Téměř každý, koho se zeptáte na portugalská vína, vypálí od boku jedno slovo - portské. To samozřejmě platí a „vinho do Porto“ je od poloviny 17. století fenoménem země. Vždyť je také pěstuje a školí na čtyřicet tisíc vinařů.
Před dobou portského a během ní se však rozvíjela i vína stolní, a to velmi vehementně. Ve století devatenáctém došlo k rozmachu oboru, který z Portugalska udělal bezprecedentní příklad „vědeckého“ přístupu k vinohradnictví a vinařství. Byl předepsán pevný řád, došlo k přísné a přesné rajonizaci, popsány byly také analytické metody hodnocení vína stejně jako technologie sklepního hospodářství. To vše s důkladností dosud nebývalou. Vína byla dělena na konzumní a exportní, každá oblast produkce přesně popsána. Tento utěšený stav však netrval dlouho. Vlastně trval a mnohde trvá dodnes. Jako by usnuli na vavřínech úspěchu, nechali se Portugalci dohnat a předehnat ostatní Evropou. Od šedesátých let minulého století se však i zde začínají prosazovat nové trendy, zejména díky mladé generaci vinařských odborníků. Kvůli tomu, hlavně však pro obrovský odrůdový potenciál, se o Portugalsku říká, že je „zemí pěti set odrůd“. Tamní vinaři proto mají nejlepší předpoklady nabídnout moderně zpracovaná vína s ojedinělými vlastnostmi.
Tento fakt velice brzy pochopili ve společnosti Banimpex a v nabídce portugalských vín nového stylu se trochu porozhlédli. Výsledkem je sortiment jedenácti interesantních vín ze čtyř oblastí, která potvrzují naznačený vývoj a ukazují, že Portugalsko je vinařskou zemí se slibnou perspektivou.
Muralhas de Monção Vinho Verde 2004 Sub-Região de Monção je jedním z těch kouzlených, lehkých a mimořádně svěžích vín. Bledězlatá barva a bryskní jiskra jsou průvodními znaky jednoho z nejpříjemnějších vinho verde, která můžeme okusit. Nos atakuje kytka plná akordů světlých peckovin, rozkošatělá o prvky hroznu a minerální aspekty. Chuť předkládá vybalancovaný soubor elementů, mezi nimiž vedou o délku tóny světlého ovoce, oživené o kovově břeskné minerální variety a příjemnou kyselinku v dlouhém, lehýnce perlivém doběhu. V letním čase jistě jeden z nejpříjemnějších průvodců horkých podvečerů.
Monte Velho Vinho Regional Alentejano Tinto 2003 kupáž čtyř autochtonních odrůd – Periguita, Trincadeira, Bastardo a Moreto – nabídne mimořádně hlubokou barvu rubínu, výsostnou čirost a rozpustilé jiskření. Širokoplecí buket nastoupí variacemi tmavých bobulovin a peckového ovoce, nabídne něco hroznovitosti, v závěru se potom rozkošatí o tóny noblesního dřeva. Chuť otevírají svěží fanfáry ovocitosti, rozevřou ji lehká vanilková „přiznávání“ a v závěru dohrává akordy patrných sice, ovšem zdaleka ne panovačných taninů. Lehké, nepříliš tělnaté víno, o to však příjemnější a schopné jak pro delší pití, tak jako komplement k široké škále pokrmů.