Menu Zavřít

NENÍ TO TAK ZLÉ

10. 8. 2001
Autor: Euro.cz

A m e r i c k é     l i c e n c e

Spojené státy americké nemění ani vývozní politiku, ani vývozní praxi vůči České republice. Tak zní odpověď amerického velvyslanectví v Praze na dotaz, proč ČR není na seznamu zemí, do nichž mohou americké firmy bez vývozních licencí dodávat počítačový software na šifrování finančních informací.

Okruh potenciálních zájemců o tento americký produkt je velice úzký a patří do něj v podstatě jen banky či finanční ústavy. Vývoz této techniky do ČR si Spojené státy hlídaly formou udělování vývozních licencí vždycky a na této praxi se nic nemění. Nicméně něco se přece jen změnilo: během letošního léta Washington vytvořil seznam států, které si už USA hlídat nebudou a do nichž mohou šifrovávací software američtí výrobci dodávat bez licence. Česká republika v něm není.

FIN25

České úřady o přípravě seznamu nevěděly. Ministerstvo průmyslu a obchodu, do jehož kompetence patří licenční záležitosti, prohlašuje, že Česká republika je zapojena do všech mezinárodních režimů, v nichž se sleduje oběh a použití (nebo hrozba zneužití) všech položek dvojího užití. A že v naší zemi platí zákony i příslušné vyhlášky, které se aplikace tohoto typu zboží týkají. Ministerstvo dodává, že těchto mezinárodních režimů se účastní samozřejmě také Spojené státy, které však české orgány na chystaný seznam neupozornily.

Zcela bez informací je také Národní bezpečnostní úřad, který se obrátil na českou ambasádu ve Washingtonu, aby zjistila, v čem je podstata problému. Americké velvyslanectví v Praze popírá diskriminaci ČR, když zdůrazňuje, že se čeští dovozci nemusejí obávat, že by snad americký software nemohli nakoupit. V jejich případě prý americké firmy dodávající tuto vysoce specializovanou technologii vývozní licenci běžně získávají. Tím spíše, že samy mají o prodej značný zájem. Navíc americké velvyslanectví už Washington požádalo o revizi postoje vůči ČR. Na výsledek se čeká.

  • Našli jste v článku chybu?