Menu Zavřít

Není rovnosti mezi telefony

13. 6. 2002
Autor: Euro.cz

Příští rok mají být ve Zlatých stránkách i čísla mobilů

Jednotné telefonní seznamy, které by vedle pevných telefonních stanic obsahovaly i čísla mobilních telefonů, by pro všechny kraje měly být k dispozici příští rok. Český telekomunikační úřad loni v listopadu schválil „formu a územní rozsah pro vydávání jednotného telefonního seznamu v podmínkách univerzální služby společnosti Český Telecom“. Jak potvrdil tiskový mluvčí Českého Telecomu Vladan Crha, v současné době se rozbíhají konkrétní jednání s provozovateli mobilních sítí GSM – Eurotelem, RadioMobilem a Českým Mobilem o technických a finančních podmínkách přípravy dat. Dušan Macháček, ředitel pro public relations americké společnosti Mediatel, která ve spolupráci s Českým Telecomem vydává Zlaté stránky, tvrdí, že pokud bude mít Mediatel potřebné údaje k dispozici do konce října, budou koncem prosince vydány jednotné seznamy pro první dva kraje – Plzeňský a Karlovarský. Další kraje by následovaly během příštího roku.

Kompatibilita.

Jednotné telefonní seznamy budou mít stejnou podobu a dělení jako dosavadní seznamy, ale budou ve žluté i bílé části rozšířeny o mobilní čísla fyzických a právnických osob. Macháček uvádí, že ze strany Mediatelu žádné komplikace nehrozí a odvolává se na zkušenosti z více než desetileté spolupráce s Českým Telecomem: „Jakmile bude vše připraveno, jsme schopni jednotné regionální seznamy rychle vydat. Samozřejmě při splnění zákonných podmínek pro uvolňování dat a při vytvoření technických předpokladů. Na to bych kladl důraz. Jedná se o enormní počet číselných i slovních údajů s nároky na absolutní přesnost.“ To, co Macháček nazývá technickými podmínkami, je kompatibilita databází mobilních operátorů s databázemi Českého Telecomu a Mediatelu, které umožňují transformaci informací o účastnících telefonní sítě do tištěné podoby nebo do elektronických médií. Paegas učinil před časem pokus vydat ve spolupráci se společností Edit telefonní seznam mobilů, ale narazil na problém, že systém řadil účastníky striktně abecedně á la „ Ing., Ivan, Ivanov“, ačkoliv šlo o rozdílné kategorie údajů.

Pro každého jeden.

Macháček si netroufá odhadnout, o kolik by se současné seznamy rozrostly. Určitě o dost, uvážíme-li, že v některých rodinách mají několik mobilů, a co když všichni majitelé budou chtít být uvedeni v telefonním seznamu? Každý účastník má podle rozhodnutí Českého telekomunikačního úřadu právo na bezplatné zveřejnění jednoho mobilního telefonního čísla, za případná další čísla bude třeba platit. Tři mobilní operátoři v České republice vykazují dohromady sedm a půl milionu účastníků, což je asi dvojnásobek počtu pevných telefonních linek. Vedle rozsahu se zvýší i počet distribuovaných seznamů. Bezplatně je dostanou nejen majitelé pevných linek, ale i účastníci, jejichž mobilní kontakty budou v seznamu zveřejněny. Kdo má oba typy telefonů, obdrží seznam jenom jeden.

Bez karet.

Chystaná informační smršť má ale i závažné háčky. Mobilní operátoři mají například podle majitelů identifikovány pouze ty telefony, při jejichž koupi byla podepsána smlouva. To se ale netýká přístrojů na karty, jejichž prodej roste podstatně rychleji než mobilů „s paušálem“. Operátoři z obchodních důvodů tají přesná čísla. Tiskový mluvčí RadioMobilu Jiří Hájek pouze prohlásil, že jde „o výrazně víc než polovinu“. Podobné poměry jsou určitě i v Eurotelu a T-Mobilu. Zařazení těchto čísel do seznamu by vyžadovalo výslovnou žádost majitele. Potíže jsou i se služebními mobily, jejichž počet jde u velkých firem do tisíců, přičemž operátor je má vedeny na jednu kontaktní osobu. Přitom hledisko rychlé dostupnosti je u služebních telefonních kontaktů většinou důležitější než v soukromém styku.

MM25_AI

Čtvrtina.

Všichni tři mobilní operátoři mají už dnes informační linky, na nichž lze získat telefonní číslo účastníka sítě, když k tomu dal souhlas. Igor Přerovský z Českého Mobilu třeba tvrdí, že Oskar má takto podchyceno čtyřicet až padesát procent účastníků. Macháček, jehož firma má zkušenosti z vydávání Zlatých stránek v řadě zemí, uvádí nižší číslo. V zahraničí je podle něj v jednotných telefonních seznamech uvedena pětina až čtvrtina mobilních telefonních čísel. Rozdíl mezi těmito údaji může být způsoben právě podílem služebních telefonních čísel, která jsou obecně hůře dostupná než soukromá. Většinu klientů Českého Mobilu totiž tvoří individuální účastníci.

Do houfu.

V současné době je v České republice praxe taková, že podnikatel, který chce mít ve Zlatých stránkách uvedeno mobilní telefonní číslo, si musí připlatit. Po zavedení jednotného telefonního seznamu se to otočí. Platit bude podle rozhodnutí telekomunikačního úřadu ten, kdo se zveřejněním čísla nebude souhlasit. Tak jako je to nyní u pevných telefonních stanic. Je otázkou, zda se tím zvrátí praxe, kdy mobilní telefon je alespoň jakous takous možností vybírat si komunikační partnery podle vlastního uvážení. Zatímco v dřevních dobách bylo telefonní číslo ochotně sdělováno a inzerováno jako atribut záviděníhodného společenského statusu, mobily byly v počátcích své existence užitečným prostředkem operativní komunikace uzavřeného okruhu lidí. Něco na způsob zvláštní telefonní sítě pro předlistopadovou elitu. Kdo znal „zetku“ dovolal se rovnou k soudruhovi. Elitní období však mají mobily dávno za sebou, a jsou důležitým prvkem demokratizace v přístupu k informacím. Tlak na širší dostupnost jejich čísel asi neustojí. Tím spíše, že ústup pevných telefonních stanic je zřejmý a patrně i neodvratný. Jednotný telefonní seznam je důležitý krok v tomto směru, ale žádný průlom to nebude.

  • Našli jste v článku chybu?