Menu Zavřít

Nemovitosti stále rostou

27. 5. 2019
Autor: Euro.cz

Ceny bytů za devět let vzrostly o více než dvě pětiny, růst po dlouhé době začal zpomalovat. Zároveň stoupá zájem o rekreační nemovitosti na horách

Nárůst cen bytů v České republice začíná zpomalovat. V prvním čtvrtletí letošního roku ceny na mezikvartální úrovni vzrostly nejméně za poslední čtyři roky. Zpomalení se prozatím neprojevilo v Jihočeském, Olomouckém kraji ani v Praze, naopak v Moravskoslezském kraji ceny stagnovaly, a v Ústeckém kraji se dokonce mírně snížily. Z HB Indexu, který sleduje hodnotu nemovitostí, vyplývá, že ceny bytů za poslední čtvrtletí vzrostly o 1,4 procentního bodu na 142,1 bodu. Meziročně stouply o 9,6 procentního bodu. Základní hodnotu indexu 100 bodů představují skutečné ceny nemovitostí k 1. lednu 2010. Byty tak za devět let zdražily o více než dvě pětiny.

„Růst cen klesl po delší době pod deset procent. Mírné zdražování se ale ještě dotklo většiny krajů, nejvýrazněji Jihočeského a Olomouckého. Ceny starších panelových bytů rostly prakticky stejným tempem jako cihlové, největší zájem je dlouhodobě o byty 2+1 a 2+kk,“ uvedl Petr Němeček z Hypoteční banky, která HB Index tvoří na základě tržních cen bytů, rodinných domů a pozemků, které si prostřednictvím hypotečního úvěru pořídili klienti banky. Z okrajových částí Prahy se poptávka přesouvá do Středočeského kraje. „Nabídka pražských bytů je při stoupajících cenách nedostačující. Trvá oblíbenost malometrážních bytů, zejména kvůli poptávce ze strany singles a investorů,“ podotkl Němeček.

Ceny rodinných domů mezičtvrtletně vzrostly o 2,5 procentního bodu na 132,3 bodu, meziročně se zvýšily o 8,3 bodu. Podle Němečka se potvrzuje to, že se poptávka přesouvá z drahých bytů v centru města do levnějších rodinných domů za městem. „Přetrvává zájem také o starší rodinné domy ve stabilizovaných lokalitách s dobrou dostupností. Co se týče developerských projektů, nejvíce se staví ve Středočeském kraji.

Oblíbenými typy staveb se stávají dřevostavby a jednopatrové domy typu bungalov,“ doplnil Němeček.

Pozemky v kurzu

Prodejní ceny pozemků na mezikvartální bázi stouply o dva procentní body na 153,9 bodu; meziročně vzrostly o osm bodů. Tempo růstu je podobné jako v předchozích čtvrtletích. „Poptávka dlouhodobě přesahuje nabídku, zájem o koupi pozemku v okolí Prahy roste.

V poslední době také můžeme díky nízkým cenám pozorovat zájem o pozemky s různými nedostatky, jako například umístěním ve svahu či se špatnou orientací ke světovým stranám,“ uvedl Němeček. V následujících měsících očekává převážně stagnaci poptávky kvůli vysokým cenám a ztíženému financování. Stagnaci čeká rovněž na straně nabídky. Tempo růstu cen bytů bude podle něj nadále mírně zpomalovat. „Pokračující stagnující nabídka a vyšší poptávka u tržního nájemného ve velkých městech bude nadále tlačit na pokračující mírný růst nájemného,“ dodal.

100 tisíc za metr

V prvním čtvrtletí byla v celém Česku zahájena výstavba 3373 bytů (v bytových domech), což představuje meziroční nárůst 83 procent. Nejvíce jich bylo v Praze, kde počet zahájených staveb stoupl téměř čtyřnásobně. Počet zahájených staveb rodinných domů v Česku meziročně vzrostl o desetinu, vyplývá z aktuálních údajů Českého statistického úřadu.

Podle studie Sdružení pro architekturu a rozvoj může v Praze v roce 2030 chybět až 50 tisíc bytů. Důvodem je pomalé tempo povolování bytové výstavby. V hlavním městě je podle strategického plánu potřeba ročně zhruba šest tisíc nových bytů. Od roku 2010, kdy se povolování výrazně zpomalilo, je ovšem v průměru povoleno zhruba tři tisíce bytů za rok. Pomalé tempo při povolování staveb je podle analytiků jednou z příčin výrazného růstu cen bytů. Za poslední tři a půl roku stouply ceny nových bytů v hlavním městě téměř o 90 procent a průměrná prodejní cena se dostala přes 100 tisíc korun za metr čtvereční.

Atraktivní hory

Dramatický nárůst cen bytů ve městech způsobil, že se nákupní apetit Čechů obrátil směrem do hor. Roste zájem o chaty, chalupy, ale především apartmány v blízkosti sjezdovek a turistických tras. Vyšší ceny pronájmů pak zároveň lákají investory.

Ceny rekreačních nemovitostí na tuzemských horách jsou nyní až o 15 procent vyšší než ve stejném období loňského roku. Za poslední tři roky stouply až o polovinu. Největší růst cen zaznamenaly apartmány ve velkých a vyhlášených lyžařských střediscích, tedy v populárním „Špindlu“, ale také v Janských Lázních, Peci pod Sněžkou a Rokytnici nad Jizerou. „Současné ceny apartmánů ve Špindlerově Mlýně začínají na 100 tisících korunách za metr čtvereční. Nicméně u menších jednotek už padla i cena 200 tisíc korun za metr čtvereční, což odpovídá luxusním bytům v samém centru Prahy.

Před třemi lety si nikdo neuměl takové částky představit,“ říká Jan Bareš, oblastní ředitel M&M Reality.

Apartmány i chalupy

Ceny horských rekreačních nemovitostí podle něho letos pokračovaly v trendu předešlých let. Směrem vzhůru je tlačí silná poptávka ze strany movité klientely, tedy cílové skupiny, která není limitována například přísnějšími podmínkami ohledně poskytování hypotečních úvěrů platných od loňského podzimu. Nejrychleji rostou ceny moderních apartmánů s blízkou dostupností sjezdovek. Jsou totiž komfortní jak pro kupující, tak následně i pro zájemce o krátkodobé pronájmy. To z nemovitostí dělá i zajímavou investiční příležitost. „V blízkosti velkých skiareálů se dnes cena za noc v pěkném apartmánu běžně pohybuje okolo tisíce korun za lůžko a noc, i když lze samozřejmě sehnat levnější i dražší ubytování,“ popisuje Jan Bareš. Vedle apartmánů jdou podle něj napříč českými horami na odbyt i klasické roubené chalupy nabízející osobité kouzlo. I ty je možné využít ke komerčním účelům.

Rostoucí ceny rekreačních objektů na horách lákají další investory. Například luxusní rezidenční komplex s hotelovými službami Aldrov Apartments & Resort, za jehož realizací stojí developerská společnost Crescon, vyroste v lokalitě krkonošské obce Vítkovice. Nový projekt s dvanácti horskými chatami, který již získal pravomocné územní rozhodnutí, nabídne 139 apartmánů určených k rekreačnímu bydlení i na investici. Jeho výstavbu plánuje developer zahájit v příštím roce a dokončit v roce 2021. „Je inspirovaný alpskými středisky Rakouska, Německa nebo Švýcarska. Díky komplexním hotelovým službám a zajišťovanému pronájmu představují zajímavou investiční příležitost,“ konstatoval Jan Jerie, ředitel Cresconu. Součástí resortu bude také stylová krkonošská hospoda a restaurace s vinným barem. Majitelé apartmánů a hosté budou moci využít i dětské hřiště, lezeckou stěnu, venkovní cvičiště jógy, půjčovnu zimního vybavení i horských kol včetně elektrokol. Právě rozšířená nabídka služeb a aktivit přitahuje do hor nové investory.

Jak rostou ceny Vývoj tržních cen bytů, domů a pozemků

Zdroj : HB Index

MM25_AI

Pozn .: Hodnota indexu 100 byla zvolena podle skutečných cen nemovitostí k 1. lednu 2010 Nejrychleji rostou ceny moderních apartmánů s blízkou dostupností sjezdovek. Jsou totiž komfortní jak pro kupující, tak následně i pro zájemce o krátkodobé pronájmy. To z nemovitostí dělá i zajímavou investiční příležitost.

  • Našli jste v článku chybu?