. Od září nemocnici vede Jan Kvaček, který dnes v prohlášení k výsledkům auditu uvedl, že nemocnice je vázaná velkým množstvím smluv, které lze vypovědět jen za konkrétních podmínek. „Ty, které jsou vypověditelné bez důvodu, revidujeme a některé z nich budeme v krátké době vypovídat,“ uvedl.

Některé služby se bude podle Kvačka nemocnice snažit zajistit sama. Pod novým vedením nemocnice vypsala otevřené tendry na dodávky cytostatik, antivirotik a kontrastních látek za 128 milionů korun. Připravuje další soutěže na dodávky léků a přístrojů v řádech desítek milionů korun.

Ministerstvo kvůli závažným zjištěním provedlo analýzu smluvních vztahů všech svých přímo řízených organizací a zjistilo, že rizikové smluvní vztahy má uzavřeno 25 organizací a smluvní plnění je uzavřeno s deseti společnostmi. „Od všech našich přímo řízených organizací jsme si vyžádali přehled smluv a zakázek, které jsou spojeny s První chráněnou dílnou a společnostmi, které jsou na ni napojeny. Zjistili jsme, že smluvní vztahy s těmito společnostmi má řada našich nemocnic,“ uvedl ministr. Dodal, že uvedené organizace mají do konce listopadu vyhodnotit smlouvy, zda jsou ekonomicky výhodné, a jestli se soutěže uskutečnily podle zákona.

FIN25

Policie kvůli nemocničním zakázkám obvinila před časem Horáčka a dalších deset lidí. Obviněna je i Vrbovská, Novák či bývalý ředitel Nemocnice Na Františku Robert Zelenák.

Dále čtěte:

Penta koupila nemocnici v Bubenči. V okolí postaví vilové domy

Kauza razie v nemocnicích: Ředitel Nemocnice Na Františku Zelenák rezignoval

Vojtěch se s odbory nedohodl. Platy zdravotníků navrhuje zvýšit o sedm procent

  • Našli jste v článku chybu?