Menu Zavřít

Nenulová nula

12. 9. 2003
Autor: Euro.cz

ČSOB podporuje dohodu, ale chce se soudit dál

Oťukávání skončilo a ministerstvo financí zkřížilo naostro meče s Nomurou v arbitrážním řízení. Po výměně žalob, memorand a dalších dokumentů došlo na jednání o mimosoudním vyrovnání. Žádná ze stran sice není pochopitelně ochotna zveřejnit cokoli z jejich průběhu, dobře informované zdroje však potvrzují, že naděje na smír je vysoká, bude to však nejspíše něco stát. Takzvaná nulová varianta, o níž jednal před dvěma lety tehdejší ministr financí Jiří Rusnok, dnes již patrně nepřipadá v úvahu. Čas se posunul a změnili se lidé, kteří rozhodují, a to na obou stranách. Jak stát, tak Nomura navíc již vynaložily značné prostředky na právní služby a především otázka krachu IPB a její případné diskriminace je předmětem šetření Evropské komise.

Výlet do Tokia.

V tomto týdnu by mělo podle českého vyjednavače, náměstka ministra financí Ladislava Zelinky dojít k dalším jednáním a ministr financí Bohuslav Sobotka by měl potom odletět do Tokia na setkání s nejvyšším vedením japonské investiční banky. Dohoda, kterou poveze s sebou, by měla stanovit principy mimosoudního vyrovnání a na základě jejího odsouhlasení má být jmenován prostředník, který by měl určit výši odškodného. O tom, ve prospěch jaké strany bude odškodné vypláceno, nechce Zelinka spekulovat. Zdá se však, že platit bude český daňový poplatník.

bitcoin_skoleni

Bruselská komplikace

Nicméně Nomura takřka určitě nedostane čtyřicet miliard za zmaření své investice, jak se dožaduje, a ani ČR nezíská 263 miliard korun za škody, které měla naopak státu způsobit Nomura svým chováním v IPB. Základem dohody má být nejspíše původní nulová varianta, kdy se česká strana vzdá svých požadavků, zejména ve sporu v kauze České pivo. Zde jde především o spor vedený u Městského soudu v Praze. Žalobcem je ČSOB a žalovanou stranou Nomura a další společnosti z její skupiny. Žalobce se domáhá uhrazení škody ve výši 24 miliard korun navýšených o úroky, které naběhly od doby, kdy celá transakce s prodejem Plzeňského Prazdroje a Radegastu proběhla. Nomura za to nebude pokračovat ve sporech, kde se domáhá odškodnění za diskriminaci své investice. Zde je například veden spor rovněž u Městského soudu, kdy Nomura žaluje ČSOB a její mateřskou KBC z porušení pravidel hospodářské soutěže. To je zase citlivá otázka pro ministerstvo financí a ČSOB, protože v této věci probíhá šetření Evropské komise (EK). V rámci takzvané interim procedury se posuzuje státní pomoc bankám z hlediska pravidel EU a právě v případě krachu IPB a jejím následném prodeji ČSOB existují největší rizika, že by EK mohla dělat potíže. Verdikt českého soudu, v němž by bylo konstatováno porušení pravidel soutěže, by byl v tomto směru nebezpečný, protože jednou ze zásad pro povolení státní pomoci v EU je, že nesmí dojít k narušení hospodářské soutěže.
Právě průběh bruselských jednání o státní pomoci do značné míry ovlivňuje i možnosti urovnání sporu s Nomurou. Japonská banka se snaží přesvědčit komisi, že česká vláda postupovala v rozporu s pravidly EU. Kdyby takový názor nakonec převážil, nesmírně by to posílilo její právní pozici v arbitráži. Evropská komise se musí rozhodnout do konce května příštího roku. První stání u arbitráže má přitom proběhnout na přelomu letošního a příštího roku. Výrok arbitrů lze potom čekat zhruba do šesti měsíců. Tato časová posloupnost je pro českou stranu poměrně nevýhodná, a proto se patrně snaží dospět k dohodě co nejdříve.
Jenže celá věc má svůj rub. Pokud by ministerstvo financí souhlasilo s odškodněním Nomury za diskriminaci, může dojít k opačnému efektu, kdy Evropská komise odmítne schválit státní pomoc pro ČSOB z toho důvodu, že při jejím poskytnutí došlo k diskriminaci jiného účastníka soutěže. Vznikla by tak otázka, zda by ČSOB nemusela část státní pomoci vracet.

Ano, ale.

Možná i proto vydala ČSOB poměrně nejednoznačné stanovisko k jednáním náměstka Zelinky se zástupci Nomury. Člen představenstva ČSOB Jan Lamser prohlásil, že banka podporuje jednání o mimosoudním vyrovnání, ale jedním dechem dodal, že některé soudní spory, které vedou s Nomurou by měly být řešeny odděleně. To je samozřejmě pro Nomuru nepřijatelné, a pokud by ČSOB na tomto stanovisku trvala, k žádné dohodě by dojít nemohlo.
Na komplikace spojené s účastí dalších subjektů upozorňuje i náměstek Zelinka. Hovoří o čtrnácti společnostech, s nimiž je třeba se dohodnout. Ve skutečnosti jde na české straně pouze o ČSOB. Ta totiž kontroluje i další subjekty, které vedou s Nomurou různé spory. Patří sem především společnosti z offshorových struktur po IPB, které stát ponechal Československé obchodní bance. Jde například o Torkmain a Levitan, známé firmy z kauzy České pivo. Na druhé straně stojí hlavně o IP banka, která žaluje ČNB, antimonopolní úřad a ČSOB o částky v řádech desítek miliard korun. Vede rovněž arbitráž ve Vídni se společností JP Morgan o platnost ocenění majetku převáděného z IPB na ČSOB. JP Morgan jako třetí a rozhodující znalec stanovila zápornou cenu pohybující se kolem sedmdesáti miliard korun. IP banka je momentálně pod faktickou kontrolou Nomury. Z toho vyplývá, že Zelinka by se souběžně s Nomurou měl domlouvat i s ČSOB. A tato jednání mohou být stejně obtížná jako s japonskými bankéři. ČSOB by v nejbližší době měla začít uplatňovat své pohledávky vůči České národní bance podle Smlouvy a slibu odškodnění. Stát má touto formou uhradit ČSOB závazky, které IPB neměla v bilanci a které vzešly z četných soudních sporů. Maximální výše těchto požadavků ČSOB na stát činí astronomických 150 miliard korun, reálná vyplacená suma by měla být v desítkách miliard. ČNB bude nyní muset posuzovat, zda se na každý uplatněný požadavek skutečně vztahuje slib odškodnění a zda je v souladu s pravidly o poskytování státní pomoci.

  • Našli jste v článku chybu?