Menu Zavřít

Neobvyklý příznivý jev

31. 7. 2007
Autor: Euro.cz

Díky programu americké vlády je odpovědné chování výhodné pro firmy i ekonomicky

Útoky na Světové obchodní středisko (WTC) 11. září 2001, kterými se manifestoval globální rys současného terorismu, měly zcela praktický dopad i na americký zahraniční obchod, konkrétně na importní procedury. Bylo nutno značně zpřísnit předpisy, aby se zabránilo dovozu komodit, které by mohly být zneužity k teroristickým aktivitám. Cílem tedy bylo zabezpečit integritu přepravovaného zboží, aby bylo od počátku jasné, co je do Spojených států k dovozu deklarováno, a aby bylo zajištěno, že toto (a právě jen toto) je skutečně do Spojených států i dováženo (tedy že do odbavených kontejnerů není podstrčen kontraband). Jinými slovy, záměrem bylo zvýšit bezpečnost dovozu zboží do USA a současně zachovat plynulost mezinárodního obchodu.

Nejdříve USA.

V roce 2003 tedy přišla americká vláda z iniciativy Celní a hraniční stráže (Custom and Border Protection, CBT) s programem Customs-Trade Partnership Against Terrorism (C-TPAT, Protiteroristické partnerství). Z názvu je zřejmé, že program je projektován jako společná aktivita privátního sektoru a státu. Experti si byli vědomi, že zpřísnit dovozní procedury na požadovanou úroveň zákonem by byla asi marná snaha. Celou záležitost tedy založili na dobrovolnosti a na výhodných pobídkách, vyplývajících z účasti na tomto programu. Nejde tedy o řešení problematiky ukládáním povinností všem dovozcům, ale dobrovolným partnerstvím privátních firem, které se zaváží k dodržování vysokých bezpečnostních standardů.

Evropa následuje.

S jistým časovým odstupem k podobným opatřením přikročila i Evropská unie (EURO 29/2007). Bezpečnostní novela Celního kodexu EU a související opatření zavádějí institut Oprávněný hospodářský subjekt (Authorised Economic Operator, AEO). Těmito akreditovanými subjekty se mohou stát výrobci, dopravci, skladovatelé, deklaranti a dovozci, kteří takto vytvoří ucelené obchodní řetězce. Celý koncept je velmi podobný svému americkému předchůdci.

O co tedy jde?

Firmy, které jsou přijaty do programu C-TPAT, musejí splňovat náročné požadavky v oblasti přepravy kontejnerů, které vypracovalo americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti. Vyhovění těmto podmínkám kontroluje a o zařazení uchazeče do programu C-TPAT rozhoduje americká Celní a hraniční stráž. Náročné bezpečnostní procedury se týkají celého procesu odbavení, od expedice výrobků po celou dobu přepravy. Kromě běžného balení každého výrobku je každý karton přebalen další vrstvou, která znemožňuje identifikaci obsahu. K převozu je využíváno pouze prověřených dopravců. Při skladování je zboží vyňato z kontejnerů a uloženo v přísně střežených skladech. Po doručení prochází každá dodávka přísnou kontrolou neporušenosti každého jednotlivého balení. Program zahrnuje také školení a kontrolu personálu logistických firem, vedení podrobných evidencí a další opatření, například certifikaci dodavatelů a odběratelů. Kontrola zaměstnanců firem v americké jurisdikci spočívá v přísné prověrce před přijetím (bezpečnostní prověrka FBI a úřadu ATF - Alcohol, Tobacco and Firearms) a v následných náhodných i cílených prověrkách.

Je to bezpečné!

Výsledný stav, kdy je dosaženo kvalitnější kontroly importovaných komodit do USA, má také další pozitivní aspekty, které nesouvisejí s bojem proti terorismu. Doprava zboží je mnohem bezpečnější, je dosaženo kontroly nad jeho pohybem po celou jeho dobu, takže se výrazně omezilo riziko ztrát. Opatření provedená k dosažení tohoto stavu znamenají samozřejmě zvýšené náklady - ty jsou zase často kompenzovány nižšími sazbami pojistného takto zabezpečených zásilek. Dalšího podstatného zlepšení bezpečnosti a kontroly neporušenosti obsahu lze dosáhnout zabudováním takzvaných chytrých skříněk (smart boxů) do kontejnerů. Tyto skříňky okamžitě hlásí jak narušení obalu, tak i polohu zásilky. Většímu rozšíření aplikace těchto chytrých skříněk však brání jejich poměrně vysoká cena.

Je to výhodné.

Účast v tomto náročném programu je dobrovolná. Zapojit se do něj mohou výrobci, dovozci, přepravci, celní agenti, spediční podniky a poskytovatelé logistických služeb. Certifikáty uděluje po přezkoumání odbavovacích procedur zájemce americká celní správa. Výhodou prověřených firem je plynulejší pohyb jejich zboží, neboť se snižuje počet a intenzita kontrol, a tím odpadají prodlevy při kontrole a manipulaci s kontejnery na amerických hranicích. Tak je dosaženo urychlení celého procesu (takzvaný fast track), neboť zboží certifikovaných dovozců je při všech procedurách bráno přednostně, doslova předbíhá celou frontu. Seznamy partnerů programu C-TPAT jsou pravidelně aktualizovány a slouží jako znamení firemní kvality. Pro úplnost dodejme, že jejich opakem jsou neblaze proslulé „blacklisty“, které jsou ze stejného důvodu též pravidelně aktualizovány a zveřejňovány.

Jinak to nepůjde.

Americký i evropský systém bude mít asi podobný dopad na chování účastníků v oblasti jejich konkurenceschopnosti. Při vyhodnocování souladu firemních procedur s požadovanými standardy se totiž berou v úvahu i firmy, které spolupracují se žadatelem. To povede k jednoznačnému uzavírání obchodních řetězců pouze certifikovaných či akreditovaných subjektů, jejichž postavení se tím posílí. Nadto je jedním z proklamovaných záměrů i aktivní spoluúčast na boji proti terorismu, což může pozitivně ovlivnit firemní renomé.

Uvolněné ruce.

Firmy tedy na sebe berou náročný závazek, jehož plnění je důkladně kontrolováno. Tím de facto zajistí část agendy celní stráže, jíž se takto uvolní kapacity na intenzivnější kontrolu zboží dovozců stojících mimo program C-TPAT. Mnohem výrazněji vynikne rozdíl mezi firmami, které byly přijaty do tohoto programu, a „zbytkem světa“ - zejména co se týče možnosti garantovat dodací lhůty.

Česká zbrojovka.

Na otázku, zda jsou podobné úvahy zajímavé i pro české subjekty, odpovídá generální ředitel České zbrojovky Lubomír Kovařík jednoznačně ano. Leckdo zná populární zbrojní značku Smith & Wesson - málokdo ale asi ví, že CZ-USA, dceřiná firma České zbrojovky ve Spojených státech, je vlastníkem firmy Dan Wesson, založené potomkem Daniela Bairda Wessona. A právě firma CZ-USA byla přijata do programu C-TPAT. To přináší obrovské výhody České zbrojovce Uherský Brod, která značnou část své produkce vyváží do Spojených států právě prostřednictvím své dceřiné společnosti. „Účast v programu C-TPAT jsme sice připravovali delší dobu, ale v zásadě přesně zapadá do politiky nového vedení společnosti. Česká zbrojovka dosud investovala řádově desítky milionů korun do zabezpečení své továrny v Uherském Brodě. Nyní se zaměřujeme na transparentnost našich obchodů a zabezpečení vlastních dodávek. Programy jako C-TPAT nám dávají jistotu, že se naše výrobky dostanou do určených rukou,“ uvádí generální ředitel Kovařík. Uherskobrodský výrobce se tak zařadil po bok dalších významných importérů, kteří splňují náročné požadavky v oblasti přepravy kontejnerů, vypracované americkým ministerstvem vnitřní bezpečnosti.

bitcoin školení listopad 24

Začíná to doma.

Důležitá je zmínka o investicích do zabezpečení vlastní výroby. Respektované postavení na americkém trhu je podpořeno důvěryhodností výrobce ve všech jeho činnostech, od výroby zbraní v České republice až po jejich doručení prodejci ve Spojených státech. Proto byl ve výrobě zaveden komplex elektronických, vizuálních, fyzikálních a dalších opatření, kterými je mnohonásobně znemožněna výroba „neidentifikovatelných“ zbraní. Vše od výroby počínaje je pak podřízeno zásadě, aby jakákoliv vyrobená zbraň byla vždy vysledovatelná. Z bezpečnostních důvodů Česká zbrojovka zásadně nepoužívá lodní přepravu. Do Spojených států využívá k dopravě svých výrobků pouze služeb prověřených leteckých společností.

Nový rys.

Se zavedením popsaných opatření lze sledovat i rozšiřující se neobvykle příznivý jev. Firmy se začínají chovat společensky uvážlivě. Významné je, že díky uvedeným programům je odpovědné chování výhodné i ekonomicky.

  • Našli jste v článku chybu?