Menu Zavřít

Není to žádná duchařina

10. 8. 2006
Autor: Euro.cz

Architektura

FIN25

Když před lety nová budova Guggenheimova muzea od Franka Gehryho téměř přes noc změnila severošpanělské Bilbao z pozapomenutého průmyslového města, kterému se návštěvníci obloukem vyhýbali, v prvořadou turistickou destinaci, začalo se hovořit o tzv. Bilbao efektu. Spektakulární moderní stavba od některého slavného architekta začala být vydávána za řešení bezmála všech problémů, s nimiž se města, jež hledají svou novou tvář, potýkají.
Gehryho úspěch se sice nikomu nepodařilo zopakovat, víra v Bilbao efekt však žije dál. Nejnověji se o něco podobného pokouší francouzské městečko Firminy, ležící šedesát kilometrů jihozápadně od Lyonu. Turisty chce nalákat na novou koncertní síň od nikoho menšího než od Le Corbusiera.
Ne že by ve Firmini vyvolávali duchy – Le Corbusier zemřel v srpnu 1965 –, ale rozhodli se ve spolupráci s jedním z mistrových žáků, dnes třiasedmdesátiletým Josém Oubreriem, dokončit jeden z jeho pozapomenutých projektů. Le Corbusier ve městě v 50. a 60. letech realizoval několik menších staveb – bytový dům a kulturní centrum –, korunou všeho měl být ale až katolický kostel sv. Petra. Lyonský biskup se však tehdy postavil proti.
Šest let po Le Corbusierově smrti se se stavbou sice přece jen začalo, po čase však musela být kvůli nedostatku financí zastavena. Z plánovaného kostela tak zůstalo jen torzo připomínající betonový bunkr. Před pár lety se radnice rozhodla stavbu dokončit. Protože však město podle francouzských zákonů nemůže financovat stavbu svatostánku, nový „kostel“ bude využíván ke koncertům a divadelním představením.
Otázka Le Corbusierova autorství je tudíž poněkud sporná. Nejenže nikdy nezpracoval finální projekt, ale stavba, která je nyní krátce před dokončením, musela být přizpůsobena nové funkci. Podle architektonického kritika New York Times si ale José Oubrerie s nutnými změnami poradil velice dobře: „Je to kreativní dialog mezi dvěma partnery a dar studenta svému mistrovi.“
Zda to však bude stačit na přilákání turistů, je druhá věc. I když nový „kostel“ vypadá skvěle, Bilbao efekt se nejspíš nepodaří zopakovat. Už proto, že k Le Corbusierovu klášteru La Tourette to mají turisté z Lyonu pořád o pár desítek kilometrů blíž.

  • Našli jste v článku chybu?