Menu Zavřít

Není jen Roteiro

23. 7. 2004
Autor: Euro.cz

Jak vypadají nejpřesnější míče historie

Od úvodního hvizdu evropského fotbalového šampionátu v Portugalsku se nejvíce mluvilo kupodivu o míči - Roteiro, smrtící zbraň útočníků a noční můra gólmanů. Jenže již v únoru vyběhli hráči pražské Sparty v prvním osmifinálovém zápase Ligy mistrů proti AC Milán s jiným projektilem. Nike Total 90 Aerow, nejpřesnější míč historie. Proč tolik rozruchu kolem něčeho, co má tvar, rozměry a hmotnost dané pravidly již od roku 1872?

Pravidla fotbalu, která vydala Anglická fotbalová asociace v roce 1863 (osm let poté, co Charles Goodyear vyrobil první fotbalový míč z vulkanizovaného kaučuku), sice o míči ještě nemluví, už v jejich revidované verzi o devět let později je ale stanoven tvar a rozměry: koule o průměru 68,6 až 71,1 centimetrů. Platí dodnes, jedinou „kosmetickou“ změnou prošla úprava hmotnosti: v roce 1937 byla stanovena na 397,6 až 454,4 gramu.

Přesto nejnovější míče dokážou zaskočit i profesionální hráče. „Když jsme s aerowem hráli poprvé, koukali jsme jako spadlí z višně. Je jako z mechu, zvrchu hodně pěnový,“ popisuje první kontakt s novinkou od Nike útočník pražské Sparty Jan Rezek. Technologie výroby, používané materiály, vnější design – tam omezení neplatí.

„Potřebuji mít jistotu, že míč poletí přesně tam, kam chci. Nový míč Roteiro skvěle reaguje na mé nohy, přesnost mých rohů, centrů a samozřejmě volných přímých kopů se s ním zvýšila. Něco takového ještě nikdo neviděl. Je to míč, se kterým bude radost hrát,“ říkal v propagačních materiálech Adidasu David Beckham před fotbalovým Eurem. Jeho dvojitá portugalská penalta sice Adidas potěšit nemohla, ale jeho výrok popisuje jeden z motivů vývoje míčů: aby padalo více gólů.

Kromě technologie Power Balance, která roteiru zaručuje stálé dynamické vlastnosti, optimální vyváženost a maximální odrazovou energii nezávisle na původním směru letu, obalil Adidas svůj míč i do legendy. Nazval ho podle lodního deníku mořeplavce Vaska da Gamy, základní kovová barva představuje nebe, modrá odlesk moře a stříbrné linie značí souřadnicový systém používaný a rozvinutý Portugalci. Nic ale není samoúčelné.

„Šedivá je hůř vidět, roteiro vypadá menší, létá rychleji a víc plave,“ potvrzuje brankář 1. FC Brno Michal Václavík. „Z mého pohledu má roteiro oproti aerow lepší svršek, aerow při chytání víc klouže,“ doplňuje ho reprezentační brankář Jaromír Blažek. „Roteiro se lépe chytá při střelách zblízka, protože nestihne plavat a drží směr.“ Jenže problémy mají i hráči v poli. „Roteiro hodně odskakuje od nohy, když máte kopačky s jiným povrchem než z kůže, zůstává pod nohou a hůř se ovládá,“ míní Jan Rezek.

U Nike dali míči jméno „Letící šíp“ a osadili jej technologií Nike Geo: díky ní se tlak rozkládá rovnoměrně na celý míč, takže si zachovává naprosto kulatý tvar. Během dvouletého vývoje Nike testovala míč i v aerodynamickém tunelu Institutu letectví a kosmonautiky washingtonské univerzity. „Při jeho vývoji jsme využili také poznatků z konstrukce golfových míčků,“ dodává marketingový ředitel Nike v Česku David Císař.

bitcoin_skoleni

Rovněž aerow se odlišuje od svých předchůdců výrazným designem. „Když míč vypálíte s rotací, tři barevné pruhy až hypnotizují,“ říká Jan Rezek. „Když ho dobře trefíte, letí skvěle za každého počasí.“ Fotbalisté nové technologie úplně nepřeceňují, jde prý jen o zvyk. Přesto například Jaromír Blažek netají respekt: „Nové míče nejsou zase tak dramatickou změnou. I když oba míče bych nejraději zavřel.“

(Následující schéma naleznete v tištěné verzi magazínu E8.) Tajemství „letícího šípu“ Total 90 Aerow

  • Vysoce odolný polyuretan Teijin 1,2 mm (mikroskopické drážky vyleptané do pláště stabilizují míč v letu a zvyšují jeho přesnost)
  • Stlačený polyetylen (2 mm)
  • Vrstva stlačené pěny Zote (při kopu do míče způsobuje takzvaný trampolínový efekt - míč se odrazí od nohy rychleji)
  • Pevná polyesterová tkanina (napomáhá udržet tvar míče, zvyšuje jeho životnost)
  • Šestikřídlá duše z vulkanizovaného latexového kaučuku (zajišťuje rovnoměrné nafukování)
  • Našli jste v článku chybu?