Menu Zavřít

Nenechte si ujít dotaci

23. 7. 2008
Autor: Euro.cz

Podnikatelé získali možnost spolufinancování projektů na ochranu životního prostředí

Poměrně často nás média informují o dopadech znečištění životního prostředí, největších znečišťovatelích v regionech a o tlaku a akcích ekologických aktivistů v této oblasti. Odstranění znečištění životního prostředí na našem území je prioritou nejen pro stát, kraje či obce, ale i pro podnikatele. Pokud chtějí provozovat své závody bez případných pokut za porušování předpisů v oblasti životního prostředí, musejí iniciovat nezbytné kroky a investovat značné částky, aby splnili přísné limity stanovené Evropskou unií, Českou republikou, potažmo jejími jednotlivými kraji, nebo vyplývající z dalších mezinárodních závazků.

Nová možnost

Se zahájením čerpání peněz ze strukturálních fondů EU se otevřela nová možnost spolufinancování projektů zaměřených rovněž na ochranu životního prostředí. EU tím poskytuje finanční prostředky na spolufinancování projektů prováděných nejen veřejnými subjekty, ale i firmami. Hlavním zdrojem podpory pro životní prostředí se tím stává operační program Životní prostředí, v jehož rámci mohou firmy bez ohledu na velikost a lokalitu svého provozu (s výjimkou provozů na území Prahy) žádat peníze na různé projekty v oblasti ochrany vod, ovzduší, odpadového hospodářství či odstraňování starých ekologických zátěží. Tento operační program se proto stává zajímavým zdrojem finančních prostředků pro podnikatele, kteří v následujících letech chtějí investovat do snížení environmentálních zátěží svých provozů. Výše podpory se pro ně pohybuje mezi 36 až 60 procenty z uznatelných nákladů, což může hrát významnou roli zejména u investic v řádech několika milionů korun.
Na jaké aktivity lze danou podporu čerpat?

MM25_AI

Znečištění vod a ovzduší

V oblasti snížení znečištění se podporují technická opatření u současných zdrojů odpadních vod z výroby, vedoucí k poklesu obsahu nebo úplné eliminaci vypouštění zvlášť nebezpečných látek do povrchových vod, popřípadě do veřejné kanalizace. Podporována je například výstavba zařízení k čištění nebo ke zneškodňování průmyslových odpadních vod s obsahem konkrétní, zvlášť nebezpečné látky.
V oblasti zlepšování kvality ovzduší se podporují projekty, jako jsou rekonstrukce a výstavba kotelen, snížení tepelných ztrát v rozvodech tepla či rekonstrukce výměníkových stanic včetně případného zateplení budov a investice do rozšiřování rozvodů centrálního zásobování teplem kvůli připojení nových zákazníků.
Další významnou skupinu podporovaných projektů tvoří ty, které jsou zaměřené na snížení emisí oxidů dusíku, amoniaku, těkavých organických látek či prachových částic do ovzduší. Mezi projekty, které mohou získat podporu, patří například rekonstrukce spalovacích průmyslových zdrojů, instalace dodatečných zařízení pro záchyt emisí a prachových částic v průmyslových procesech.

Odpady a staré ekologické zátěže.

V oblasti zkvalitnění nakládání s odpady patří mezi podporované činnosti investice do zařízení na jejich úpravu nebo využívání, zejména na třídění, úpravu a recyklaci, či do systémů odděleného sběru, skladování a manipulace s nimi.
Poslední je oblast odstraňování starých ekologických zátěží, a to sanace kontaminovaných lokalit či provádění průzkumných prací, zpracování analýz rizik konkrétních oblastí obsahujících více než jedno kontaminované místo. Podpora je dostupná pouze pro podnikatele, který není původcem kontaminace.
Pokud jste podnikatelským subjektem a uvažujete o projektech v uvedených oblastech, získejte před jejich uskutečněním co nejvíce informací o možnostech získání dotace. První výzvy pro příjímání žádostí budou vyhlašovány během letošního podzimu. Na přípravu případné projektové dokumentace k žádosti o dotaci je proto právě nejvyšší čas.

  • Našli jste v článku chybu?