Menu Zavřít

Není STB jako STB

15. 6. 2006
Autor: Euro.cz

Český Telecom spustí v září televizní vysílání ve vlastní síti

Virtuální videopůjčovnu filmů či seriálů, několik desítek televizních programů, on-line hraní her, nakupování přes televizní obrazovku či interaktivní sledování zpráv. To vše by během pár měsíců měla nabídnout nová forma televizního vysílání přes internet. Menší projekty televizního vysílání přes vysokorychlostní internetovou přípojku fungují v Česku již několik měsíců, od konce prázdnin však televizní signál do rozvodů pevných linek pustí největší telekomunikační firma v zemi Český Telecom (ČTc). A není sám. Během září chce ostrý provoz své internetové televize rozběhnout společnost T-Systems PragoNet.

Po telefonním drátu.

Internetová televize (IPTV) je vlastně moderní formou distribuce digitálního televizní vysílání přes vysokorychlostní internetovou přípojku, například ADSL. Pevná telefonní linka tedy supluje přípojku kabelové televize, které se služby IPTV podobají ze všeho nejvíce. Kromě kvalitního příjmu několika desítek televizních kanálů však internetová TV nabídne i další služby založené na rychlých datových přenosech a speciálním přijímači, set top boxu (STB), který se zapojí mezi telefonní zásuvku a televizi. STB, které bude svým zákazníkům půjčovat Český Telecom, kromě sledování IPTV umožní přijímat signál pozemního digitálního vysílání (DVB-T). „Doposud lidé jen pasivně pozorovali televizní vysílání a poté se přesunuli k počítači, kde si přečetli zprávy nebo poslali několik e-mailů. IPTV spojuje funkcionalitu těchto dvou zařízení dohromady. Nabízí možnost interaktivního sledování zpráv v daleko modernější a atraktivnější formě, než je dnešní teletext, umožňuje komunikaci s dalšími uživateli této služby, podobně jako například chat na internetu včetně sdílení fotografií nebo nakupovaní přes televizní obrazovku zmáčknutím několika tlačítek na ovladači,“ říká Michal Žilka, výkonný ředitel Českého Telecomu pro služby obsahu a business development. Jak dodává, set top box by měl být centrem rodinné zábavy a zdrojem informací. Operátor službu internetové televize převzal od španělské společnosti Telefónica, majoritního vlastníka Telecomu. Telefónica má s IPTV poměrně bohaté zkušenosti, od ledna předloňského roku, kdy službu pod názvem Imagenio uvedla, nalákala již téměř 300 tisíc klientů. V nabídce je 45 televizních kanálů, patnáct rozhlasových stanic a zápasy španělské fotbalové ligy, které jsou šířeny jen na placených televizních kanálech.

Virtuální půjčovna.

Součástí nabídky IPTV od Telefóniky je služba Video on Demand (VoD), video na požádání, tedy jakási virtuální videopůjčovna. Ta by se měla stát jednou z hlavních výhod internetové televize Českého Telecomu. Na obrazovce televize si zákazník vybere film, seriál, dokument či záznam koncertu, který si prostřednictvím set top boxu „vypůjčí“. Při tvorbě nabídky půjčovny hodlá Telecom vycházet ze služby StarZone.cz, která již dva roky nabízí něco podobného, ale pouze na počítači. „Dnes máme v portfoliu více než dvě stovky filmů, přičemž ukončujeme jednání s dalšími dodavateli. Pro rozšíření obsahu hodláme také využít kontrakty naší mateřské společnosti s nadnárodními distribučními firmami, byť je český divák poměrně specifický, například má rád filmy dabované,“ vysvětluje Žilka.

Kabelové ceny.

O cenové struktuře internetové televize Telecom prozatím mluvit nechce. „Finální ceny nebyly doposud stanoveny, je však možné říci, že hladina - cenová i kvalitativní - je nastavena placenými kabelovými a satelitními televizemi. Cena za vypůjčení filmu bude muset odpovídat intencím v klasických kamenných videopůjčovnách,“ řekl Žilka týdeníku EURO. Investici, kterou ČTc do vývoje a implementace IPTV vložil, prý není možné odhadnout. „Ani interně tyto náklady neoddělujeme a nevyčíslujeme. Investice je do IPTV je totiž součástí stopadesátimilionové sumy, kterou jsme vložili do rozšíření a zkvalitnění naší sítě,“ naznačuje. Španělé platí za nejrozšířenější balíček služeb Telefóniky, který obsahuje IPTV, připojení k internetu o rychlosti jeden megabit za vteřinu a neomezené volání na pevnou linku po celé zemi, 52 eur bez DPH. Na dalších třináct eur vyjde paušál, měsíční pronájem telefonní linky, a 6,5 eura stojí pronájem set top boxu.

Od září naplno.

Český Telecom, který se pravděpodobně ještě před spuštěním plnohodnotné IP televize přejmenuje na Telefónica O2 Czech Republic, v současnosti testuje IPTV na zhruba dvou stovkách svých zaměstnanců. Komerční uvedení služby na trh plánuje na konec prázdnin. „V první vlně počítáme s tím, že služba bude dostupná v Praze a krajských městech. Vzhledem k požadavkům na rychlostní požadavky internetové přípojky však není možné ihned pokrýt všechny telefonní linky najednou,“ říká Žilka s tím, že pevné linky všech zájemců o IPTV budou před spuštěním služby důkladně přeměřeny. „Televizní signál je daleko citlivější na kvalitu linky a přenosu než například širokopásmový internet,“ dodává Žilka. Zatímco naprostá většina současných ADSL internetových přípojek běží na maximální rychlosti 512 kilobitů za vteřinu, pro kvalitní příjem IPTV je třeba rychlost přenosu dat alespoň 2,4 megabitu.
Do budoucna prý Telecom počítá s rozšiřováním pokrytí internetové televize do dalších měst a také s novými službami, které set top boxy umožní. „Jedna z variant je možnost přístupu na internet přes televizní obrazovku a speciální klávesnici. Přidaná hodnota je také v možnosti reakce diváka, ve zpětné vazbě,“ soudí Žilka. Konkurence ze strany digitálního terestrického vysílání DVB-T (ČTc je jedním ze tří provozovatelů multiplexů, digitálních pozemních sítí, v České republice) se Žilka neobává. „Kanibalizace v tomto směru nehrozí, naopak soudím, že se obě služby vzájemně doplňují. Je třeba si uvědomit, že každá kvalitnější a vybavenější služba, což IPTV proti DVB-T je, není zadarmo,“ tvrdí.

bitcoin_skoleni

Vlákno do domu.

Svou vlastní internetovou televizi pod názvem viaTV začala v polovině června testovat společnost T-Systems PragoNet, dceřiná firma německého Deutsche Telekomu. Pro šíření signálu hodlá využívat síť optických vláken, které na základě spolupráce s několika developery, zejména se společností Central Group, rozvádí do nově stavěných bytových domů. Majitelům bytů kromě internetového připojení s rychlostí až 100 megabitů za vteřinu hodlá PragoNet nabízet obdobnou službu jako klasické kabelové televize, avšak za nižší ceny. „Testovací provoz by měl být ukončen po prázdninách, na konec září počítáme s plným spuštěním IP televize. Z hlediska poměru cena/výkon bude naše vysílání nejlepší na českém trhu,“ řekl týdeníku EURO projektový manažer viaTV Tomáš Bělohoubek. Na konci letošního roku by mohlo IPTV od PragoNetu využívat několik stovek lidí. „S rozvojem celého trhu a poklesem cen koncových zařízení věříme ve vyšší řády. Společně s prodejem přes velkoobchodní partnery bychom se mohli dostat k jednotkám tisíc uživatelů, zejména na území Prahy,“ dodává Bělohoubek.

Digitální TV na několik způsobů Zatímco ještě před patnácti lety mohli obyvatelé tehdejšího Československa sledovat pouhé dva programy veřejnoprávní televize, dnes se na nás valí nabídka desítek kanálů šířených několika technologickými způsoby – analogovou formou a v současnosti stále více moderním digitálním způsobem. Kromě internetové televize (IPTV – Internet Protocol TeleVision) přes telefonní linku je možné přijímat digitální televizní signál například z družice, pomocí satelitní paraboly (systém DVB-S). Také někteří provozovatelé českých kabelových televizí již začali testovat TV vysílání ve svých rozvodech vedle „klasického“ analogového signálu i digitálně (technologie DVB-C). Moderním způsobem, prostřednictvím speciálních dekódovacích zařízení, označovaných jako set top boxy (STB), bude během čtyř či pěti let šířen i pozemní televizní signál po celé České republice (systém DVB-T). Digitální televizní vysílání v bezdrátových telekomunikačních sítích testují rovněž mobilní operátoři, kteří hodlají nabídnout příjem programů pomocí speciálních mobilních telefonů (systém DVB-H).

  • Našli jste v článku chybu?